Tudi na WC ni šla!

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 12. 06. 2018 05:54:00, Kategorija:

Starši so morali svojo devetletno hčer poslati v kliniko za zdravljenje odvisnosti, saj se ni mogla nehati igrati igrice Fortnite.

Tudi na WC ni šla!
Res je, da se vprašanje odvisnosti od videoigric pojavlja že od njihovega nastanka. A če je bilo pred tridesetimi leti to vprašanje, s katerim so se ukvarjali starši, ki so imeli dovolj pod palcem, da so lahko otroku kupili računalnik in/ali igralno konzolo ter seveda igrice zanje, pa je s pojavom spletnih iger ta težava presegla »finančne« meje. So današnji otroci zato bolj izpostavljeni tveganju za to, da postanejo odvisniki od iger? Tale par iz Velike Britanije bi na to vprašanje vsekakor odgovoril pritrdilno.

Starša sta svoji devetletni hčerki januarja letos kupila Xbox One in deklica si je z interneta nanj namestila igrico Fortnite: Battle Royale. Sredi marca so starše klicali iz šole in vprašali ali je z deklico vse v redu, saj je med poukom dvakrat zaspala, pa tudi ocene so se krepko znižale.  Ko sta deklico vprašala, kaj je narobe, je ta odgovarjala zelo prepirljivo in agresivno, a sta starša to najprej pripisala prihajajoči puberteti. Ko pa sta videla, da je deklica s pomočjo njune kreditne kartice kupovala dodatke za igrico sta reagirala, kot bi večina staršev – zaplenila sta konzolo. Reakcija deklica je bila zelo agresivna, saj je baje kričala in očeta celo udarila v obraz. Da bi nekoliko pomirila zadeva, sta s hčerko zato sklenila kompromis in ji dovolila, da se med tednom igra eno uro dnevno, čez vikend pa dve. A se je izkazalo, da kompromis ni bil dober. Nekega dne je namreč oče deklico našel na stolu pred zaslonom popolnoma mokro in izkazalo se je, da se je na skrivaj igrala celo noč, pri čemer je bila tako zatopljena v igro, da ni šla niti na WC in se je raje kar polulala.

To je seveda sodu izbilo dno in starša sta deklico odpeljala na kliniko za zdravljenje odvisnosti, kjer ji poskušajo pomagati s pomočjo psihoterapije.

Zgodba seveda upravičuje vprašanja na temo škodljivosti videoiger. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je »igralsko motnjo« sicer uvrstila med priznane motnje, a glede na to, da igra nosi oznako PEGI 12, deklica pa je stara devet let in ima poleg tega še dostop do kreditne kartice, je v tem primeru krivdo bolj primerno iskati pri starših kot v igrici.

Vir: Mirror