Zdravje brez telovadbe?

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 14. 08. 2017 06:08:00, Kategorija:

Znanstveniki so našli protein, ki pretenta srce, da to »misli«, da telovadite in sproži rast celic srčne mišice in njihovo obnovo. Bomo dobili zdravilo obnovo srca po srčnem infarktu?

Zdravje brez telovadbe?
Zdrava hrana in veliko gibanja je osnova zdravega življenja. Težava je le v tem, da če smo navajeni bolj »foteljskega« življenja, so diete dokaj naporne, da o rednem gibanju ne govorimo. A k sreči je tu znanost, ki nam lahko pomaga.

Srce je mišice in kot vsako mišico je tudi njega potrebno trenirati, da ostane v formi. Z gibanjem se srce poveča, ojača in s tem bolj učinkovito črpa kri po telesu. Znanstveniki univerze v kanadski Ottawi so našli protein, ki – vsaj pri miših – sproža enake učinke kot vadba, a brez nje. Z drugimi besedami – znanstveniki so iz našli način, kako prevarati srce da to »misli«, kako pridno delate kardio-vaje.

Protein se imenuje kardiotropin 1 (CT1 - cardiotrophin 1), njegova funkcija pa je seveda mnogo bolj pomembna od podpiranja lenobe. Če bo vse po sreči, bo nekega dne uporaben pri rehabilitaciji ljudi, ki so utrpeli srčni infarkt. Slednji namreč povzroči, da določen del celic srca odmre ali pa na njem nastanejo brazgotine, oboje pa povzroči poslabšanje delovanja srca. Nekaj tega mrtvega ali obrazgotinjenega tkiva se sicer lahko zaraste, vendar se to na žalost zgodi na nezdrav način, ki ne izboljša cirkulacije.

CT1 bi lahko to spremenil, saj stimulira zdravo obnavljanje srčnega tkiva po infarktu. Testi na miših in podganah so zelo vzpodbudni, saj je CT1 pri njih povzročil skoraj popolno regeneracijo srčnega tkiva po infarktu.

Na levi je prikazano zdravo srce podgane, na sredini srce, osem tednov po infarktu brez terapije s CT1, desno pa srce po enakem času, vendar s terapijo s CT1. Modro tkivo prikazuje obrazgotinjeno tkivo, ki ga je pri terapiji s CT1 bistveno manj.

Seveda je do tega, ko nam bo CT1 lahko predpisal kar naš zdravnik, še kar daleč. Ekipa omenjen univerze sicer upa, da bodo lahko čim hitreje začeli s testiranjem na ljudeh. In če bodo testi uspešni, kdo ve, morda pa bomo res dobili zdravilo, ki bo na eni strani pacientom s srčnim infarktom pomagalo pri rehabilitaciji, na drugi pa pomagali lenobam pri tem, da do njega sploh ne pride.

Vir: Ottawa Hospital Research Institute in New Atlas