Najbolj varni podatki do zdaj

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 20. 10. 2023 06:58:00, Kategorija: Računalništvo

Majhna steklena ploščica, na kateri je 7 TB podatkov varno shranjenih 10.000 let, se sliši odlično.. Toda…

Najbolj varni podatki do zdaj
Predstavljajte si, da ste raziskovalec, da na svoji pustolovski poti naletite na 10.000 let staro grobnico, v kateri odkrijete neprecenljiv starodavni artefakt – zbirko čudnih steklenih ploščic. Ko malce poguglate (ali karkoli bo takrat pač »in«) ugotovite, da gre za starodavne digitalne zapise, na katerih je zabeležena glasba od konca 20. stoletja naprej.

Mi česa takšnega zagotovo ne bomo deležni, bodo pa mogoče naši oddaljeni zanamci. Če bodo raziskovali prostore današnje Norveške. Tam namreč gradijo globalno glasbeno shrambo, ki bo med drugim vključevala tudi Microsoftov projekt Silica, za katerega v Redmondu trdijo, da vas nikoli ne bo pustil na cedilu, saj so podatki, zapisani vanj, skoraj neuničljivi. In kaj je projekt Silica?

Celo najbolj varen podatkovni center je ranljiv za vse pogostejše in hujše okoljske nesreče, ki jih povzročajo podnebne spremembe, da o človeških »orožarskih« in drugačnih posegih ne govorimo. Zato raziskovalci venomer iščejo nove, bolj varne načine shranjevanja podatkov, takšne, ki bi bili čim manj občutljivi na okoljske vplive. Microsoft, recimo, skuša v okviru projekta Silica shraniti podatke na - steklo. Podjetje je v sodelovanju z družbo Warner Bros to tehnologijo predstavilo že leta 2019 in to tako, da je film Superman iz leta 1978 zapisalo na stekleno ploščico iz kremenčevega stekla in ga nato spet prebralo (drugače tehnologija ne bi imela smisla, mar ne?). Na »diapozitiv«, ki je meril le 75 x 75 mm in bil debel 2 mm, je bilo mogoče shraniti kar 75,6 GB podatkov, kar je vsekakor zanimiva številka, še pomembneje pa je bilo, da je vsebina ostala berljiva tudi po praskanju, pečenju, kuhanju, mikrovalovni pečici, namakanju in izpostavljanju močnemu magnetnemu polju. Zdaj, štiri leta kasneje, je Microsoft predstavil novo, izboljšano različico, pri kateri je zmogljivost shranjevanja povečala za več kot 100-krat, na več kot 7 TB, deklarirana življenjska doba pa se je podaljšala s 1.000 na kar 10.000 let.

Ideja se vsekakor zdi zanimiva, je pa res, da precej spominja na izjave, ki so jih dajala podjetja ob izidu zapisljivih CD-jev, DVD-jev in podobnih optičnih medijev. Tudi tam se je najprej govorilo o trajnosti nekaj sto oziroma tisoč let, praksa pa je potem pokazala, da so podatki celo bolj varni na magnetnih medijih…

Pri tovrstnih tehnologijah pa obstaja še ena težava. In to velika. Naj bo medij za shranjevanje še tako varen in trajen, je popolnoma neuporaben, če ni naprave, ki bi ga lahko prebrala. Ste doma v kakšnem predalu našli staro disketo? Ste jo lahko prebrali? No, to… Brez naprave, ki lahko prebere najdene steklene ploščice, bodo raziskovalci v letu 12.000, ne vedoč, da gre za ostanke globalne glasbene zakladnice, te razstavili v muzeju kot zbirko steklenih podstavkov. A to je že druga zgodba…

Dolgotrajno shranjevanje je torej malce vprašljivo. Kaj pa kratkotrajno? Tu pa je stvar malce bolj uporabna. Prvič zato, ker lahko zmanjša ogromne račune za električno energijo, ki jih sedanji podatkovni centri plačujejo samo zato, da bi ohranili ustrezno hladno okolje za shranjevanje takšnih in drugačnih diskov.  Ko so ti »diapozitivi« enkrat zapisani, so namreč stabilni tudi pri sobni temperaturi, za ohranjanje podatkov pa ne potrebujejo nobene energije, poleg tega pa podjetjem ne bo treba vsakih nekaj let zapravljati časa, energije in denarja za prenos podatkov z okvarjenih diskov ali trakov.

Ekipa projekta Project Silica pravi, da je treba opraviti še tri ali štiri razvojne faze, preden bo tehnologija pripravljena za komercialno uporabo. Več v spodnjem videoposnetku.


Vir: Microsoft (1, 2)

preberite še to

Računalništvo
Kdo jim je dal moj naslov?

Kdo jim je dal moj naslov?

Majhen trik v Gmailu, ki vam lahko pomaga najti »spemerje«…

Računalništvo
Trenutek za umetno inteligenco v Srednji Evropi

Trenutek za umetno inteligenco v Srednji Evropi

Promocijska vsebina
Združenje AI Ch...

Računalništvo
Hitro odpiranje programov

Hitro odpiranje programov

Programe je mogoče hitro zagnati tudi s tipkovnico

Računalništvo
Kroglični računalnik

Kroglični računalnik

Če si ne znate predstavljati delovanje ničel in enic v računalniku, je tule nazoren prikaz.

Računalništvo
Slovo od disket bo hudo drago

Slovo od disket bo hudo drago

V San Franciscu 5,25-palčne diskete še vedno predstavljajo temelj sistema za nadzor mestnih železnic. D...

Računalništvo
Vedno pri vrhu

Vedno pri vrhu

Trik, ki vam bo krepko olajšal iskanje datotek…

Računalništvo
Mednarodna konferenca DynamicsMinds

Mednarodna konferenca DynamicsMinds

Promocijska vsebina
Umetna inteligenca odpira vrata digitalni delovni sili in zlati dobi poslovnih aplikacij

Računalništvo
Kje sta obljubljeni tipki?

Kje sta obljubljeni tipki?

Kaj se je zgodilo z napovedanima novima tipkama na tipkovnici?

Računalništvo
Dnevnik v Beležnici

Dnevnik v Beležnici

Beležnica v Windows omogoča samodejno dodajanje ure in datuma odprtja, kar je mogoče s pridom izkoristiti

Računalništvo
Narek namesto tipkanja

Narek namesto tipkanja

Prepoznava govora v Windows je že dokaj uporabna. Tudi v slovenščini…

Računalništvo
Kako do »vode« v Excelu?

Kako do »vode« v Excelu?

Ste v Excelu kdaj zaman poskušali zapisati H2O z dvojko »spodaj«, kot je »zapovedano&...