Tobak je tudi koristen

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 13. 06. 2018 05:32:00, Kategorija:

Tobak najpogosteje povezujemo s škodljivim kajenjem, lahko pa je tudi koristen. Recimo kot okolju prijazen insekticid.

Tobak je tudi koristen
Slabe stvari imajo običajno tudi svojo dobro plat. V primeru tobaka, ki se v glavnem uporablja v slabe kadilske namene, je dobra plat ta, da je uporabne tudi pri cepivih ter proizvodnji bio-goriva in antibiotikov. Znanstveniki so sedaj ugotovili, da je zelo uporabne tudi kot sredstvo za odganjanje insektov, ki bi lahko nadomestilo ekološko neprijazne insekticide.

Največja težava insekticidov je v tem, da poleg tega, da ubijajo škodljive žuželke, ubijajo tudi koristne, kot so čebele, metulji, čmrlji in podobne, razen tega pa vedno obstaja tudi nevarnost, da zastrupijo podtalnico in s tem prizadenejo tudi ljudi in druge živali.

Tobak je nekaj posebnega zato, ker se zna proti insektom, boriti kar sam. V njegovih listih nastaja snov, imenovana cembratrienol (CBTol), ki žuželkam smrdi in se zato tobaku izogibajo.

Profesor Thomas Brück iz Tehnične univerze v Münchnu se je vprašal ali bi to lastnost bilo mogoče uporabiti širše? S svojo ekipo je izoliral del genoma tobaka, ki sproža tvorjenje molekul CBTol in ta genom prenesel v genetsko spremenjeno bakterijo E.coli. Te bakterije so nato naselili na pšenične otrobe, od katerih so dobile hrano in začele so proizvajati cembratrienol. Iz nastale kemikalije so znanstveniki nato izdelali biorazgradljiv, in nestrupen in okolju prijazen repelent, s katerim je mogoče poškropiti katerikoli pridelek brez bojazni za zastrupitev rastline same ali njene okolice. Poleg tega, da uspešno odganja neželene žuželke, pa škropivo uničuje tudi nekatere človeku škodljive grma-pozitive bakterije.

»S tem načinom odpiramo vrata povsem novemu načinu varovanja posevkov. Namesto, da bi jih škropili s strupi in tako pobijali tudi koristne žuželke, jih raje le odženemo,« pravi profesor Brück. Na naslovni sliki je na levi videti neškropljeno rastlino, ki so jo napadle uši, na desni pa škropljeno, ki so jo pustile pri miru.

Sicer pa – lahko bi vprašali naše babice, ki so se proti ušem borile tudi z zbiranjem cigaretnih ogorkov, ki so jih namočile v vodi in potem škropile prizadete rastline.

Raziskava je bila objavljena v reviji Green Chemistry.

Vir: Tehnična univerza v Münchnu