Olimpijada kaže prihodnost nadzora

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 28. 12. 2017 07:24:00, Kategorija:

Olimpijske igre v Tokiu leta 2020 nam bodo med drugim dale vpogled tudi v to, v katero smer se bo gibala tehnologija nadzora. Prepoznava obrazov na vsakem koraku?

Olimpijada kaže prihodnost nadzora
Živimo nevarnem svetu zato ni čudno, da precej pozornosti vzbuja vse, kar je povezano z varnostnimi tehnologijami. Organizatorji letnih olimpijskih iger v Tokiu leta 2020 so za časopis The Japan Times razkrili nekaj podrobnosti o varnostnih mehanizmih na tem velikem in varnostno občutljivem in tveganem dogodku.

Glavna tema je seveda prepoznava obrazov. Z njo naj bi Japonci nadirali na tisoče športnikov, športnih delavcev in novinarjev. Športniki, njihovo spremstvo in novinarji bodo dobili posebne identifikacijske kartice, na katerih bo fotografija tistega, ki  mu je namenjena, ista fotografija pa bo shranjena tudi v sistemu prepoznave obraza, ki ga v ta namen razvija podjetje NEC. Kamere, razporejene po olimpijski vasi in okoliških objektih bodo snemale obraze, sistem pa jih bo primerjal s tistimi v svoji podatkovni bazi in na ta način ugotavljal, za koga gre in ali je ta oseba upravičena biti tam, kjer je.

Organizatorji pravijo, da tehnologije ne bodo uporabili za preverjanje obiskovalcev športnih dogodkov, kljub temu pa se nazira to, kar nas nedvomno čaka že v dokaj bližnji prihodnosti. Če bo sistem uporaben v varnostne namene na olimpijadi, zakaj ne bi bil tudi na letališčih, železniških postaja, v trgovinah… In zakaj le za nadzor? Zakaj ne tudi v reklamen namene. In smo pri filmu »Posebno poročilo« (Minority report), mar ne?

Pri tem se postavlja tudi vprašanje ali je vse skupaj res nekaj, kar nas čaka čez nekaj let ali pa je vse skupaj že tu. NEC-jeveo tehnologijo že uporablja ameriški Urad za domovinsko varnost (Department of Homeland Security) pri preverjanju letalskih potnikov na mednarodnih letih, policija v Chicagu z njo lovi kriminalce, zgodnjo različico tehnologije pa so uporabili že leta 2016 na olimpijadi v Riu, kjer so pregledovali obraze potnikov in med njimi iskali znane kriminalce. Je to še »nišna« tehnologija, ki se uporablja le na ozkih področjih ? Pravzaprav niti ne. In po letu 2020 bo še manj.

Vir: The Japan Times