Ure, ki so spremenile svet

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 13. 08. 2018 05:54:00, Kategorija: Trendi

Šest ročnih ur, ki so ob svojem nastanku spremenile način spremljanja časa.

Ure, ki so spremenile svet
Ročne ure nas spremljajo že nekaj več kot 200 let in v tem času se na prvi pogled ni kaj dosti spremenilo. Še vedno imamo majhne naprave, s paščkom pritrjene na naše zapestje, ki imajo pod steklom površino, na kateri se na tak ali drugačen način prikazuje, koliko je ura. A spremembe so bile kljub temu ogromne. Na zunaj mogoče ne, v drobovju ur pa so se dogajale prave male revolucije.

Pa si oglejmo nekaj ur, ki so v času svojega nastanka predstavljale višek urarske inovativnosti.

Rolex Oyster

Kar nekaj proizvajalcev se hvali, da so bili prvi, ki so izdelali uro za potapljače, a prvi, ki je izdelal dejansko vodotesno uro, je bil Rolex. Ura se je imenovala Rolex Oyster, izdelali so jo leta 1926, steklo in zadnji pokrov pa sta bila narejena tako, da sta se privila na ohišje, za tesnjenje pa sta skrbeli gumijasti tesnili. Ustanovitelj podjetja Hans Wilsdorf je leta 1927 dal uro britanski plavalki Mercedes Gleitze, ki je z njo preplavala Rokavski preliv.

Razvoj vodotesnosti je seveda šel naprej in Rolex je dosegel vrhunec z modelom Deepsea Challenge, ki je leta 2012 preživel potop na globino 10.908 metrov.

Seiko Quartz-Astron 35SQ

Ura Seiko Quartz-Astron 35SQ oziroma na kratko Astron je prišla v zgodovino 25. decembra 1969 v Tokiu kot prva ročna kvarčna ura. Podjetje je mehanizem razvijalo kar deset let, vključeval pa je hibridno tiskalno vezje, in izredno majhen koračni motorček, zadolžen za premikanje kazalcev. Ura je bila s +/- 5 sekund mesečno ena najnatančnejših do takrat, stala pa je 450.000 jenov, kar je bilo takrat toliko kot avtomobil srednjega razreda.

Hamilton Pulsar P1

Slabe tri leta po prvi kvarčni uri, točneje 4. aprila 1972, je prišla na svet prva prava digitalna ura, ki je imela namesto kazalcev elektronski zaslonček s štirimi 7-segmentnimi prikazovalniki. Ura ni bila le prva povsem digitalna, bila je tudi ena prvih, ki je za delovanje uporabljala integrirana vezja, predhodnike današnjih procesorjev. Ura je bila spravljena v ohišje iz 18 karatnega zlata, stala pa je 2100 dolarjev, kar je v ZDA takrat pomenilo ceno relativno dobrega avtomobila.

Swatch Sistem 51

Ura Swatch Sistem 51 je bila prva robotsko sestavljena mehanska ura. Oznaka 51 pomeni, da uro sestavlja 51 delov, vsi pa so pritrjeni na en sam osrednji vijak. Ura je bila prvič predstavljena na sejmu Baselword 2013, z relativno nizko  ceno je bila namenjena mladim ljudem kot nekakšen uvod v svet mehanskih ur v upanju, da bodo kasneje, ko so bodo to lahko privoščili, posegli po dražjih, luksuznih modelih.

Omega Seamaster Aqua Terra > 15,000 Gauss

Največji sovražnik mehanskih ur je magnetno polje. Ta nevidna sila lahko krepko vpliva na točnost mehanske ure, v skrajnih primerih pa jo celo uniči. Tega se seveda proizvajalci ročnih mehanskih ur že dolgo zavedajo in svoje ure izdelujejo tako,da  so kar najbolj odporne proti magnetnemu polju. Povprečno kakovostne ure tako prenesejo gostoto magnetnega polja do 90 Gaussov, podjetje Omega pa je s svojim modelom Seamaster Aqua Terra postavilo nove standarde, saj je bil to prvi model, ki je prenesel več kot 15,000 Gaussov. Kako? Tako, da so uro izdelali iz nekovinskih in nemagnetnih materialov. Od leta 2014 naprej so vse Omegine mehanske ure izdelane na ta način.

Apple Watch

Apple Watch ni bila prva pametna ura na trgu, je pa bila prva, ki je dosegla prodajo, ki jo lahko označimo kot masovno. Na trg je prišla 24. aprila 2015 in kaj hitro postala prodajni hit in dobesedno povozila konkurenco v obliki Pebble in Android Wear. Sedaj, tri leta in tri generacije kasneje je Apple še vedno vladar trga pametnih ur in zaenkrat je videti, da bo tako tudi ostalo, saj nič kaj ne kaže, da bi konkurenca pripravljala kak »Apple-killer«.

preberite še to

Trendi
Stolpi namesto dreves?

Stolpi namesto dreves?

Stolp, ki čisti zrak kot 368 dreves…

Trendi
Gozdni internet

Gozdni internet

A veste, da imajo tudi drevesa v gozdu svoj »internet«. Koreninski sistemi dreves se med seboj &ra...

Trendi
Ne gre in ne gre…

Ne gre in ne gre…

Ali imate tudi vi kakšno besedo, ki vam nikakor ne gre z jezika…

Trendi
Moški in ženski jezik

Moški in ženski jezik

Pravijo, da so ženske z Venere, moški pa z Marsa… in pri skupnosti Ubang je to več kot očitno&he...

Trendi
Najstarejši zapornik na svetu

Najstarejši zapornik na svetu

Ni v zaporu ampak je že od leta 1899 priklenjen v - parku

Trendi
Prespal je cilj

Prespal je cilj

Pilot je med letom zaspal in zgrešil cilj za dobrih 45 kilometrov.

Trendi
Kaj počnemo z Zemljo?

Kaj počnemo z Zemljo?

Google Earth že nekaj časa ponuja funkcijo časovnega sprehoda skoti zgodovino posameznih področij

Trendi
Oglejte si osebno knjižnico Charlesa Darwina

Oglejte si osebno knjižnico Charlesa Darwina

Na spletu je bila pred kratkim objavljena celotna vsebina osebne knjižnice naravoslovca Charlesa Darwina,...

Trendi
Nad plastiko z mutiranim encimom

Nad plastiko z mutiranim encimom

Bakterijski encim iz komposta bi lahko pomagal k hitrejši in učinkovitejši reciklaži plastenk.

Trendi
»Izgini, ti pravim!«

»Izgini, ti pravim!«

Tako pa je videti najbolj jezna želva na svetu…

Trendi
Uporabimo uporabljeno in namestitev morske oaze v Piranskem zalivu
Trendi
Kontejnerski bazen

Kontejnerski bazen

Zakaj bi bazen vkopavali, če pa ga lahko spravimo v kontejner…