Naše piratstvo počasi pada

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 15. 06. 2018 05:25:00, Kategorija: Računalništvo

Nova BSA-jeva študija ugotavlja 41-odstotno uporabo nelicencirane programske opreme v Sloveniji.

Naše piratstvo počasi pada
Za zmanjšanje tveganj kibernetskih napadov in izboljšanje poslovanja bi morala podjetja v Sloveniji ovrednotiti programsko opremo v svojih omrežjih in odstraniti nelicencirano programsko opremo, navaja raziskava 2018 Global Software Survey organizacije BSA | The Software Alliance.

Včeraj objavljena raziskava ugotavlja, da v Sloveniji 41 odstotkov programske opreme, nameščene na računalnikih, ni ustrezno licencirane. To predstavlja padec za dve odstotni točki  v primerjavi s prejšnjo BSA-jevo študijo, objavljeno leta 2016.

Organizacije po vsem svetu uporabljajo programsko opremo za izboljšanje načina poslovanja, povečanje dobičkov, doseganje novih trgov in pridobivanje konkurenčnih prednosti. A kot so poročali direktorji informatike (CIO) in kot potrjuje analiza, podrobno opisana v raziskavi, lahko nelicencirana programska oprema organizacije vodi do velikih tveganj zaradi pogosto nevarnih varnostnih groženj.

Za boljše razumevanje posledic uporabe nelicencirane programske opreme je BSA objavila študijo 2018 Global Software Survey: Software Management: Security Imperative, Business Opportunity. Raziskava meri obseg in vrednost nelicencirane programske opreme, nameščene na osebnih računalnikih, v več kot 110 državah in regijah ter vključuje skoraj 23.000 odgovorov s strani potrošnikov, zaposlenih in direktorjev informatike.

»Organizacije po svetu zamujajo gospodarske in varnostne prednosti, ki jih zagotavlja dobro upravljana programska oprema,« je dejala Victoria Espinel, predsednica in izvršna direktorica organizacije BSA | The Software Alliance. »Podjetja bi morala vzpostaviti programe upravljanja programske opreme (SAM) za vrednotenje in upravljanje programske opreme v svojih omrežjih. To pomaga organizacijam zmanjšati tveganja izčrpavajočih kibernetskih napadov in povečati njihove prihodke.«

Ključne ugotovitve, ki jih navaja BSA so:
  • Uporaba nelicencirane programske opreme je kljub rahlemu padcu še vedno zelo razširjena. Stopnja uporabe nelicencirane programske opreme po svetu je še vedno zaskrbljujoča, saj je take 37 odstotkov programske opreme, nameščene na osebnih računalnikih, kar predstavlja  padec le za dve odstotni točki  od leta 2016.
  • Direktorji informatike poročajo, da je nelicencirana programska oprema vse bolj tvegana in draga. Zlonamerni programi iz nelicencirane programske opreme stanejo podjetja po vsem svetu skoraj 359 milijard USD letno. Direktorji informatike poročajo, da je preprečevanje kraj podatkov in drugih varnostnih groženj najpogostejši razlog za zagotavljanje, da so njihova omrežja popolnoma licencirana.
  • Izboljšanje skladnosti programske opreme je zdaj poleg varnostnega razloga tudi ekonomski motivator. Ko podjetja sprejmejo pragmatične korake za izboljšanje svojega upravljanja programske opreme, lahko povečajo dobiček za kar 11 odstotkov.
  • Organizacije lahko danes naredijo pomembne korake za izboljšanje upravljanja programske opreme. Študije kažejo, da lahko organizacije dosežejo kar 30-odstotne prihranke pri letnih stroških za programsko opremo, če sprejmejo zanesljiv program upravljanja programske opreme (SAM) in optimizacije licenc programske opreme.
Prek poglobljene analize študija kaže, da lahko podjetja s sprejemom močnih ukrepov, vključno s programi SAM, izboljšajo način upravljanja programske opreme, s čimer povečajo dobiček, zmanjšajo varnostna tveganja in povečajo priložnosti.

Za ogled rezultatov raziskave, vključno z razčlenitvijo podatkov, značilnih za posamezno državo, obiščite www.bsa.org/globalstudy.

preberite še to

Računalništvo
Ko je bil Excel še otrok...

Ko je bil Excel še otrok...

Tale reklama za Excel iz leta 1992 je svojevrsten izlet v zgodovino tako elektronskih preglednic kot prenosnik...

Računalništvo
Geigerjev števec za Google,…

Geigerjev števec za Google,…

… ki ne meri radioaktivnega sevanja ampak zapiska vsakič, ko Google dobi kak vaš podatek.

Računalništvo
Koda, ki je »uničila« internet

Koda, ki je »uničila« internet

Pred osmimi leti se je, čeprav tega najverjetneje niste občutili, odvijala prava internetna drama…

Računalništvo
Hitre risbe

Hitre risbe

Ne znate risati, a bi radi v svoj dokument vstavili kakšno risbico? Poskusite takole…

Računalništvo
Nore hitrosti po enem samem optičnem vlaknu

Nore hitrosti po enem samem optičnem vlaknu

Znanstveniki so po enem samem vlaknu uspeli doseči 301 TB/s! BOmo v kratkem deležni krepke pospešitve d...

Računalništvo
Risanje z matematiko

Risanje z matematiko

Vas zanima, kako z matematičnimi formulami narisati deklico na spodnji sliki?

Računalništvo
Avtor rezanja, kopiranja in lepljenja

Avtor rezanja, kopiranja in lepljenja

Mogoče ni tako znan kot Bill Gates ali Steve Jobs, je pa pustil velik pečat…

Računalništvo
Razdelilnik z - diskom...

Razdelilnik z - diskom...

Razdelilnik USB-C, ki ima vgrajen tudi trdi disk… No, ja, prostor zanj…

Računalništvo
Delitev podatkov na celice

Delitev podatkov na celice

Če ste v Excelu kdaj morali podatke iz ene celice »raztresti« po posameznih stolpcih, boste veseli...

Računalništvo
Celotna stran kot slika

Celotna stran kot slika

Edge omogoča zelo preprost način shranjevanja celotne spletne strani kot slike.

Računalništvo
Računalniki, ki bodo spremenil svet

Računalniki, ki bodo spremenil svet

Zadnja leta se velik govori o kvantnih računalnikih. Kaj sploh to je?

Računalništvo
Zakaj komplicirati?

Zakaj komplicirati?

Če deluje, je Ctrl+E odličen pripomoček v Excelu. Če ne, pa…