Evropa uvaja strogo zakonodajo

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 11. 07. 2022 03:35:00, Kategorija: Računalništvo

Evropske politične stranke so se zedinile glede paketa digitalnih storitev (DSP), svežnja zakonodaje, ki bo podjetja, kot so Apple, Google, Facebook in Amazon, prisilil, da prilagodijo svoje prakse.

Evropa uvaja strogo zakonodajo
Sveženj zakonodaje je sestavljen iz dveh delov: zakona o digitalnih trgih in zakona o digitalnih storitvah. Zakonodaja je bila predlagana leta 2020, zdaj pa jo je sprejela Evropska komisija z namenom oblikovanja celovitega pravilnika za tehnološka podjetja, ki bo ohranil zasebnost in izbiro na trgu. Sveženj o digitalnih storitvah bo za podjetja, ki jim je namenjen, pomenil veliko regulativnega nadzora.

Zakon o digitalnih trgih (Digital Markets Act - DMA) ureja podjetja, ki upravljajo »osnovne storitve platform«, kot so trgovine z aplikacijami, iskalniki in druge. Majhnim podjetjem ne bo treba skrbeti za določbe zakona DMA, velikim tehnološkim podjetjem pa bo. Kaj označuje podjetje za ureditev DMA? Zakon o digitalnih trgih se bo nanašal predvsem na vratarje, tj. podjetja, ki ustvarjajo ozka grla med podjetji in potrošniki ter včasih celo nadzorujejo celotne ekosisteme, sestavljene iz različnih platformnih storitev, kot so spletne tržnice, operacijski sistemi, storitve v oblaku ali spletni iskalniki. Za te »vratarje« bo v zakonu opredeljena vrsta jasno opredeljenih obveznosti in prepovedi, določenih glede na najbolj nepoštene tržne prakse ali prakse, ki ustvarjajo ali krepijo ovire za druga podjetja, pri čemer je krovni cilj zagotoviti tekmovalnost digitalnih storitev, ki jih ponujajo ti »vratarji«.

Zakon o digitalnih storitvah (Digital Services Act - DSA) določa prva celovita pravila za spletne platforme, ki jih vsi uporabljamo v vsakdanjem življenju. Z novimi pravili, ki se bodo uporabljala po vsej EU, bo digitalni prostor varnejši, bolj odprt in zasnovan na spoštovanju temeljnih pravic. Zakon bo ponovno uravnotežil pravice in odgovornosti uporabnikov, spletnih posrednikov, med drugim tudi spletnih platform in zelo velikih spletnih platform, ter javnih organov. Zakon o digitalnih storitvah »…vsebuje obveznosti potrebne skrbnosti na ravni EU, ki se bodo uporabljale za vse digitalne storitve, ki potrošnike povezujejo z blagom, storitvami ali vsebinami, vključno z novimi postopki za hitrejše odstranjevanje nezakonitih vsebin in celovito varstvo temeljnih pravic uporabnikov na spletu…«, je zapisano v izjavi za javnost.

In kaj vse bo naslavljal Zakon o digitalnih storitvah? Vseboval bo ukrepe za boj proti nezakonitemu blagu, storitvam ali vsebinam na spletu, kot so recimo mehanizem, s katerim lahko uporabniki brez težav označijo tovrstne vsebine, platforme pa sodelujejo s tako imenovanimi »zaupanja vrednimi prijavitelji«, določene bodo nove obveznosti glede sledljivosti poslovnih uporabnikov na spletnih tržnicah, definirani bodo novi ukrepi za krepitev vloge uporabnikov in civilne družbe, med katerimi so tudi recimo možnost izpodbijanja odločitev platform o moderiranju vsebin in uveljavljanja pravnih sredstev preko mehanizma za izvensodno reševanje sporov ali sodnega varstva, zagotavljanje dostopa preverjenim raziskovalcem do ključnih podatkov največjih platform in zagotavljanje dostopa nevladnim organizacijam v zvezi z dostopom do javnih podatkov in s ciljem zagotavljanja boljšega vpogleda v razvoj spletnih tveganj, določeni bodo ukrepi za preglednost spletnih platform v zvezi z različnimi vprašanji, med drugim glede algoritmov, ki se uporabljajo za priporočanje vsebine ali izdelkov uporabnikom in še kaj.

Novi zakoni EU imajo tudi zobe. Vratarjem, ki bodo kršili zakon DMA, se lahko izreče globa v višini od 4 do 20 odstotkov svetovnih letnih prihodkov podjetja, kršitve DSA pa se bodo lahko kaznovale z globami v višini do šest odstotkov letnih prihodkov. Zakon o digitalnih trgih (DMA) se bo začel izvajati v šestih mesecih, zakon o digitalnih storitvah (DSA) pa bo pričel veljati 1. januarja 2024.

Vir: Evropska komisija

preberite še to

Računalništvo
Bo umetna inteligenca zamenjala pisarniške pakete?

Bo umetna inteligenca zamenjala pisarniške pakete?

Je uporabnike Microsoft 365 ali Google Workspace mogoče prepričati v zamenjavo?

Računalništvo
»Zgodovinsko« srečanje

»Zgodovinsko« srečanje

Nekoč na nasprotnih bregovih in sovražnika, danes…

Računalništvo
Kdo jim je dal moj naslov?

Kdo jim je dal moj naslov?

Majhen trik v Gmailu, ki vam lahko pomaga najti »spemerje«…

Računalništvo
Trenutek za umetno inteligenco v Srednji Evropi

Trenutek za umetno inteligenco v Srednji Evropi

Promocijska vsebina
Združenje AI Ch...

Računalništvo
Hitro odpiranje programov

Hitro odpiranje programov

Programe je mogoče hitro zagnati tudi s tipkovnico

Računalništvo
Kroglični računalnik

Kroglični računalnik

Če si ne znate predstavljati delovanje ničel in enic v računalniku, je tule nazoren prikaz.

Računalništvo
Slovo od disket bo hudo drago

Slovo od disket bo hudo drago

V San Franciscu 5,25-palčne diskete še vedno predstavljajo temelj sistema za nadzor mestnih železnic. D...

Računalništvo
Vedno pri vrhu

Vedno pri vrhu

Trik, ki vam bo krepko olajšal iskanje datotek…

Računalništvo
Mednarodna konferenca DynamicsMinds

Mednarodna konferenca DynamicsMinds

Promocijska vsebina
Umetna inteligenca odpira vrata digitalni delovni sili in zlati dobi poslovnih aplikacij

Računalništvo
Kje sta obljubljeni tipki?

Kje sta obljubljeni tipki?

Kaj se je zgodilo z napovedanima novima tipkama na tipkovnici?

Računalništvo
Dnevnik v Beležnici

Dnevnik v Beležnici

Beležnica v Windows omogoča samodejno dodajanje ure in datuma odprtja, kar je mogoče s pridom izkoristiti

Računalništvo
Narek namesto tipkanja

Narek namesto tipkanja

Prepoznava govora v Windows je že dokaj uporabna. Tudi v slovenščini…