On bo že vedel…

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 14. 03. 2017 05:52:45, Kategorija:

Kaj meni o nevarnostih spleta človek, ki ga je skoraj dobesedno izumil.

On bo že vedel…
Svetovni splet, torej World Wide Web, je preteklo nedeljo praznoval svoj 28. rojstni dan. Vse najboljše! A kot pri vsakem rojstnem dnevu so čestitke namenjen tudi staršem, saj so pravzaprav oni tisti, ki so naredili večino dela, mar ne? Kar zadeva svetovni splet je njegov oče vsekakor Tim Berners-Lee. In kaj si on misli o svojem otroku? Katere nevarnosti prinaša?

O vsem tem je možak pisal v odprtem pismu, ki ga je naslovil na Web Foundation. V njem je izpostavil tri, po njegovem mnenju največje nevarnosti svetovnega spleta, ki ta trenutek prežijo na njegove uporabnike.

Prva nevarnost je nezmožnost nadzora nad osebnimi podatki. V spletu že nekaj časa velja trend, po katerem morajo uporabniki za to, da pridejo do vsebine, ponudnikom pustiti svoje osebne podatke, pri čemer ne vedno, kaj se bo s temi podatki dejansko dogajalo, kdo vse jih bo dobil in kdo vse bo iz njih koval dobiček. Zadeva je že tako daleč, da je anonimna uporaba spleta skorajda nemogoča, čeprav osnovna ideja ni bila takšna. Osnovna ideja spleta je bil dostop do informacij vsem, ne glede na to ali ti uporabniki želijo biti anonimni ali ne. »To, da nismo več anonimni, pomeni velik udarec svobodi govora, saj splet ni več mesto, kjer bi bilo mogoče prosto raziskovati in razpravljati o pomembnih temah, kot so zdravje, spolnost, religija in podobnih, ki so zaradi osebnih podatkov lahko delikatne,« pravi Barners-Lee.

Druga velika nevarnost so dezinformacije. Te so se razpasle do te mere, da splet na trenutke že izgublja smisel, kar je privedlo tudi do tretje nevarnosti - v luči preteklih predsedniških volitev v ZDA se namreč kaže tudi to, da v političnem marketingu ni nobene transparentnosti. Če se namreč lahko volilna kampanja prilagaja tako, da se različnim uporabnikom spleta servirajo različna sporočila, to dejansko pomeni konec demokracije, saj se bo vsakemu potencialnemu volivcu serviralo to, kar želi slišati in ne to, kar je res in kar bi za informirano odločitev moral slišati.

In kaj narediti? Barners-Lee je proti uvedbi »centraliziranih nadzornih teles«, torej regulatorjev spleta. Meni, da je bolj pomembna »algoritemska transparentnost«, ki bo omogočala samodejno ločevanje zrnja od plev. Na tem področju sicer Google, Facebook in druščina nekaj delajo, vendar po Timovem mnenju absolutno premalo, posebej glede na potenciale in vire, ki jih imajo na voljo. Meni, da sta Google in Facebook res zadnja vrsta obrambe pred lažnimi novicami, a bi kljub temu morala narediti več. Če namreč ne bosta, bo alternativa politični in vladno vmešavanje v obliki zakonov, ki bodo posegali v posebno svobodo ljudi. Tega pa si seveda nihče ne želi.


Vir: Esquire