Najboljša pesmarica

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 8. 05. 2024 05:23:00, Kategorija: Trendi

SongBook je ena redkih pesmaric, ki nudi več ali manj – vse…

Najboljša pesmarica
Radi brenkate v družbi ali na odru? Je vaš repertoar takšen, da imate težave zapomniti si vsa besedila ali akorde? Če ja, potem si verjetno besedila in včasih tudi akorde natisnete in vstavite v »igralno mapo«. V ta namen obstajajo tudi namenski programi, ki pa so v večini primerov bolj neuporabni oziroma nudijo le delček funkcionalnosti, ki bi jo potrebovali. Mnogi sicer nudijo sestavljanje seznamov pesmi oziroma »strokovno« playliste, možnost transponiranja in še kaj, bolj zmogljivega in hkrati uporabniško bilj prijaznega kot je SongBook nemškega podjetja LinkeSoft pa zaenkrat še nismo srečali.

SongBook obstaja za Windows, MacOS, Android in iOS, pri čemer namizna različica nudi malenkost več kot mobilna oziroma je nekoliko preprostejša za uporabo, tako da je najbolj optimalno, če imamo kar obe – v namizni pripravljamo stvari, mobilno pa imamo na odru. Povezava med obema je izredno preprosta, saj deluje preko Dropboxa, OneDriva ali Google Driva. Najprej na osebnem računalniku naredite to, kar želite, nato pa na mobilni napravi sprožite sinhronizacijo in to je vse. Velja pa seveda tudi obratno – spremembe, narejene na eni platformi, se  prenesejo tudi v druge.

In kaj vse zmore SongBook? Program se najbolje »znajde« s pesmicami v formatu ChordPro, zna pa uvoziti in pretvoriti tudi kaj drugega, tudi recimo pesmi v obliki, kjer so akordi zapisano nad besedilom. V programu lahko izdelujemo igralne sezname, pesmi sproti transponiramo… A to zna marsikateri program. Od konkurence ga loči kup orodij, ki pridejo še kako prav. Pa jih nekaj naštejmo:

Podpora nemški notaciji – Pri nas uporabljamo nemški zapis, torej CDEFGAHC in ne CDEFGABC, kar pa večina programov ne podpira. SongBook ga in tudi pretvorba je samodejna.
Samodejni pomik – Na mobilnih napravah pri daljših besedilih naletimo na problem, da celotne pesmice ni mogoče prikazati na enem zaslonu in je zato potrebno listati. Kar pa je med igranjem seveda težko izvedljivo. SongBook to počne samodejno in to na dva načina – če določite trajanje pesmi bo premikanje izvedel samodejno, lahko pa uporabite tudi pedal in listanje nadzirate z nogo.
Baza akordov – V program je vključena dokaj kakovostna baza akordov, njihova oblika oziroma diagram pa se prikaže ob kliku oziroma dotiku na njem. Če boste v neki pesmici potrebovali C11(b9), boste lahko hitro prikazali diagrame vseh njegovih različic, če pa kakšnega ni v bazi, pa ga lahko dodate tudi sami.
Prikaz tablatur znotraj pesmi – Program podpira vse standardne kode formata ChordPro, tako da v pesem lahko vključite tudi tablature (TAB) in si s tem pomagate pri kakšnem solu ali zapletenem akordu.
Uvoz datotek – Ko na spletu najdete kakšno pesmico z akordi, je ta običajno zapisana tako, da so akordi zapisani nad besedilom. Če hočete takšno pesmico prenesti v SongBook, jo le kopirate, prilepite v novo pesem v SongBooku, nato izberete pretvorbo v format ChordPro in akordi se bodo samodejno »spustili«.
Prikaz refrenov – Refrene je mogoče poudarjati na različne načine: ga zamakniti, senčiti ali pred njega postaviti navpično črto in tako bolj nazorno ločiti od preostalega besedila.
Pisave – Za vsakega od elementov pesmi (besedilo, akordi, tablature, komentarji, poudarki…) je mogoče določiti vrsto, barvo in velikost pisave, tako da se kar najbolje vidijo.
Prikaz – Pesmi je mogoče prikazati brez akordov, brez besedila, z akordi v besedilu, za začetnike pa pride prav tudi prikaz, pri katerem so v besedilu prikazani tudi diagrami akordov.
Urejanje akordov in besedil – Pesmi je sicer mogoče urejati tudi na mobilnih napravah, a je na računalniku to opravilo zaradi večjega zaslona neprimerno lažje.
Seznami in oznake – Sčasoma se zbranih pesmi nabere kar veliko in smotrno jih je organizirati v različne mape oziroma, kot je to v SongBooku, kategorije. Te lahko določate sami, recimo Slovenske, Srbohrvaške, Tuje, Učenje in s tem vse skupaj postane precej bolj pregledno. Poleg kategorij je v programu pesmim mogoče dodati tudi oznake (tags) in jih prikazovati glede na te – recimo Slovenska popevka, Rock'n'roll, Narodnozabavna… kart tudi pride prav na zabavah, ko se izkaže, da ima družba rada določeno zvrst glasbe.
Igralni seznami (playliste) – Izdelava playlist je izredno preprosta, saj se na seznamu pesmi poišče pesem, klikne z desno tipko in doda na obstoječ seznam ali pa v novega. Seznamov je lahko poljubno dosti, pesmi na njih pa se urejajo tako, da jih z miško premikamo navzgor in navzdol.
Povezava z glasbo – Pesmi v pesmarici je mogoče tudi povezati z datotekami mp3 in podobnimi, kar pomeni, da lahko vašemu igranju dodate glasbeno podlago, ideja pa je dobra tudi za učenje oziroma igranje ob originalni pesmi.

