Je Microsoft zadel ali zgrešil

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 7. 05. 2017 09:34:59, Kategorija:

Microsoft je izdal nov prenosnik Surface, namenjen šolajočim se uporabnikom. Gre za zadetek ali zgrešen strel? Pravzaprav ne eno ne drugo.

Je Microsoft zadel ali zgrešil
Nekaj dni nazaj smo pisali o tem, da je Microsoft izdal novo različico operacijskega sistema, imenovano Windows 10 S. Gre za operacijski sistem, namenjen uporabi v izobraževalnem procesu (S naj bi po eni interpretaciji pomeni School, torej Šola), ki je v osnovi Windows 10, a okleščen do te mere, da v njem delujejo le aplikacije iz Trgovine Windows (Windows Store). Windows 10 S naj bi bil odgovor na Chrome OS, ki je zadnje čase izredno priljubljen v šolah in med šolarji, saj gre za poceni prenosnike, na katerih deluje dokaj pragmatičen in hiter operacijski sistem z dovolj veliko zmogljivostjo, da zadosti potrebam uporabnikov. In ker nova različica podpira tudi Androidne programe, je še toliko bolj zanimiva.

Microsoft je z Windows 10 S torej odgovoril Googlu na Chrome OS, a operacijski sistem sam ni dovolj. Potrebne so tudi naprave. In tu zadeve postajajo zanimive. Mislili bi si, da bodo izdali neke vrste tipičnega predstavnika te skupine računalnikov. Recimo kakšnega za 250 ali 300 € in s tem pokazali šolam in šolajočim se, kam pes taco moli. A ubrali so drugo pot. Izdelali so prenosnik, katerega cena bo od 999 USD naprej, torej prenosnik višjega, pardon visokega cenovnega razreda, na katerem teče operacijski sistem, ki ga reklamirajo nekako takole: računalniki so last šole in ko učenec/dijak/študent pride v razred, iz kupa vzame enega od prenosnikov, ga odpre in ta je v trenutku pripravljen za delo. Po končani uri ga zapre in postavi nazaj na svoje mesto. Ideja v svoji osnovi ni tako slaba, vendar si nekako ne znamo predstavljati, da bi bile šole pripravljene za kaj takega plačati po 1000 dolarjev za kos. 200 mogoče, 1000 pa skoraj zagotovo ne.

Seveda se tega zavedajo tudi pri Microsoftu. In zakaj so potem zadevo speljati tako, kot so jo? Preden odgovorimo na vprašanje, si oglejmo, kaj vse ponuja prenosnik Microsoft Surface Laptop, kot se imenuje s polnim imenom. Gre za tanek, lahek (1,25 kg) in zelo kakovostno izdelan prenosnik. Tipkovnica je kakovostna in z 1,5 mm hoda prav dovolj gibljivimi tipkami, da je tipkanje udobno. Površina prenosnika je odeta v tkanino umetne mase, ki daje prenosniku prijeten otip. Ko bo čez kak mesec na trgu, ga bo poganjal procesor Core i5 ali i7 sedme generacije, na matični plošči bo imel integriran disk SSD kapacitet 128, 256 ali 512 Gb, kar zadeva delovni pomnilnik pa bodo na voljo različice s 4, 8 ali 16 Gb. Zaslon, ki je, mimogrede, odličen, bo imel diagonalo 34,3 cm (13,5 palca), razmerje stranic 3:2, ločljivost pa 2256 x 1504 točk, sliko pa bo generirala grafika Intel HD 620 pri modelih s procesorjem i5 in Intel Iris Plus Graphics 640 pri modelih z i7.

Kar zadeva priključke, bo prenosnik precej skop. Na njem bo Microsoftov lastni napajalni priključek, en navadni priključek USB 3.0 (ne USB-C, ampak USB-A), priključek DisplayPort ter vhod za slušalke. In to je, kar zadeva žične priključke vse. Bo pa tu še nekaj brezžičnih, kot so brezžični IEEE 802.11 a/b/g/n ter Bluetooth 4.0 LE. Kaj pa baterija? Microsoft pravi, da bo vzdržala do 14,5 ur predvajanja videa.

Iz opisanega je videti, da gre za prenosnik višjega kakovostnega razreda. In tako ga Microsoft tudi predstavlja, saj ga daje o med drugim ob bok tudi Applovim MacBookom in dokazuje, da je Surface hitrejši in boljši. No in tu naletimo na precej nelogično situacijo. Microsoft na eni strani napada Google na šolskem, na drugi pa Apple na »premium« področju. Vse skupaj malce vleče na »ne tič ne miš«, saj človek dobi vtis, da gre za prenosnik, ki je predrag za šole in premalo uporaben (priključki) za poslovno rabo. Zakaj niso v napravo vgradili vsaj priključka USB-C? Uradna razlaga je, da priključek še »ni dovolj zrel«, saj naj bi še vedno obstajale težave pri uporabi za napajanje z večjimi tokovi ter težave s kabli. Hmm…

Kam torej cilja Microsoft Surface? Prenosnikov Microsoft Surface tako najverjetneje ne bomo srečevali kot nekaj, kar bo last šole in si jih bodo učenci jemali v svoje "odgovorne in zanesljive" roke ob vstopu v razred, saj so preprosto predragi (razen mogoče za kakšne bogate zasebne šole). Edina res logična in uporabna razlaga bi bila, da gre dejansko za prenosnik, namenjen delu v šoli, pri čemer pa gre bolj za študente kot pa dijake in osnovnošolce. Nekako bolj logično je, da bo lastnik k ceni 999 dolarjev naprej rade volje prištel še 49 dolarjev za nadgradnjo na Windows 10 Pro in s tem dobil zmogljiv prenosnik za več ali manj vse šolske in obšolske potrebe. 

In zakaj je Microsoft izdelek prvič pokazal na dogodku, namenjenemu izobraževanju? Bistvo dogodka je bil seveda Windows 10 S in ne Microsoft Surface. Ta je bil le češnja na torti, saj je neprimerno lepše, če se nov sistem pokaže na novem prenosniku kot pa na kakšni stari različici. Bistvo Windows 10 S ne bo v tem, da teče na Microsoftovi strojni opremi ampak na računalnikih, ki jih bodo na trg poslali njihovi partnerji, kot so HP, Dell, Acer, Asus, ki bodo na trg pošiljali naprave za 200 ali 300 €, ki bodo dejanski konkurenti Chromebookom. In zakaj je MS Surface predstavil na tem dogodku? Zato, ker je to prvi njihov dogodek po tem, ko so prenosnik izgotovili, poleg tega pa se bliža poletje, ko na eni strani dogodkov ni prav veliko, na drugi pa je to čas za načrtovanje nakupov za prihodnje šolsko leto.

Bo Microsoftu s Surface uspelo? V kombinaciji z Windows 10 S menimo da ne, s »polnimi« Windows pa mogoče, vse je odvisno od tega, kako bodo uporabniki sprejeli pomanjkanje priključkov. Seveda pa nas zanima tudi kaj bo v ceni »od 999 USD naprej« pomenil ta »naprej«.