Za digitalno znanje šolarjev

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 29. 11. 2018 03:37:00, Kategorija:

Promocijska vsebina
Sodobne pristope k razvoju digitalnih veščin v osnovnih šolah bo spodbujal projekt Micro:bit na šoli

Za digitalno znanje šolarjev
Code Week Slovenija, Center šolskih in obšolskih dejavnosti, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ter Microsoft Slovenija so včeraj predstavili nov projekt za spodbujanje sodobnih pristopov k razvoju digitalnih veščin v osnovnih šolah, poimenovan Micro:bit na šoli. V okviru projekta bo 15 osnovnih šol prejelo mikrokrmilnike BBC Micro:bit, majhne računalnike, ki omogočajo brezmejne možnosti ustvarjalnega učenja in poučevanja, od razvoja robotov, programiranja zabavnih matematičnih iger do sestavljanja glasbenih inštrumentov. Učitelji bodo BBC Micro:bite uporabljali pri poučevanju različnih vsebin v 2. in 3. triadi osnovne šole, vključno z angleščino, matematiko, s slovenščino, kemijo, fiziko, z zgodovino, geografijo in umetnostjo ter tudi pri ostalih šolskih dejavnostih, kot so dodatni oziroma dopolnilni pouk in krožki.

Današnji uradni predstavitvi projekta bo v decembru sledil izbor 15 šol, prijavljenih na razpis, od katerih bo vsaka prejela po 15 mikrokrmilnikov BBC Micro:bit. Sodelujočim šolam bodo na voljo tudi začetna izobraževanja za delo z mikrokrmilniki oziroma mentorstva za učitelje, ki jih bo koordiniral Microsoft Slovenija. Projekt se bo predvidoma zaključil v maju 2019, ko bodo predstavljeni primeri uporabe BBC Micro:bitov v posameznih šolah. Te bodo s sodelovanjem postale tudi del evropskega projekta spodbujanja digitalnih veščin in inovacij Europe Code Week.

»V okviru projekta Evropski teden programiranja - Code Week si prizadevamo, da bi kar največ mladih imelo dostop do pouka programiranja in drugih digitalnih veščin. Veseli me, da bomo s projektom spodbudili še več šol, v katerih se bodo učenci in učitelji ukvarjali s programiranjem in raziskovali ter ustvarjali lastne tehnološke rešitve. Opremljanje učencev z veščinami za ustvarjalno in odgovorno participacijo v digitalni družbi mora namreč postati stalnica, zato da bodo današnji učenci postali ne le uporabniki tehnologije ampak kompetentni odločevalci in soustvarjalci informacijske družbe,«je povedala Katja K. Ošljak, ambasadorka projekta Code Week.

»Današnji tehnološki razvoj postavlja pred vse nas nove izzive, katerim danes veliko hitreje sledijo mladi kot mi, ki smo se srečevali z izrazi BIOS, RAM, CPU, ZX 81 in podobnimi. Ob pobudi ministrstva za skupno sodelovanje z Microsoftom pri širjenju digitalnih veščin med mladimi smo v Centru šolskih in obšolskih dejavnosti zaznali priložnost širjenja omenjenih veščin. Prepričani smo, da s pravilnim pristopom širjenja digitalnega znanja v prihodnje mladi ne bodo »asocialni«, temveč da bodo pridobljene veščine koristili v lastno in širšo dobrobit,« je povedal Branko Kumer, direktor Centra šolskih in obšolskih dejavnosti.

»90 odstotkov vseh delovnih mest v Evropski uniji bo leta 2020 zahtevalo digitalne spretnosti, hkrati pa raziskave kažejo, da 40 odstotkov Evropejcev še nima niti osnovnih tovrstnih znanj. To pomembno vpliva na njihove priložnosti v svetu, ki ga poganjajo računalniki in računalniška koda,« je povedala Marina Wolpoti, vodja za področje izobraževanja v Sloveniji, na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini ter Albaniji pri Microsoftu. »Pri Microsoftu smo dolgoletni podpornik prizadevanj za krepitev digitalnih veščin. Med drugim smo si zadali cilj, da v dveh letih petim milijonom mladim Evropejcem zagotovimo dostop do računalniških izobraževanj in digitalnih spretnosti. Tudi zato z veseljem sodelujemo pri projektu Micro:bit na šoli, ki bo učiteljem in učencem približal svet programiranja na zabaven in ustvarjalen način

Kaj je BBC Micro:bit?
BBC Micro:bit so majhni računalniki, ki mladim ne glede na obstoječo raven znanja omogočajo ustvarjalno spoznavanje tehnologije in programiranja. Vsak BBC Micro:bit je opremljen s procesorjem, 25 lučkami LED, z dvema gumboma, s 25 priključnimi nožicami, tipali za svetlobo, temperaturo in premikanje, podporo za brezžično komunikacijo ter z vmesnikom USB. V učilnicah po vsem svetu se uporablja že več kot dva milijona BBC Micro:bitov. Za razvoj in podporo skrbi neprofitna organizacija Micro:bit Educational Foundation, ki so jo leta 2016 ustanovili BBC, Arm, IET in Nominet, med ustanovnimi partnerji pa so tudi Microsoft, Samsung, Lancaster University in drugi.

preberite še to

Povedali so nam
Vzdržljiva lepotica, ki bo sledila vsakemu vašemu koraku

Vzdržljiva lepotica, ki bo sledila vsakemu vašemu koraku

Promocijska vsebina
Za žensko je ura...

Povedali so nam
Skupina ACTUAL I.T. na poti k naslednji fazi razvoja s spremembami v vodstvu
Povedali so nam
Revolucionarna kamera s tehnologijo umetne inteligence

Revolucionarna kamera s tehnologijo umetne inteligence

Promocijska vsebina
Najnovejši HONOR Magic6 Pro postavlja nov standard fotografije na pametnih telefonih

Povedali so nam
O nakupu robotskega sesalnika ne sme odločati zgolj cena

O nakupu robotskega sesalnika ne sme odločati zgolj cena

Promocijska vsebina
Bi se odločili z...

Povedali so nam
Ford predstavil novo Pumo

Ford predstavil novo Pumo

Promocijska vsebina
Elegantna in teh...

Povedali so nam
Otvoritev Hisense Gorenje »UAU kotička« v trgovini Big Bang Kranj
Povedali so nam
Po skoraj enem letu še vedno v vrhu lestvice DXOMARK

Po skoraj enem letu še vedno v vrhu lestvice DXOMARK

Promocijska vsebina
Čeprav je bil vo...