V Wordu so že skoraj od začetka, odkar je na voljo v Windows, na voljo tako imenovana polja. Gre za funkcionalnost, ki omogoča samodejen vnos cele vrste elementov oziroma podatkov, od datumov, avtorjev, samodejnega številčenja in še na desetine drugih, med drugim tudi uporabo formul, s katerimi lahko kaj izračunavamo in krmilimo izpise. In ena od možnosti je tudi pretvorba številčnega izraza v besedilo. Postopek je dokaj preprost, izvedete pa ga lahko na dva načina – preko menijev ali kar neposredno v besedilu.
Izvedba preko menijev. V zavihku Vstavljanje izberete Hitri deli > Polje in v pogovornem oknu na dnu izberete gumb Kode polj. V desnem okencu se vam bo prikazala vnosna vrstica, v katero vpišete enačaj, nato število, ki bi ga radi pretvorili v besedilo, za tem pa tako imenovano stikalo v obliki \* CardText. V primeru, da je vaše število 123456, bo celoten izraz videti takole:
= 123456 \* CardText
Pazite, da bo pred in za \* presledek, pa tudi na to, da ne vpišete znaka za deljenje (/), torej poševnice naprej ampak poševnico nazaj (backslash). S tipkovnico pridete do nje s kombinacijo tipk desnega Alt in Q (AltGr+Q). Po pritisku na OK, se bo v besedilu izpisalo število 123456 z besedo.

Izvedba neposredno v besedilu. Na mestu, kjer bi radi imeli izpisano število, pritisnite Ctrl+F9 in prikazala se bosta dva zavita oklepaja, v katera vpišete enak izraz kot prej, torej = 123456 \* CardText, nato pa na vnosu desno kliknete in izberete Kode polj – preklop. In število se bo prikazalo v besedilni obliki.
Pri omenjenem načinu se bo besedilo izpisalo s samimi malimi tiskanimi črkami. Če želite drugačen izpis, pa lahko na koncu izraza dodate še bolj »podrobna navodila« glede izpisa:
\* Caps - vsaka beseda bo zapisana z veliko začetnico,
\* FirstCap – le prva beseda bo zapisana z veliko začetnico,
\* Upper – vse besede bodo zapisane v velikimi črkami,
\* roman – število se bo zapisalo z rimskimi številkami (male črke),
\* ROMAN - število se bo zapisalo z rimskimi številkami (velike črke).

Zapis rimskih številk je seveda smotrn le za števila, kot so recimo letnice, za števila, tam do kakšnih 3000, za večja pa ne, saj boste dobili nepregledno število M-jev.
Uporabno? Ja, tu in tam res... ▪