Izšel je najhitrejši Firefox

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 15. 11. 2017 03:50:00, Kategorija: Računalništvo

Najnovejša nadgradnja brskalnika je baje dvakrat hitrejša od predhodne in tako pomembna, da je dobila posebno ime – Firefox Quantum.

Izšel je najhitrejši Firefox
Mozilla je držala obljubo, da bo 14. novembra objavila nadgradnjo svojega Firefoxa, ki naj bi brskalnik spet postavila tja, kamor ta po njihovem mnenju sodi – na vrh. Nadgradnja v svoji osnovi nosi oznako Firefox 57, a ker je tako pomembna in ker prinaša tako veliko kakovostno spremembo, so imenu dodali še oznako Quantum. O beta različici brskalnika smo pisali že konec septembra, sedaj pa je čas da vidimo, kaj od takratnih obljub velja in kaj ne.

Firefox Quantum naj bi bila dvakrat hitrejši od prejšnjih različic. Sliši se dobro, vendar je zadevo dokaj težko preveriti. Predvsem zato, ker je pojem hitrosti dokaj relativen. Lahko merimo hitrost odpiranja neke strani? Lahko, vendar ta ni odvisna le od brskalnika ampak tudi od razmer v omrežju. Pa ne le od priključne hitrosti uporabnika ampak tudi hitrosti, predvsem pa trenutne obiskanosti ciljen spletne strani. Lahko bi sicer postavili kakšno lastno referenčno spletno stran, ki ne bi bila javna in bi do nje dostopali le za namene meritev hitrosti, toda tudi to ni najbolj merodajno. Šlo bi namreč za hitrost v idealnih razmerah, ki pa jih v praksi seveda nikoli ni. Obstaja sicer nekaj »neodvisnih« metod merjenja hitrosti, ki pa pravzaprav potrjujejo topno to, kar smo zapisali, saj je tudi z njimi zelo težko dobiti več zaporednih enakih rezultatov. Druga težava je v tem, da proizvajalci brskalnikov pogosto ugotovijo način delovanja testov in svoje brskalnike »sfrizirajo« tako, da ti na njih kažejo boljše rezultate. Nekakšen »dizelgate« za brskalnike torej. Zato lahko takšno oceno damo bolj čez palec. In Quantum dejansko daje hitrejši vtis od prejšnjih različic Firefoxa. Je dvakrat hitrejši? Mogoče pa res.

A hitrost napram prejšnji različici je eno, napram konkurenci pa nekaj drugega. Čeprav, kot smo zapisali, spletnim testom ne verjamemo, smo se malce pozabavali z brezplačnim merilnikom hitrosti Speed Battle in dali nov Firefox na tnalo skupaj z zadnjo različico Googlevega Chroma. Ker se razmere v omrežju spreminjajo, smo vsak test v vsakem brskalniku izvedli 15-krat, s tem da smo v obeh izključili vse dodatke in razširitve. In kaj smo ugotovili? Firefox Quantum naj bi bil kar za okoli 40 odstotkov hitrejši od Chroma.

Kaj pa poraba pomnilnika? Mozilla se je prav tej najbolj posvetila, saj je neposredno povezana tako s hitrostjo kot tudi zanesljivostjo delovanja. Jim je uspelo biti manj požrešen od Chroma? Ja in ne. V našem testu smo v obeh brskalnikih odprli po pet istih zavihkov in si v Upravitelju opravil malce ogledali zagnane procese. Chrome je za teh 5 zaviohkov moral zagnati 13 procesov, ki so skupaj zasedali 420 Kb pomnilnika, Firefox Quantum pa le 7 procesov, ki pa so skupaj zasedali približno enako količino pomnilnika.

