Leto »izskočnih« kamer?

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 5. 03. 2018 03:56:00, Kategorija:

Kamere na zaslonu telefona ali prenosnika so logične, niso pa praktične. Jih lahko damo kam drugam? Seveda. Lahko jih recimo skrijemo.

Leto »izskočnih« kamer?
Na prenosniku in telefonu je kamera običajno postavljena na vrh zaslona. Postavitev kje logična, saj je v obeh primerih namenjena video-pogovorom, kjer vaša kamera snema vaš obraz, sogovornikova njegovega in se tako seveda lahko vidita. In to tako, da je vse skupaj videti dokaj blizu pogovoru iz oči v oči. A takšna postavitev ima vsaj eno slabo lastnost – jemlje prostor zaslonu. Na prenosniku to mogoče niti ni tako zoprno, saj so ti neprimerno večji od telefonov in se nekaj milimetrov višine ne pozna toliko, na telefonu pa je stvar bolj očitna. Zato bomo letos dobili kar nekaj »izrezkarjev«, o katerih smo pisali.

Kar nekako mimogrede pa smo omenili še eno rešitev, ki pa ima očitno potencial, da se »prime«. Gre za kamere, ki so skrite v napravi in izskočijo le, ko jih potrebujemo. Na prenosniku je rešitev prikazal Huawei, ki je kamero skril med funkcijske tipke, kar zadeva telefon, pa je idejo uporabil Vivo v svojem Apexu, ki smo ga omenili v prispevku o različnih načinih odklepanja telefonov.

Ideja v obeh primerih ni slaba. Ker ne moti zaslonov, so ti lahko večji oziroma lahko pokrivajo večji del pokrova prenosnika oziroma lica pametnega telefona, druga prednost pa je ta, da tudi če vam kdo vdre v prenosnik ali telefon, vas ne bo mogel snemati, saj bi to takoj opazili.

A ena lastovka ne prinese pomladi. Tudi dve še ne. Kaj pa tri? Ustanovitelj podjetja Essential, Andy Rubin, je pred nekaj dnevi tvitnil sliko patenta, ki ga je podjetje vložilo na temo prednje  kamere v telefonu. Iz slike je vidno, da gre za rešitev, podobno tisti pri Vivu, le da je tukaj kamera postavljena bolj desno, pri prvem pa bolj levo.

Ali to pomeni, da bomo drugo leto dobili kup »izskočnih« kamer? Ni nujno. Patenti se vlagajo za to, da se rešitve v njih uporabijo in zato, da se prepreči, da bi jih uporabili drugi. S tem, ko je vložil patent, si je Essential »kupil« čas, da idejo razvije in ugotovi ali je sploh smiselna, hkrati pa prepreči drugim, da bi naredili enako. Essential je patent vložil v ZDA, kjer Vivo svojih telefonov ne prodaja, tako da med njima ne more priti do spora. Razen seveda, če bi oba želela na isti trg. Takrat pa se bo začela »vojna« v kateri bo Trump užival.