Pametni telefon je lahko tudi diagnostik

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 18. 08. 2017 06:47:36, Kategorija:

Če nanj priključimo ustrezno napravo, lahko testiramo medicinske vzorce, prisotnost drog, kakovost hrane in še kaj. In vse skupaj je narejeno kar s 3D-tiskalnikom .

Pametni telefon je lahko tudi diagnostik
Običajno so za diagnosticiranje krvi, urina in sline potrebne laboratorijske naprave, vredne več tisoč evrov. Zato tovrstna oprema bolnišnicam v razvijajočem se svetu ni vedno na voljo, kaj šele pacientom, ki si doma sami nadzorujejo različna stanja. Na Univerzi Illinois so zato s pomočjo 3-D tiskalnika ustvarili napravo, ki stane preračunano le okoli 500 evrov, je izredno natančna, deluje skupaj z navadnim pametnim telefonom, izvaja pa vsa testiranja, povezana s tekočinami in njihovim spreminjanjem barve ali ustvarjanjem svetlobnih učinkov (npr. fluorescentna barvila).

Napravo je vodja razvojne ekipe profesor Brian Cunningham poimenoval TRI-analizator, kjer je TRI kratica za transmission reflectance intensity, naprava pa bi se po naše lahko imenovala recimo »analizator intenzitete refleksije prenosa«. Njeno bistvo je v tem, da se testna tekočina vstavi v mikrofluidno kartušo, ki se ročno vstavi skozi odprtino v napravi. Ta nato uporabi belo LED luč ali integrirano zeleno lasersko diodo telefona za osvetlitev rezultatov. Svetloba potuje skozi optična vlakna, nato skozi difrakcijsko rešetko, konča pa na zadnji kameri telefona, kjer se posname slika. Aplikacija to sliko nato analizira in išče specifične spremembe v barvah ali fluorescentnosti, odvisno od testa samega.

Analize se lahko izvedejo zelo hitro, saj se mikrofluidna kartuša lahko vstavi z več vzorci hkrati. Razen uporabe v medicinski diagnostiki, se TRI lahko uporablja tudi v okoljevarstvenem nadziranju, kot test za droge, pregled kakovosti v proizvodnji ali varnost pri hrani.

Vir: University of Illinois