Internet »preko žarnice«

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 20. 03. 2018 04:15:00, Kategorija:

Philips testira praktično uporabo širokopasovnega dostopa do interneta preko svetlobnih valov. Prihaja Li-Fi.

Internet »preko žarnice«
Philips je sporočil, da je pričel s testiranjem svoje tehnologije Li-Fi (Light-Fidelity) v realnih pisarniških okoljih. Prva »poskusni zajček« je francosko nepremičninsko podjetje Icade. In kaj je Li-Fi? Je širokopasovna omrežna povezava, ki za brezžično komunikacijo ne uporablja radijskega signala ampak svetlobo.  Točneje – gre za sijalke LED z vgrajenimi modemi, ki omogočajo komunikacijo s hitrostjo do 30 MB/s, pri čemer pa komunikacija ne poteka preko modulacije radijskega ampak svetlobnega signala. Na eni strani imamo torej sijalko z modemom, na drugi strani pa seveda računalnik, ki mora zaenkrat biti opremljen s posebnim USB-vmesnikom (»donglom«), ki zna komunicirati s temi sijalkami. Če se bo tehnologija prijela Philips upa, da bo postala serijska oprema računalnikov in ne le zunanji dodatek.

In zakaj je Li-Fi zanimiv? Je sploh potreben? Vsekakor. Wi-Fi, torej brezžična komunikacija, ki jo uporabljamo sedaj, ima nekatere omejitve, ki jih je težko zaobiti. Ker gre za radijsko komunikacijo, je Wi-Fi na eni strani recimo precej občutljiv na motnje, pa tudi skozi zidove, če niso ravno suhomontažni, težko prodre. Težava pa ni le sprejem signala ampak to, da tudi sam povzroča motnje, recimo pri medicinski opremi v bolnišnicah.

Svetlobni signal tega seveda ne pozna, saj svetloba ni občutljiva na radijske motnje in jih tudi ne povzroča. In ker signal potuje preko svetlobe, je Li-Fi mogoče uporabiti tudi recimo v podzemnih prostorih. Philips je tehnologijo izpopolnil do te mere, da uporabnik sploh ne zazna, kdaj se je premaknil od enega svetlobnega vira do drugega, saj prenos podatkov baje poteka popolnoma nemoteno. Li-Fi odpravlja še eno težavo – varnost. Ker svetloba ne more prodreti skozi stene, je z njim mogoče vzpostaviti lokalno zelo varna omrežja.

Seveda pa vse le ni med in mleko. Največja slabost je ta, da povezava Li-Fi zahteva vidno medsebojno povezavo oziroma se morajo naprave, ki se »pogovarjajo«, fizično videti. To je lahko v prostorih, kjer ni veliko odprtega prostora, izvesti dokaj težko in drago.

Izzivov je torej še kar nekaj, a ideja bi lahko padla na plodna tla, saj je okolij, ki bi imela od nje lahko koristi, veliko.


Vir: Philips