Brezplačno urejanje besedila

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 30. 12. 2019 06:51:00, Kategorija: Računalništvo

Zakaj bi jih plačali, če ni treba. Peterica najbolj zanimivih urejevalnikov besedila.

Brezplačno urejanje besedila
Microsoft je s svojim Wordom, pa naj nam je to všeč ali ne, postavil nekak standard urejanja besedil. Slabosti Worda kot takega in tega, da smo ga sprejeli kot standard, je kar nekaj in ena od njih je seveda cena. Word je namreč plačljiva komponenta znotraj paketa Office. Ali smo res omejeni z Wordom? A obstaja kakšna pametna alternativa, ki bi bila po možnosti še tudi brezplačna? Obstaja.

Brezplačnih urejevalnikov besedil je kar nekaj in mnogi so tudi zelo zmogljivi. Pa si jih oglejmo nekaj.

Office Word Online
Če morate za vaš dokument uporabiti kakšno predlogo ali če ga bodo odpirali predvsem uporabniki Worda, je (na žalost) najvarnejša odločitev kar Word sam. Toda ali ta ni plačljiv? Načeloma je, obstaja pa tudi brezplačna različica, ki ima to prednost, da deluje kar preko spleta in je ni potrebno posebej nameščati. V brskalniku le odpremo njeno spletno stran in že lahko začnemo pisati, dokumenti pa se shranjujejo v OneDrive ali lokalno . Uporaba je preprosta, je pa potrebno upoštevati, da brezplačna spletna različica nima vseh funkcionalnosti, ki jih nudi plačljiva.

Google Docs
Google Docs je del zbirke aplikacij, znanih po imenom G Suite. Kar zadeva urejevalnik besedil je zadeva več ali manj enaka Microsoftovi spletni rešitvi, le da je Googlova hitrejša, da obstaja že dobrih 13 let in da je na voljo v več kot 80 jezikih. Prednost urejevalnika Google Docs je tudi v tem, da je dobro povezljiv z Googlovim Koledarjem, Opomniki in zapiski Google Keep, omogoča pa tudi dokaj robusten in zato poslovno zanimiv sistem deljenja in sočasnega dela z dokumenti.

Dropbox Paper
Dropbox Paper ni najbolj zmogljiv in najbolj znan brezplačni urejevalnik, je pa izredno zanimiv zato, ker je kar del podatkovne shrambe Dropbox in zato, tako kot ostali spletni urejevalniki besedil, vedno dosegljiv. Paper ima zelo minimalističen uporabniški vmesnik, ki pa omogoča preprosto dodajanje multimedijskih vsebin, vključno s slikami in videi, vklučevanje vsebin iz drugih spletnih strani, odpiranje datotek vseh mogočih formatov (doc, docx, pdf, odt…) Za hitre zapiske ali na hitro sestavljen dokument več kot dovolj dobro.

LibreOffice Writer
Paket LibreOffice po svoji funkcionalnosti nič kaj ne zaostaja za Microsoftovim Office, ima pa to prednost, da je odprtokoden, pri čemer je popolnoma odprt tudi način zapisa datotek in seveda tudi brezplačen. Writer, ki je del OpenOfficea, namenjen urejanju besedil, je pravzaprav edina resna alternativa in konkurenca Wordu in Microsoft se ima zahvaliti le svojim marketinškim sposobnostim, da z LibreOfficeom in tudi Writerjem, nima večjih konkurenčnih težav. Writer zna namreč več ali manj vse, kar zna Word, tudi njegove dokumente zna brati, le pri shranjevanju se lahko včasih podre kakšna oblikovna značilnost, kar pa je pogosto bolj posledica neznanja uporabnika kot pa nesposobnosti Writerja. Če vas zanima brezplačna alternativa Microsoft Officeu je LibreOffice vsekakor vredno preizkusiti.

Apple Pages
Apple ni ravno znan po tem, da bi uporabnikom ponujal kaj brezplačno. Obstajajo pa redke izjeme, med katere vsekakor sodi Pages. Gre za Applovo alternativo Wordu, podobno Dropboxsovi rešitvi, ki je na voljo za naprave iPhone, iPad in Mac, ker obstaja tudi v spletni različici pa jo lahko uporabljajo tudi uporabniki Windows, če se prijavijo v svoj račun iCloud. Uporaba urejevalnika Pages je izredno preprosta, na voljo je cel kup (angleških) predlog, dokumente je mogoče preprosto pošiljati med napravami, urejevalnik pa podpira tudi delo v skupini v realnem času.

Seveda še zdaleč nismo našteli vseh alternativ plačljivim urejevalnikom besedil, saj jih obstaja še cel kup. Izbor smo omejili na tiste, ki so bodisi najbolj uporabljane, bodisi posebej zanimive.

preberite še to

Računalništvo
Geigerjev števec za Google,…

Geigerjev števec za Google,…

… ki ne meri radioaktivnega sevanja ampak zapiska vsakič, ko Google dobi kak vaš podatek.

Računalništvo
Koda, ki je »uničila« internet

Koda, ki je »uničila« internet

Pred osmimi leti se je, čeprav tega najverjetneje niste občutili, odvijala prava internetna drama…

Računalništvo
Hitre risbe

Hitre risbe

Ne znate risati, a bi radi v svoj dokument vstavili kakšno risbico? Poskusite takole…

Računalništvo
Nore hitrosti po enem samem optičnem vlaknu

Nore hitrosti po enem samem optičnem vlaknu

Znanstveniki so po enem samem vlaknu uspeli doseči 301 TB/s! BOmo v kratkem deležni krepke pospešitve d...

Računalništvo
Risanje z matematiko

Risanje z matematiko

Vas zanima, kako z matematičnimi formulami narisati deklico na spodnji sliki?

Računalništvo
Avtor rezanja, kopiranja in lepljenja

Avtor rezanja, kopiranja in lepljenja

Mogoče ni tako znan kot Bill Gates ali Steve Jobs, je pa pustil velik pečat…

Računalništvo
Razdelilnik z - diskom...

Razdelilnik z - diskom...

Razdelilnik USB-C, ki ima vgrajen tudi trdi disk… No, ja, prostor zanj…

Računalništvo
Delitev podatkov na celice

Delitev podatkov na celice

Če ste v Excelu kdaj morali podatke iz ene celice »raztresti« po posameznih stolpcih, boste veseli...

Računalništvo
Celotna stran kot slika

Celotna stran kot slika

Edge omogoča zelo preprost način shranjevanja celotne spletne strani kot slike.

Računalništvo
Računalniki, ki bodo spremenil svet

Računalniki, ki bodo spremenil svet

Zadnja leta se velik govori o kvantnih računalnikih. Kaj sploh to je?

Računalništvo
Zakaj komplicirati?

Zakaj komplicirati?

Če deluje, je Ctrl+E odličen pripomoček v Excelu. Če ne, pa…

Računalništvo
Prenosniki HP EliteBook 860 G10

Prenosniki HP EliteBook 860 G10

Promocijslka vsebina
Hibridno delo brez kompromisov