Katero je najbolj nevarno?

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 21. 05. 2017 10:16:31, Kategorija:

Za mentalno zdravje mladih je najnevarnejši Instagram, naj bolj pozitiven pa YouTube, pravi raziskava.

Katero je najbolj nevarno?
Angleški organizaciji Kraljevo združenje za javno zdravje (Royal Society for Public Health – RSPH) in Gibanje za zdravje mladih (Young Health Movement – YHM) sta se odločili raziskati vpliv petih najbolj uporabljanih socialnih omrežij (Facebook, Twitter, YouTube, Snapchat in Instagram) na mentalno zdravje mladih med 14. In 24. letom. Raziskava je obsegala 1500 mladostnikov te starostne skupine, potekala pa je preko anket in razgovorov.

In kaj so ugotovili?

Ugotovitve kažejo, da socialna omrežja igrajo zelo veliko vlogo v sodobni družbi, ki pa so poleg tega tudi zelo zasvojljiva. Nekatere ocene pravijo, da celo bolj kot alkohol in cigareti. Ta zasvojljivost je tako velika, da jo je nujno upoštevati pri oceni mentalnega zdravja populacije. Predvsem mlade, ki je največji uporabnik teh omrežij.

In katera je najbolj kritična? Instagram, storitev deljenja fotografij, ki ima več kot 700 milijonov uporabnikov in je v lasti Facebooka, je med pripadniki te starostne skupine označen za tistega, ki pri mladih najpogosteje vzbuja občutek samote, depresije in tesnobe, najslabši pa je tudi njegov vpliv na samopodobo. Drugi najslabši naj bi bil Snapchat, ki ga mladostniki ocenjujejo kot orodje za ustrahovanje, nadlegovanje in izolacijo.

Kaj pa najboljši? Po raziskavi sodeč ima najbolj pozitiven vpliv YouTube, na drugem mestu je Twitter, na tretjem pa Facebook.

Je v tem kakšna logika? Seveda je. YouTube je od vseh teh platform najmanj oseben kar pomeni da je na njem najmanj možnosti, da bi človeka na njem kdo žalil ali ustrahoval. Sledita Twitter in Facebook, ki sta sicer bolj osebna, a njuna osredja metoda komunikacije ni fotografija ampak besedilo. Sledita Snapchat in Instagram. Njuna skupna točka je v tem, da temeljita na fotografijah, te pa zaradi svoje osebnosti lahko povzročijo občutek nezadostnosti in tesnobe, saj se mladi med seboj seveda primerjajo, včasih pa tudi objavljajo fotografije drugih v kakšnih nerodnih situacijah.

Se lahko iz študije kaj naučimo? Seveda. RSPH in YHM sta na osnovi izsledkov objavila priporočila, katerih cilje je izkoristiti socialna omrežja za izboljšanje mentalnega zdravja. Priporočila vključujejo vse od sporočanja, če je uporabnik predolgo aktiven na spletni strani ali aplikaciji nekega socialnega omrežja, pa do tega, da bi upravljavci socialnih omrežij nadzirali objave mladostnikov in poskušali ugotoviti, katere bi lahko imele negativen vpliv ter tudi ugotavljali katere slike so bile predelane.

A to so seveda le priporočila, na družbi in tehnologiji pa je, ali jih bo udejanila v praksi.