Še vedno ga uporabljajo

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 28. 08. 2017 03:00:00, Kategorija:

Windows 95 je 22 let star operacijski sistem, ki je, ne boste verjeli, še vedno v uporabi. Čeprav je poln virusov.

Še vedno ga uporabljajo
Nekateri se še spomnimo izida Windows 95 skoraj točno 22 let nazaj. Takrat je Microsoft zapisal, da gre za operacijski sistem, ki predstavlja »kvantni skok naprej kar zadeva zmogljivost in stabilnost«. Sistem je bil sicer uspešen, a kar hitro so mu zaradi pomanjkljivosti sledili novi in Microsoft je leta 2000, torej le pet let po nastanku, že ukinili podporo zanj. Glede na to, da za sistem že 17 let ni več uradne podpore bi človek mislil, da ga nihče več ne uporablja. A ni tako.

Sodelavci The Next Web so s pomočjo varnostnih strokovnjakov poskušali ugotoviti, koliko je teh računalnikov in kje so. Raziskava je pokazala, da je takšnih računalnikov, ki jih poganja Windows 95 in so priključeni v internet, vsaj sedem, vsi pa naj bi bili na Tajvanu. Pa saj to ni omembe vredna številka, boste rekli. O ja, pa je, saj so ti računalniki na eni strani polni virusov, na drugi pa so vključeni tudi v interna omrežja kar pomeni, da jih je mogoče uporabiti kot vstopno točko za vdor v sistem.

To, da je raziskava pokazala nekaj računalnikov s tako zastarelim sistemom nekaj na Tajvanu je sicer problem, ki ga bodo morali rešiti tam, a niso edini. In tudi ne najbolj problematični. Raziskava v ZDA je pokazala, da kar 75 odstotkov računalnikov v Pentagonu tako ali drugače poganja kak zastarel Microsoftov operacijski sistem. Ameriška vlada je od vojske sicer zahtevala, da sisteme nadgradi, a Daryl Haegley, programski vodja v Pentagonu je dejal, da ne vidi potrebe, saj »je vse v redu, dokler ti računalniki niso priključeni v internet«. Izjava je mogoče res odraz dejanskega stanja, toda vse skupaj se sliši malce neodgovorno. Posebej če gre za inštitucijo, ki je deležna tako visokega vlaganja s strani davkoplačevalcev, kot je to v ZDA.

Le koliko je takšnih računalnikov še pri nas. Je bila naša država kaj bolj pridna? Tega pri Next Web niso ugotavljali. In tudi ne bi mogli, saj pri nas od ukinitve Ministrstva za informacijsko družbo nihče nima celotne slike dogajanja v državni informatiki. A to je povsem druga zgodba.

Vir: The Next Web