Igranje z ognjem

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 30. 09. 2017 08:14:32, Kategorija:

Lanskega marca so ameriški fiziki uspeli sneti oznako zaupnosti iz velikega števila posnetkov jedrskih testov. Sedaj si jih lahko ogledamo vsi.

Igranje z ognjem
Prav neverjetno je, koliko energije in denarja je človek pripravljen vložiti v iskanje načinov ubijanja. Eden najbolj groznih je vsekakor jedrsko orožje. Ko jesta padli bombi na Hirošimo in Nagasaki, se je odprla Pandorina skrinjica, ki je sedaj zaenkrat sicer še priprta, a se vsake toliko časa spet malce bolj odpre.

ZDA, točneje njihovo energetsko ministrstvo, pod katerega je sodila jedrska energija, je med leti 1942 in 1962 izvedlo kar 210 atmosferskih jedrskih testov. Vse teste so posneli s kamerami visoke hitrosti (okoli 2400 slik na sekundo) z namenom naknadne analize dogajanja. Takšnih filmov naj bi bilo v omenjenem obdobju bilo posnetih okoli 10.000, večine znanstveniki niti pregledali niso pošteno ampak jih pod oznako zaupno skrili v različne trezorje po ZDA.

Po nekaj petih iskanja posnetkov je Gregg Spriggs, fizik, specializiran za orožje s skupino znanstvenikov kalifornijskega inštituta Lawrence Livermore uspel najti okoli 6500 teh filmov in od lanskega marca iz 750 uspel sneti oznako zaupnosti. Tako lahko sedaj na Youtubovem kanalu »LLNL Atmospheric Nuclear Tests« omenjenega inštituta najdete 63 do sedaj še neprikazanih videoposnetkov jedrskih eksplozij.

Namen znanstvenikov je bil ponovna analiza posnetkov s ciljem izboljšati bazo znanja sedaj, ko smo v dobi računalništva. Zanimalo jih je, kako natančne so bile analize 60 in več let nazaj in kako te vplivajo na sedanje poznavanja tematike. Ugotovili so, da je bilo veliko raziskav zelo pomanjkljivih in da so ga takratni analitiki pri ocenah različnih parametrov eksplozij »pihnili mimo« tudi za 20 in celo 30 odstotkov, tako da bo mnoge analize posnetkov potrebno ponoviti.

In zakaj naj bi kaj takšnega bilo zanimivo tudi za širšo javnost? Predvsem zato, da se čim bolj vcepi zavest, da gre pri jedrskih eksplozijah za gromozansko sproščanje energije, ki si ga je zelo težko predstavljati. In ker si ga marsikdo, tudi politiki, odgovorni za nadzor tovrstnega orožja, ne, je pomembno, da se njim in nam posreduje čim več informacij in s tem po možnosti doseči, da bi se tisti, ki to orožje imajo, težje odločili za njegovo uporabo.

V nadaljevanju si lahko ogledate nekaj omenjenih posnetkov.