V nič gre na milijone ton metana…

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 30. 04. 2024 05:13:00, Kategorija: Trendi

Zakaj? Ker ga ne znamo na ekonomičen način utekočiniti… Še ne...

V nič gre na milijone ton metana…
Svetovna naftna industrija v procesu proizvodnje in predelave goriv zapravi približno toliko plina, kot ga porabita celotna Srednja in Južna Amerika. Novo vezivo metana ponuja možnost, da se ta toplogredni plin ekonomično pretvori v tekoča goriva.

Metan je, čeprav ima relativno kratko življenjsko dobo, zelo močan toplogredni plin. Ocenjuje se, da imajo emisije metana v 20 letih od 84- do 87-krat večji vpliv na globalno segrevanje kot emisije ogljikovega dioksida. Globalne koncentracije metana v ozračju so bile v zadnjih nekaj sto tisoč letih razmeroma stabilne, vendar so se od leta 1750 in začetka industrijske revolucije hitro povečale.

Metan srečujemo vsepovsod. Po besedah Adama Voilanda, enega od avtorjev publikacije NASA Earth Observatory, lahko ta »…prozoren plin brez vonja najdete več kilometrov pod površino zemlje in več kilometrov nad njo. Metan bruha iz močvirij in rek, bruha iz vulkanov, se dviguje ob požarih v naravi ter uhaja iz črevesja krav in termitov. Človeška naselja so preplavljena s tem plinom. Metan tiho uhaja iz vrtin in cevovodov za zemeljski plin in nafto ter premogovnikov. Nastaja na odlagališčih, v čistilnih napravah in riževih poljih.«

Po podatkih Mednarodne agencije za energijo (IEA) je proizvodnja nafte trenutno odgovorna za približno 40 odstotkov emisij metana v naftni in plinski industriji. Metan, ki uhaja med vrtanjem nafte, naftnih podjetij ne zanima, saj je zanje ekonomsko nezanimiv, njegovo skladiščenje je nevarno in neprijetno. Sicer ga je katalitično mogoče pretvoriti v uporabna tekoča goriva, kot je recimo metanol, pa je ta postopek tako drag, da se ne izplača. In kaj naredijo z njim? Sežgejo ga. To je sicer okolju nekaj bolj prijazno, kot če bi ga le spustili v zrak, je pa s tem odgovorno za 265 milijonov ton ogljikovega dioksida. In to brez da bi naredil kaj uporabnega… Raziskovalci z Univerze v Novem Južnem Walesu (UNSW) pravijo, da bi tega lahko bilo konec, saj jim je uspel ključni preboj na področju vezave metana, ki odpira vrata veliko učinkovitejšim, uspešnejšim in menda cenovno precej dostopnejšim katalitskim pretvorbam.

Do zdaj je bila največja težava v tem, kako molekule metana zadržati »pri miru« toliko časa, da bi jih lahko v miru proučili. Po podatkih UNSW so raziskovalci z uporabo kovinsko-metanskih spojin sicer uspeli zadržati metan v molekularnem »primežu«, vendar le za nekaj mikrosekund, kar pa ni blizu nekaj minutam, kolikor je potrebno za ustrezno analizo v napravi za spektroskopijo z jedrsko magnetno resonanco. Poiskati je bilo torej treba novo spojino, ki bo nudila boljši »primež«. Računalniško modeliranje je pokazalo, da bi to lahko bil osmij – element z največjo gostoto v naravi.

Ekipa se je lotila poskusov in rezultati so zelo ohrabrujoči, saj nova spojina nudi razpolovno dobo metana kar 13 ur. Ta stabilnost v povezavi z relativno dolgo življenjsko dobo omogoča poglobljeno analizo strukture, nastanka in reaktivnosti tega razreda [osmijevih] spojin in s tem pomaga pri iskanju katalizatorjev za pretvorbo metana v sintetično uporabnejše spojine. To v praksi pomeni, da bi lahko v relativno kratkem času dobili ekonomsko učinkovit način utekočinjanja metana in njegovo vključitev v obstoječo energetsko infrastrukturo.

Nobeno tekoče ogljikovodikovo gorivo, vključno z metanolom, ni okolju prijazno, saj pri njegovem zgorevanju nastajajo emisije ogljikovega dioksida. Toda če ga je že treba sežgati, zakaj ga ne bi tako, da bi pri tem nekomu tudi koristil?

Študija je bila objavljena v publikaciji Nature Chemistry.

Vir: UNSW

preberite še to

Trendi
Budilka, ki vas odkrije

Budilka, ki vas odkrije

Nekateri imajo težave slišati budilko, zato poskušajo vse mogoče. Nek možak je našel doka...

Trendi
Sveča iz – česa?

Sveča iz – česa?

Na TikToku je spet aktualna »ideja« sveče, izdelane iz - česnovega masla.

Trendi
Kmalu konec težav s celiakijo?

Kmalu konec težav s celiakijo?

Pomagalo bo »ščipanje« genov, ki v pšenici povzroča tvorjenje nemarnega proteina, ki...

Trendi
Rastlinsko vstajenje

Rastlinsko vstajenje

V dobrih treh urah iz posušene kepe v zeleno rastlino.

Trendi
Aspirin zdravi tudi travo

Aspirin zdravi tudi travo

Znanstveniki so odkrili, da je aspirin dober pomočnik pri obnavljanju avtohtonega rastja.

Trendi
Iznajdljiva deklica

Iznajdljiva deklica

Pridete na poln avtobus in se nimate kje prijeti, da na padete. Mogoče pa poskusite s tole rešitvijo.

Trendi
So krivi pirati?

So krivi pirati?

Da so ZDA ena od le treh držav, ki še ni uvedla metričnega sistema, vemo že dolgo. Toda zakaj je tako? ...

Trendi
Ko vas budilka zbudi - s svežo kavo

Ko vas budilka zbudi - s svežo kavo

Kaj bi bilo, če bi vas vaša budilka zbudila tako, da poleg klasičnega alarma zmore tudi skuhati svežo s...

Trendi
Bomo svetili z algami?

Bomo svetili z algami?

Javna razsvetljava je pomembna, a zaradi porabe energije tudi draga. Nam lahko pomagajo alge?

Trendi
Najslabša igra je še vedno živa

Najslabša igra je še vedno živa

Imenuje se Desert Bus in kljub temu, da je bila že mnogokrat proglašena za najslabšo igro na sve...

Trendi
Zakaj se ne razumemo?

Zakaj se ne razumemo?

Kar zadeva številke, se z Američani, Kanadčani, Britanci in mogoče še kom, strinjamo le do milij...

Trendi
Od dodatkov ni (veliko) koristi

Od dodatkov ni (veliko) koristi

Obsežna medicinska študija je pokazala, da so prehranski dodatki v obliki vitaminov in mineralov večino...