Google odkupil sam sebe

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 22. 09. 2017 04:00:00, Kategorija:

Po mesecih oziroma kar letih špekulacij je Google le naredil to, o čemer se je govorilo – od HTC-ja je odkupil del razvojnega oddelka, ki se je ukvarjal s telefoni Pixel. Za lepo ceno…

Google odkupil sam sebe
Google svojih telefonov ni razvijal sam ampak v sodelovanju z znanimi proizvajalci. Nazadnje je to bil HTC. Ker je bil tak aranžma dokaj nenavaden, so se vsake toliko časa pojavile govorice, da bo Google sam začel razvijati telefone, da pa mu ne bi bilo treba samemu organizirati razvojne ekipe, je raje kar odkupil tisto, ki dela zanj pri HTC-ju.

No to se je zdaj tudi zgodilo – Google je za 1,1 milijardo dolarjev odkupil razvojni oddelek, imenovan »Powered by HTC«, ki se je ukvarjal z razvojem telefonov Pixel in Pixel XL. Po besedah Petra Shena, finančnega direktorja HTC-ja to pomeni, da se bo kar polovica 4000 razvojnikov, ki jih premore HTC, kmalu preselila pod okrilje Googla. Google bo z nakupom dobil tudi prost dostop do velikega dela HTC-jeve intelektualne lastnine, saj je veliko elementov, ki jih vsebujejo telefoni Pixel, zaščitenih s strani HTC-ja. In kaj bo od zdaj naprej počel HTC? Kaj dosti se ne bo spremenilo, saj bo še naprej razvijal svoje telefone.

Vse skupaj se sliši dokaj idilično, a pravzaprav ni tako. Posel pušča odprtih kar nekaj vprašanj. Kaj je bilo narobe z dosedanjim aranžmajem? Če je Google kupil le razvojni oddelek, kdo bo telefone izdeloval? Kaj ima od tega HTC?

Razloge za takšno odločitev je verjetno treba iskati na dveh področjih. Prvo je v tem, da je HTC, nekdaj eden največjih in najpomembnejših igralcev na področju mobilne telefonije, že nekaj časa v določeni krizi, saj nekako ne najde pravega priključka s Samsungom in Applom, za vrat pa mu diha kar nekaj konkurentov, predvsem kitajskih, pa tudi Google sam. Te HTC-jeve »krize identitete« se zaveda tudi Google in se mogoče boji, da HTC v razvoj njihovih telefonov ne vlaga toliko napora, kot bi si Google želel oziroma za to nima dovolj znanja. Zato so si zaželeli, da bi razvojni oddelek bil pod njihovim okriljem, saj bi tako lahko bolj učinkovito razvijali svoj Pixel. 

Drugi razlog bi lahko bil Googlov uspeh, ki ga je doživel s telefoni Pixel in Pixel XL. Modeloma gre relativno dobro in Googlu so se pocedile sline po več oziroma se je odločil začeti bolj resno vlagati v razvoj strojne opreme. Če hočeš več, pa moraš tudi vložiti več. A če je tvoj razvojni oddelek, ki izdelke dejansko spravlja do stopnje, ko so ti primerni za trg, v lasti nekoga drugega, je zelo težko nadzirati dogajanje. Poleg tega pa Google razvija tudi sisteme navidezne resničnosti, ki so tesno povezani s telefoni in dokaj nelogično je, da bi telefone razvijal HTC, sisteme VR in AR pa sami, še posebej zato, ker tudi HTC poleg telefonov s svojim Vive dela na navidezni resničnosti.

Kaj lahko torej pričakujemo? Kot je videti ta trenutek, bo Google okrepil svoja telefonska prizadevanja, tako da lahko v prihodnje pričakujemo pestro dogajanje na tem področju.