Je najdena nova Zemlja?

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 6. 06. 2020 07:12:00, Kategorija:

Soncu podoben Kepler 160 in planet KOI-456.04 sta najbolj podobna našemu »razmerju« z našim Soncem...

Je najdena nova Zemlja?
Znanstveniki so do sedaj odkrili okoli 4000 tako imenovanih eksoplanetov. Ekso- ali zunajsončni planeti so planeti, ki ne krožijo okrog Sonca ampak kakšne druge soncu podobne zvezde, prvi pa je bil odkrit šele leta 1995. Ker se skrivajo v soju teh zvezd, jih je eksoplanete s teleskopi običajno nemogoče zaznati, zato astronomi za njihovo raziskovanje in iskanje opazujejo učinke, ki jih povzročajo in iz njih sklepajo, kakšni so. Na nek način torej opazujejo posledico in preko nje določajo vzrok. In eden takšnih eksoplanetov je tudi le 3000 svetlobnih let oddaljeni KOI-456.04, ki kroži okoli soncu podobne zvezde Kepler-160. In tale par je za nas, Zemljane, izredno zanimiv. Zakaj?

Razdalja med zvezdo Kepler-160 in KOI-456.04 je zelo podobna razdalji med našim Soncem in Zemljo. Kepler-160 je le 1,1-krat večji od Sonca, temperatura na njegovi površini je 5200°C, kar je le 300 stopinj manj od našega, njegova svetilnost je tudi dokaj podobna, zelo pomembno pa je tudi dejstvo, da ne oddaja le infrardeče svetlobe, ki »cvre« vse pred seboj, ampak predvsem vidno svetlobo. Sliši se obetavno. A dobre novice, če temu lahko rečemo tako, se ne končajo pri tem. Izračuni kažejo, da KOI-456.04 dobiva okoli 93 odstotkov svetlobe, ki jo od našega Sonca dobivamo mi, povprečna temperatura na njegovem površju je okoli 5°C, kar je le 10 stopinj manj kot na Zemlji, in tudi leto na KOI-456.04 traja skoraj enako dolgo kot naše 378 dni. Ti podatki dajo upati, da je na planetu tudi voda in da bi lahko na njem človek lahko celo živel. Če…

Obstajata vsaj dve vprašanji, na kateri astronomi zaenkrat nimajo odgovora. Prvo je ali ima planet atmosfero in kakšno, drugo, še bolj pomembno pa je - ali planet sploh obstaja. Ker se KOI-456.04 skriva v soju zvezde Kepler-160, ga astronomi dejansko še niso videli, ampak so o njem sklepali iz posledic, ki jih povzroča in zato niso stoodstotno prepričani, da obstaja. So pa menda okoli 85 odstotno prepričani, kar je tudi dobra številka. Vsaj tako dobra, da je »razmerje« teh dveh objektov vredno podrobneje raziskovati. Za primer, da naš planet uničimo do te mere, da na njem ne bomo mogli več živeti.

Vir: SlashGear