Sedaj nevarni tudi Windows 7?

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 19. 01. 2017 06:24:55, Kategorija:

Microsoft opozarja, da so bodo uporabniki Windows 7 v letu 2017 srečali s velikimi varnostnimi težavami. Resnica ali trik?

Sedaj nevarni tudi Windows 7?
Microsoft je naredil vse, kar je bilo v njegovi moči, da bi uporabnike prepričal, da presedlajo na Windows 10. Pot je bila, četudi je šlo za brezplačno nadgradnjo, kar dolga, precej nadležna in na trenutke celo malce hinavska. Celo do te mere, da so se nekateri uporabniki uprli in nalašč niso hoteli nadgraditi sistema. In tudi zakaj bi. Saj je recimo Windows 7 povsem soliden, robusten in delujoč operacijski sistem, ki več kot dovolj dobro služi svojemu namenu.

Sedaj, ko je obdobje brezplačne nadgradnje mimo in so na voljo že dokaj jasni statistični podatki o uporabi Windows 10, je Microsoft prešel v naslednjo fazo prepričevanja uporabnikov v nadgradnjo. Ta pa je svojevrsten déjà vu, saj zelo spominja na kampanjo, ki smo jo doživelo v povezavi z Windows XP. Za kaj gre? Za to, da sedaj Microsoft spet igra na karto varnosti. Iz Redmonda se namkreč vedno večkrat slišijo izjave o tem, da Windows 7 ni več varen operacijski sistem in da Microsoft z nadgradnjami, čeprav dela vse, kar je v njegovi moči, ne more zagotoviti varnosti na ravni Windows 10. Po njihovem je Windows 7 pač zastarel sistem, ki ga sicer še bodo podpirali, a svetujejo, da se ga uporabniki, posebej v poslovnih okoljih, čim prej znebijo. Se vam izjave zdijo kaj znane? Nam se. Pravzaprav bi skoraj lahko vzeli izjave za javnost, ki so jih pred leti objavljali v zvezi z Windows XP, zamenjali oznako XP s 7 in dobili bi aktualno dogajanje.

Spomnimo – sistem Windows 7 je izšel leta 2009 na pogorišču enega Microsoftovih največjih brc v temo, sistema Windows Vista. Takratna praksa je bila takšna, da je izšel operacijski sistem, nato pa so vsake toliko časa sledili servisni paketi. Tako smo imeli Windows XP, Windows XP SP1 in tako naprej. V Visti pa je bilo toliko krame in težav, da je Microsoft raje izdal kar novo različico sistema in ga poimenoval Windows 7. In če so ga z Visto pihnili mimo, so s sedmico zadeli, saj je sistem vseboval bistveno manj krame, bil bolj stabilen, deloval je tudi na povprečno zmogljivih prenosnikih, vpeljal pa je nekaj zanimivih novosti, kot na primer vmesnik Aero, knjižnice in še kaj bi se našlo.

Uporabniki smo bili zadovoljni, Microsoft pa je kmalu spoznal, da se mu obeta nova »afera Windows XP«, saj so bili uporabniki s sedmico tako zadovoljni, da niso imeli prav nobene želje po spremembi. Microsoft se je iz težav, ki jih je imel pri prepričevanju ljudi, naj prenehajo uporabljati Windows XP precejšnje težav: sistem je deloval tako dobro, da so v Redmondu tehnično pomoč zanj opustili šele leta 2014, torej kar 13 let po izidu, kar je za informacijske čase ogromna doba. Da se jim to ne bi spet zgodilo, tokrat z Windows 7, so se malce bolje oborožili. Najprej s tem, da so v naprej povedali, da se bo tehnična podpora za sedmico nepreklicno končala 13. januarja 2020. Po tem času podjetje za sistem ne bo izdajalo nobenih javnih popravkov več. In pika. Drugi korak, kateremu smo pravkar priča pa je opozarjanje uporabnikov na nevarnosti starega sistema. Ta »več ne ustreza zahtevam sodobnih tehnologij in visokim varnostnim standardom, ki jih zahteva sodobna informatika, saj temelji na varnostnem modelu, ki je star več kot desetletje«, kot je zadevo v omrežju Microsoft TechNet komentiral Markus Nitschke, direktor nemškega Microsofta.

Hkrati z opozarjanjem na nevarnosti, torej palico, pa Microsoft seveda nudi tudi korenček, seveda v obliki Windows 10, ki je po njihovih besedah najbolj varen operacijski sitem do sedaj, saj omogoča biometrično prijavo, napredno varnostno zaščito preko sistema Windows Defender in še kaj.

Bo metoda korenčka in palice tokrat bolj uspešna? Microsoft očitno upa tako, saj si ne želijo, da bi Windows 7 postal nekak Windows XP različica 2.0.