A se res nismo ničesar naučili?

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 23. 11. 2021 05:46:00, Kategorija: Računalništvo

Raziskava o uporabi neumnih gesel je pokazala, da osli gredo tudi večkrat na led…

A se res nismo ničesar naučili?
Podjetje NordPass je izdelalo seznam najpogostejših gesel, ki si jih »izmislijo« uporabniki. In kljub temu, da že vrabci na strehah čivkajo o pomembnosti izbire čim bolj zapletenega gesla, pa je še vedno ogromno uporabnikov, ki jim tega ni mogoče dopovedati. Kot primer – geslo 123456 uporablja več kot 103 milijone ljudi. In to samo tistih, ki jih je »zaznala« raziskava. Kdove koliko jih pa ni…

In katera gesla so na seznamu najbolj neumnih najvišje? Zadnja leta velikih sprememb ni. Še vedno kraljuje omenjeno '123456', sledi '123456789', letos je na tretjem mestu '12345', četrti je 'qwerty', peti pa, kar je presenetljivo, saj je prejšnja leta bil višje, pa 'password'.

Zakaj je varno geslo tako pomembno? Najbolj nazoren je odgovor iz »analognega« sveta – ko greste od doma verjetno stanovanja ali hiše ne zaklenete z zatičem ampak uporabite ključavnico, po možnosti takšno, ki je ni mogoče čar tako zlomiti ali kako drugače na silo odkleniti. In gesla so lahko zatiči ali kompleksne ključavnice.

Obstaja kar nekaj načinov, kako izdelati geslo, ki bo vsebovalo vse potrebne varnostne komponente, hkrati pa ga ne boste pozabili. Eden od najlažjih načinov je seveda kar  uporaba brskalnika. Novejše različice brskalnikov, kot so Chrome, Firefox, Edge in podobnih, imajo vgrajeno funkcijo predlaganja varnih gesel. Zadeva je več kot uporabna, le paziti je treba da gesla shranjujemo, saj si jih nikakor ne bomo mogli zapomniti. Podobno nalogo kot brskalniki opravljajo tudi namenski programi za upravljanje z gesli.

Kaj pa, če bi radi sami »izdelali« varno geslo, ki bi si ga celo radi zapomnili? Tudi to je mogoče, obstaja pa kar nekaj metod, od katerih so ene bolj varne, druge pa manj. Priljubljena je recimo zamenjava nekaterih črk s številkami. Črko 'I' zamenjamo z '1', 'O' z '0', 'A' s '4', 'B' s '3' in tako naprej. Tega si ni težko zapomniti, saj so te črke in številke na pogled dokaj podobne med seboj. Težava je le, da je treba vedeti, kaj smo s čem zamenjali. A na žalost so hekerji že zdavnaj iznašli metode, kako takšna gesla uganiti.

Verjetno najbolj zanimiv in uporaben način je pred časom predlagal Kurt Muhl, tako imenovani »etični heker« iz ameriškega podjetja RedTeam Security. Predlagal je, da si zamislimo nek vsakodnevni stavek, ki vsebuje tudi kakšno številko ali poseben znak in ki si ga bomo lahko zapomnili. Na primer »Za mojo hišo sem plačal samo 1€«. Sedaj vzemite samo prve črke besed tega stavka in dobili boste dokaj zapleteno in težko uganljivo geslo. V našem primeru bo to »Zmhsps1€«, kjer gre za geslo z osmimi znaki, kjer smo uporabili male in velike črke, številko in poseben znak, kar pa je najpomembneje – lahko si ga je zapomniti. Ali pa recimo »Nekoč sem stanoval na Vodnikovi cesti #12«, kar po naši metodi daje geslo NssnVc#12. Daljši kot bo naš stavek, težje bo uganiti geslo. ●

preberite še to

Računalništvo
Narek namesto tipkanja

Narek namesto tipkanja

Prepoznava govora v Windows je že dokaj uporabna. Tudi v slovenščini…

Računalništvo
Kako do »vode« v Excelu?

Kako do »vode« v Excelu?

Ste v Excelu kdaj zaman poskušali zapisati H2O z dvojko »spodaj«, kot je »zapovedano&...

Računalništvo
Poslovna varnost MS Teams

Poslovna varnost MS Teams

Microsoft Teams bo kmalu onemogočil zajem zaslona med srečanji

Računalništvo
Lepše berljiva tabela

Lepše berljiva tabela

Kako z izbiro celice obarvati celotno vrstico

Računalništvo
Microsoft je Skype tudi uradno poslal v pokoj

Microsoft je Skype tudi uradno poslal v pokoj

Uporabniki lahko svoje podatke prenesejo v Teams Free.

Računalništvo
Uresničene napovedi

Uresničene napovedi

Video iz leta 1993, v katerem AT&T napoveduje prihodnost… in to dokaj dobro…

Računalništvo
Uporabniki Worda, preizkusite tole

Uporabniki Worda, preizkusite tole

Preprost trik, s katerim lahko prikažete vse bližnjice, ki jih ponuja Word

Računalništvo
Bo novi lastnik Chroma OpenAi?

Bo novi lastnik Chroma OpenAi?

Če ga bo Google moral prodati, bo avtor ChatGPT-ja menda eden resnih kupcev...

Računalništvo
HP EliteBook 860 G11 - moč, eleganca in zanesljivost za sodobno poslovno okolje.
Računalništvo
Hitreje do zaporednih števil

Hitreje do zaporednih števil

Excelu tudi dolga zaporedja števil ne predstavljajo težave... če znaš...