Malarije bi se lahko znebili! Toda ali si želimo?

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 22. 09. 2016 06:01:56, Kategorija:

Znanstveniki lahko s pomočjo genetskega inženiringa spremenijo komarje tako, da ti ne morejo več prenašati malarije. Toda obstajajo tveganja...

Malarije bi se lahko znebili! Toda ali si želimo?
Malarija je ena najhujših bolezni človeštva. Samo lansko leto je zaradi nje umrlo preko 500.000 ljudi, kar je, čeprav nižja kot leto prej, še vedno izredno visoka številka. Zato si znanstveniki že desetletja prizadevajo najti način kako se je rešiti ali jo vsaj omejiti. In zdaj so končno našli rešitev. Toda ali naj jo uporabijo?

Malarijo povzroča parazitski organizem, imenovan Plazmodij. Ta se s človeka na človeka prenaša izključno s pomočjo - komarjev. Nekaj let nazaj so znanstveniki iznašli metodo CRISPR, o kateri smo že pisali. Če povzamemo - CRISPR je kratica za Clustered regularly interspaced short palindromic repeats, ki zveni zelo zapleteno, v bistvu pa gre za dokaj razumljivo metodo spremembe genskega zapisa. Ta namreč omogoča da znanstveniki v milijardah »črk«, ki se sestavljajo genski zapis nekega organizma, posamezne »črke«v zamenjajo ali pa nek segment odstranijo, nekako podobno kot mi urejamo besedilo v urejevalniku.

V primeru malarije gre za poseg, s katerim znanstveniki na dokaj preprost in učinkovit način spremenijo genski zapis komarjev tako, da ti postanejo imuni na omenjeni Plazmodij. In tak poseg so že naredili, vendar modificirani komarji zaenkrat živijo le v laboratorijih. Znanstveniki bi jih lahko že jutri spustili v divjino, kjer bi se parili z običajnimi komarji in v relativno kratkem času bi malarija lahko postala preteklost. A tega ne naredijo, saj obstaja kar nekaj vprašanj, na katera je prej potrebno odgovoriti.

CRISPR je metoda, ki so jo iznašli šele pred štirimi leti in nihče ne ve, kaj lahko takšni posegi pomenijo na dolgi rok. Do sedaj človek ni še nikoli spreminjal genetskega zapisa celotne živalske vrste in zato ne vemo, kakšen ekološki vpliv bi lahko imele takšne spremembe. Vedeti je namreč treba, da so tovrstne spremembe trajne in jih ni mogoče razveljaviti. Tovrsten spremembe nimajo gumba »cancel« ali »reset«.

A v primeru komarjev bi bilo tveganje lahko upravičeno. Pri malariji gre namreč za bolezen, za katero v svetu umre velikansko število ljudi, dosedanja dognanja pa kažejo, da je najslabši scenarij ta, da metoda CRISPR ne bi delovala in bi komarji še naprej prenašali bolezen. Torej bi v najslabšem primeru ostali tu, kjer smo. Če pa bi zadeva delovala, bi se na podoben način lahko rešili tudi virusa Zika, borelioze, ki jo prenašajo klopi in še česa. A kot rečeno – potrebno je biti previden.




Vir: Kurzgesagt – In a Nutshell