Je torej Firefox manj požrešen? Glede skupne količine pomnilnika očitno ne, toda količina je eno, učinkovita raba pomnilnika pa drugo. Povečanje hitrosti delovanja FF Quantum naj bi bilo posledica povsem na novo napisanega sistema za prikaz slike oziroma CSS (Cascading Style Sheets), ki določa, kako se bodo elementi neke spletne strani prikazali na zaslonu, papirju ali na kakšnem drugem mediju. Mozilla je nov sistem napisala v svojem lastnem programskem jeziku Rust, njegovo bistvo pa je, da deluje preko več procesorskih jeder namesto da bi tekel le kot en pomnilniško zahteven proces znotraj enega samega jedra. Poleg tega so brskalniku dodali še sistem prioritetnih zavihkov, ki aktivne zavihke nalagajo prej kot neaktivne, kar naj bi pripomoglo k temu, da je Quantum, kar zadeva učinkovito rabo delovnega pomnilnika (RAM) kar za 30 odstotkov bolj učinkovit od Chroma.

Firefox Quantum je torej že zunaj (osebni računalniki, Android in iOS), zato lahko v primeru, da ga uporabljate, sprožite nadgradnjo, če pa uporabljate kak drug brskalnik, pa si ga snemite in mu dajte priložnost. Glede na videno vam verjetno ne bo žal.

Kaj je pokazal test? Je Firefox hitrejši od Chroma ali ne? Testni podatki kažejo, da je, vendar vam predlagamo, da nam ne verjamete na besedo. Pa ne zato, ker bi dvomili v lastne testne podatke ampak zato, ker izkušnja brskanja ni odvisna le od hitoisrsi ampak je za celoten vtis potrebno še kaj več. A kot smo zapisali - dajte mu priložnost.

preberite še to

Računalništvo
Geigerjev števec za Google,…

Geigerjev števec za Google,…

… ki ne meri radioaktivnega sevanja ampak zapiska vsakič, ko Google dobi kak vaš podatek.

Računalništvo
Koda, ki je »uničila« internet

Koda, ki je »uničila« internet

Pred osmimi leti se je, čeprav tega najverjetneje niste občutili, odvijala prava internetna drama…

Računalništvo
Hitre risbe

Hitre risbe

Ne znate risati, a bi radi v svoj dokument vstavili kakšno risbico? Poskusite takole…

Računalništvo
Nore hitrosti po enem samem optičnem vlaknu

Nore hitrosti po enem samem optičnem vlaknu

Znanstveniki so po enem samem vlaknu uspeli doseči 301 TB/s! BOmo v kratkem deležni krepke pospešitve d...

Računalništvo
Risanje z matematiko

Risanje z matematiko

Vas zanima, kako z matematičnimi formulami narisati deklico na spodnji sliki?

Računalništvo
Avtor rezanja, kopiranja in lepljenja

Avtor rezanja, kopiranja in lepljenja

Mogoče ni tako znan kot Bill Gates ali Steve Jobs, je pa pustil velik pečat…

Računalništvo
Razdelilnik z - diskom...

Razdelilnik z - diskom...

Razdelilnik USB-C, ki ima vgrajen tudi trdi disk… No, ja, prostor zanj…

Računalništvo
Delitev podatkov na celice

Delitev podatkov na celice

Če ste v Excelu kdaj morali podatke iz ene celice »raztresti« po posameznih stolpcih, boste veseli...

Računalništvo
Celotna stran kot slika

Celotna stran kot slika

Edge omogoča zelo preprost način shranjevanja celotne spletne strani kot slike.

Računalništvo
Računalniki, ki bodo spremenil svet

Računalniki, ki bodo spremenil svet

Zadnja leta se velik govori o kvantnih računalnikih. Kaj sploh to je?

Računalništvo
Zakaj komplicirati?

Zakaj komplicirati?

Če deluje, je Ctrl+E odličen pripomoček v Excelu. Če ne, pa…

Računalništvo
Prenosniki HP EliteBook 860 G10

Prenosniki HP EliteBook 860 G10

Promocijslka vsebina
Hibridno delo brez kompromisov