Našteli smo le nekaj najočitnejših sladkorčkov, ki jih ponuja LinkeSoftov SongBook, jih pa je še kar nekaj. Kaj pa cena? Programček za Windows stane 17,69 € (19 USD), za Android pa 14,99 €, če kupite mobilno različico, pa je tista za PC nekoliko cenejša..

Avtor tega prispevka SongBook uporabljam že nekaj let, v njem je nekaj preko 1000 pesmic in stvar deluje tako, kot je treba. Vsekakor nakup, ki ga nikoli nisem obžaloval...

Vir: LinkeSoft

preberite še to

Trendi
Budilka, ki vas odkrije

Budilka, ki vas odkrije

Nekateri imajo težave slišati budilko, zato poskušajo vse mogoče. Nek možak je našel doka...

Trendi
Sveča iz – česa?

Sveča iz – česa?

Na TikToku je spet aktualna »ideja« sveče, izdelane iz - česnovega masla.

Trendi
Kmalu konec težav s celiakijo?

Kmalu konec težav s celiakijo?

Pomagalo bo »ščipanje« genov, ki v pšenici povzroča tvorjenje nemarnega proteina, ki...

Trendi
Rastlinsko vstajenje

Rastlinsko vstajenje

V dobrih treh urah iz posušene kepe v zeleno rastlino.

Trendi
Aspirin zdravi tudi travo

Aspirin zdravi tudi travo

Znanstveniki so odkrili, da je aspirin dober pomočnik pri obnavljanju avtohtonega rastja.

Trendi
Iznajdljiva deklica

Iznajdljiva deklica

Pridete na poln avtobus in se nimate kje prijeti, da na padete. Mogoče pa poskusite s tole rešitvijo.

Trendi
So krivi pirati?

So krivi pirati?

Da so ZDA ena od le treh držav, ki še ni uvedla metričnega sistema, vemo že dolgo. Toda zakaj je tako? ...

Trendi
Ko vas budilka zbudi - s svežo kavo

Ko vas budilka zbudi - s svežo kavo

Kaj bi bilo, če bi vas vaša budilka zbudila tako, da poleg klasičnega alarma zmore tudi skuhati svežo s...

Trendi
Bomo svetili z algami?

Bomo svetili z algami?

Javna razsvetljava je pomembna, a zaradi porabe energije tudi draga. Nam lahko pomagajo alge?

Trendi
Najslabša igra je še vedno živa

Najslabša igra je še vedno živa

Imenuje se Desert Bus in kljub temu, da je bila že mnogokrat proglašena za najslabšo igro na sve...

Trendi
Zakaj se ne razumemo?

Zakaj se ne razumemo?

Kar zadeva številke, se z Američani, Kanadčani, Britanci in mogoče še kom, strinjamo le do milij...

Trendi
Od dodatkov ni (veliko) koristi

Od dodatkov ni (veliko) koristi

Obsežna medicinska študija je pokazala, da so prehranski dodatki v obliki vitaminov in mineralov večino...