Kdo pravi, da so magnetni diski mrtvi?

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 30. 01. 2017 04:14:52, Kategorija:

Seagate bo drugo leto poslal na trg »navadne« trde diske kapacitete 18 Tb, dve leti kasneje pa 20 Tb. Bo velika kapaciteta pri nižji ceni ustavila napredovanje SSD?

Kdo pravi, da so magnetni diski mrtvi?
Podjetje Seagate je lani poleti resda predstavilo disk SSD kapacitete 60 Tb, a to še nikakor ne pomeni, da so obupali nad klasičnimi magnetnimi diski. Prejšnji teden so na tiskovni konferenci razkrili časovnico izdaje novih modelov, ki govori o tem, da se bo kapaciteta trdih diskov v naslednjih nekaj letih precej povečala. Ta trenutek je največji Seagatov disk velik 10 Tb, že v naslednjih treh letih pa naj bi se ta številka kar podvojila, saj za leto 2020 napovedujejo disk velikosti 20 Tb, drugo leto pa bo na trg prišla še različica kapacitete 16 Tb.

Gledano izključno količino prodanih enot, se ta zadnja leta konstantno znižuje, seveda na račun diskov brez gibljivih delov, torej SSD. Samo pri Seagatu so jih lani prodali 10 odstotkov manj kot leto prej. Po besedah Steva Lucza, izvršnega direktorja podjetja, smo v fazi tranzicije trga, kjer se težišč iz velike količine diskov nizke kapacitete pomika v smeri manjše količine diskov visoke zmogljivosti. To je vsekakor res in Seagate lahko ima zaradi svoje velikosti od teh premikov res korist. Trgi, kot je recimo nadzor in varnost, kjer diski SSD majhne kapacitete niso smiselni, so vsekakor zanimivi, a to velja le, če bodo ti diski lahko ohranili prednost pred SSD. In ta trenutek je ta predvsem v razmerju kapaciteta-cena. In tako bo ostalo še nekaj let. Diski SSD velike kapacitete so ta trenutek namreč še daleč. Seagate je resda izdelal disk SSD kapacitete 60 Tb, a je ta tako drag, d si ga lahko privošči le nekaj velikih korporacij, saj podjetje z njim ni ciljalo na trg ampak bolj na prestiž in vtis.

Kljub temu, da bodo magnetni diski (HDD) z nami še kar nekaj časa, pa takšna izjava o »tranziciji trga« kljub temu napovedujejo spremembe, posebej na uporabniškem trgu. Glede na vedno večjo uporabo storitev v oblaku se potrebe po domačih magnetnih medijih višje kapacitete neprestano zmanjšujejo. Na drugi strani pa diskom SSD cena vztrajno pada, tako da je verjetno čisto res, da se bodo magnetni mediji začeli uporabljati v druge namene. Toda ali bodo ti nameni še prinašali tak promet?

Ali torej magnetni trdi diski umirajo? To še ne, jim pa »zdravje« že malo peša…