Po tehničnih lastnostih telefon ni nič posebnega. Ima 14,5 centimetrski (5.7 palcev) zaslon FHD razmerja stranic 18:9 in zaščitenega z Gorilla Glass 5, poganja ga Qualcomm Snapdragon 632, pomnilnika ima 4/64 GB, kamero 12/5 MP, baterijo 3000 mAh in podpira dve kartici nano-SIM. Od priključkov ima vse, kar je treba (WiFi, Bluetooth 4.2, NFC, GPS), tudi razširitveno pomnilniško režo microSD, operacijski sistem pa je Android 9.

In kako lahko telefon traja dlje? Tako, da je dele, ki se pokvarijo, mogoče preprosto zamenjati. Tako preprosto, da to lahko naredi kar uporabnik sam, kar potrjujejo s tem, da je v paket vključen tudi majhen izvijač. Če uporabniku odpove kak del (kamera, zvočnik, zaslon, baterija…), zgornji modul (sprednja kamera, priključek za slušalke in senzor bližine), spodnji modul (mikrofon in vibracijski motor), lahko preko spleta naroči novega. Vsi ti deli so narejeni tako, da jih je preprosto zamenjati. Ker je pokvarjene dele mogoče zamenjati, lahko ima uporabnik telefon dlje, to pa pomeni manjši ogljični odtis telefona v času njegove življenjske dobe in ker bo kasneje končal na odpadu tudi manjšo okoljsko obremenitev.

Kaj pa so tisti etično pridobljeni materiali? Etično pridobivanje je postopek, ki zagotavlja, da se izdelki, ki jih pridobivajo, pridobijo na odgovoren in trajnosten način, da so delavci, ki sodelujejo pri njihovi izdelavi, varni in pošteno obravnavani ter da se v procesu pridobivanja upoštevajo okoljski in družbeni vplivi. Gre torej za uporabo recikliranih materialov, materialov, ki niso pridobljeni na območjih vojaških konfliktov in podobno.

Na žalost pa uporaba takšnih materialov izdelkom dviguje ceno. Fairphone 3 bo tako stal 450 €, na voljo bo od 3. septembra naprej, zaenkrat pa le v Evropi.
Vir: Fairphone