Tale »Žlahtna krona« je res žlahtna.

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 13. 08. 2017 08:23:55, Kategorija: Foto

Verjetno eden najboljših fotografskih dodatkov, kar smo jih videli. Omogoča snemanje v pri ravnem ali krivem gibanju in vrtenju okoli lastne osi na res impresiven način. Bravo!

Tale »Žlahtna krona« je res žlahtna.
Podjetje Edelkrone je znano po svojih fotografskih pripomočkih. Že pred časom smo pisali o njihovem stativu StandPlus in pripravi za snemanje tako imenovanih povijev (POV – Point of View) Povie, nabor izdelkov pa je še mnogo širši. Sedaj pa so na trg poslali še nekaj, čemur pravijo SurfaceOne.

In kaj je SurfaceOne? Izdelek je pravzaprav na kratko težko opisati, brez da bi kaj pozabili omeniti, zato si lahko ogledate spodnja videoposnetka. Prvi je predstavitveni, drugi pa prikazuje, kako zadevo usposobiti, da se giblje tako, kot se mora. A nekaj besed je vseeno potrebnih.

SurfaceOne je podstavek na koleščkih, na katerega je pritrjen gibljiv stativ, ki prenese težo kamere do 6,8 kilograma. Pri Edelkrone pripravo imenujejo »dvoosni krmilnik gibanja«, omogoča pa snemanje posnetkov pri gibljivi kameri. Podstavek se namreč zna gibati.

No ja, na prvi pogled nič posebnega. A ni čisto tako. Podstavek se lahko samodejno giblje v ravni črti, krogu ali pa se vrti okoli svoje osi, pri čemer samodejno ohranja razdaljo do snemanega predmeta in konstantno hitrost. Predpogoj je le, da je površina, po kateri se giblje, gladka.

In kako se naprava uporablja? Precej preprosto, kako je videti v praksi pa lahko vidite v drugem videu. Postavimo jo na začetno mesto, zaženemo aplikacijo na mobilnem telefonu (iOS ali Android) in izberemo umerjanje. Na SurfaceOne vključimo laserski kazalnik in nastavimo kot, pod katerim ta kaže na predmet, ki ga snemamo. Izbiro potrdimo, nato napravo premaknemo na drugi položaj in kazalnik usmerimo v isto točko kot prej. In to je vse. Od tu naprej bo SurfaceOne sam izračunaval pot gibanja. Določiti mu morate le še hitrost gibanja, ki je lahko od 0,2 mm/s (da, res je 0,2 mm) do 22 cm/s. Ker naprava sama izračunava pot, po kateri se giba, lahko en in isti posnetek brez opaznih odstopanj ponavljamo, dokler ne dobimo želenega rezultata. Na podoben način lahko nastavite tudi snemanje, pri katerem se naprava vrti okoli svoje osi, nastaviti pa je mogoče tudi gibanje v ravni črti, če posnetek to zahteva.

Posebno poglavje uporabe SufraceOne so posnetki s časovnim zamikom. Te je mogoče »sprogramirati« tako, da določimo interval snemanja, hkrati pa tudi gibanje kamere, kar je z drugimi tovrstnimi pripravami težko ali celo nemogoče. Zamislite si, da snemate gorečo svečo, pri čemer se sproži po en posnetek vsakih pet minut, poleg tega pa vsakič iz nekoliko drugačnega položaja in na način, da je motiv vedno tam, kjer mora biti.

Surface One je velik 184 x 170 x 62 mm in s svojima dvema kilogramoma ne obtežuje preveč fotografske torbe. Napaja ga Canonova 1800 mAh baterija LP-E6, ki jo je potrebno kupiti posebej, prav tako tudi prožilni kabel, ki se uporablja pri snemanju s časovnim zamikom. Toliko na kratko, več seveda v spodnjem videu, kjer lahko vidite, kako zadeva poteka v praksi.

Edelkrone SurfaceOne je že na voljo, njegova cena pa je 690 dolarjev, k čemur je potrebno prišteti še 54,99 dolarja za baterijo in 12,99 za prožilni kabel, če nimate svojega. In seveda carinske stroške. Vsekakor ni malo, a kdor se s tovrstnim snemanjem resno ukvarja vam bo povedal, da je glede na to, kar nudi, vse skupaj dokaj poceni.






preberite še to

Foto
Najostrejše snežinke

Najostrejše snežinke

Posnetki snežink z največjo ločljivostjo do sedaj

Foto
7777 dni

7777 dni

Mož se je fotografiral vsak dan kar 21 let in s pomočjo nevronske mreže izdelal zanimiv video lastnega staranj...

Foto
Ko se panorama nekoliko sfiži

Ko se panorama nekoliko sfiži

Panoramske fotografije so lahko nekaj zelo zanimivega, saj zajamejo zelo široki kot. A včasih ne gre vs...

Foto
Zgovorna novorojenka

Zgovorna novorojenka

»Hej, teta, ta trenutek me daj nazaj tja, od koder si me vzela! Jasno?«

Foto
Lisičke in GoPro

Lisičke in GoPro

Kaj se zgodi, ko mlade lisičke najdejo kamero GoPro

Foto
V fotografijo ujet barvni navdih

V fotografijo ujet barvni navdih

Razstava fotografij, narejenih s telefonom Huawei P50 Pro…

Foto
Zabavna narava

Zabavna narava

Znani so letošnji zmagovalci natečaja Comedy Wildlife Photo Awards. In res so zabavni…

Foto
Da boste na slikah končno tudi vi…

Da boste na slikah končno tudi vi…

Kamera, ki sama pregleduje prostor in zaznava »nepozabne trenutke«…

Foto
S fotografijo na pomoč naravi

S fotografijo na pomoč naravi

Znani so zmagovalci Nature Conservancy 2021 Photo Contest.

Foto
High Quality ni tako High

High Quality ni tako High

Shranjevanje fotografij v Google Drive jih nepopravljivo kvari… pravi Google.

Foto
Lepota živalskega sveta

Lepota živalskega sveta

Zmagovalci natečaja #Animals2020 si nagrade vsekakor zaslužijo.

Foto
Kako do pametne osvetlitve?

Kako do pametne osvetlitve?

Google je za učenje sistema umetne inteligence funkcije Portrait Light uporabil 64 kamer in 331 luči.