Senzor hrane

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 26. 03. 2018 05:49:00, Kategorija:

Zdrava prehrana je pomembna za zdravje. Ta senzor bo pomagal ugotoviti, če jemo zdravo ali ne.

Senzor hrane
Znanstveniki ameriške univerze Tufts so izdelali poseben senzor, ki se nalepi na zobe, ugotavlja pa količino glukoze, soli in alkohola, ki jih je zaužil človek.

Senzor je velik le 2 x 2 mm in upogljiv, tako da se prilega neravninam na zobeh. Sestavljajo ga trije sloji, zunanja dva sta zlata, notranji pa je izdelan iz tako imenovanega bio-odzivnega materiala, katerega naloga je zbiranje oziroma absorpcija kemikalij v ustih.

Ko se senzor izpostavi radiofrekvenčnemu signalu, ki ga oddaja mobilni telefon, senzor te radijske valove zbere in jih vrne nazaj prejemniku, vendar nekoliko spremenjene. Ta sprememba je odvisna od vrste in količine kemikalij, absorbiranih v bio-odzivnem sloju. Senzor je namreč narejen tako, da določene kemikalije, zaenkrat so to glukoza, sol in alkohol, določenih frekvenc ne odbijajo. Mobilna naprava vrnjene podatke analizira in iz njih ugotovi, katere kemikalije so bile zaužite in tudi približno v kakšni količini.

In kje bi lahko zadeva prišla prav? Marsikje. Glede na to, da lahko meri količino zaužite glukoze, bi od nje imeli veliko korist diabetiki, ki bi lahko s pomočjo senzorja dobili dokaj točne podatke o količini zaužitega sladkorja in temu bolje prilagajali količino inzulina. Zadeva bi lahko bila uporabna tudi recimo ledvičnim bolnikom in tistim, za katere je pomembna količina zaužite soli, pa tudi alkoholike bi lahko bolje nadzirali. Znanstveniki omenjene univerze pravijo, da je senzor mogoče predelati tako, da zaznava tudi druge kemikalije oziroma elemente, pa tudi to, da se senzor nalepi na zob, ni nujno, saj je lahko tudi na koži ali na kateri drugi površini. To pa pomni, da bo mogoče nadziorati vnos tudi drugih kemikalij, recimo drog, tudi če se te ne jemljejo oralno.

Vir: SilkLab, Tufts University