Koralne grebene bodo varovali roboti

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 28. 08. 2018 05:12:00, Kategorija:

Življenje ob koralnih grebenih ogrožajo plamenke, invazivna vrsta rib, ki napada druge vrste. Znanstveniki so zato na pomoč poklicali robote.

Koralne grebene bodo varovali roboti
Plamenke biologom in drugim znanstvenikom delajo sive lase že desetletja. Ta, na pogled sicer zelo zanimiva, a invazivna plenilska ribja vrsta, zelo cenjena v akvaristiki, počasi in vztrajno odstranjuje »konkurenco« na koralnih grebenih v okolici obale ZDA in Karibov. Riba, ki je sicer doma v Indijskem oceanu, je v omenjene vode prišla tako, da so jih tja vrgli lastniki akvarijev, ki se niso več hoteli ali mogli ubadati z njimi, zalivski tok pa jih je odnesel proti jugu. In sedaj povzročajo pravo opustošenje med ribami, raki in kozicami. Plamenke svoj plen ulovijo tako, da ga najprej omamijo s strupom, ki se nahaja v votlih kosteh v plavutih, nato pa pojedo. Znanstveniki so do sedaj našteli 40 vrst rib, rakov in drugih živali, ki jih ima plamenka na svojem jedilniku.

Kaj narediti? Znanstveniki politehničnega inštituta v ameriškem Massachusettsu so se zadeve lotili na sodoben način – z robotiko in umetno inteligenco. Izdelali so robota, ga s pomočjo strojnega učenja naučili v vodi prepoznati plamenke in mu sprogramirali način, kako jih ustreliti s posebno majhno harpuno. Robot je seveda v obliki podvodnega drona, nanj je nameščenih osem majhnih harpun v »nabojnik«, podoben tistemu pri revolverjih.

Zanesljivost prepoznavanja plamenk naj bi bila več kot 95 odstotna, kar je glede na raznobarvnost barv in kamuflažnih sposobnosti teh rib odličen rezultat, za varnost pa so robota naučili tudi prepoznati človeka, da se ja ne bi zgodilo, da bi ga zamenjal s plamenko in mu poslal kakšno harpuno v bedro.

Vir: WPI