Prihodnost evropske umetne inteligence

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 27. 11. 2023 04:35:00, Kategorija: Računalništvo

Evropska komisija omogoča dostop do superračunalnikov EU za pospešitev razvoja umetne inteligence

Prihodnost evropske umetne inteligence
Evropska komisija in Skupno podjetje za evropsko visokozmogljivostno računalništvo (Skupno podjetje EuroHPC) sta se zavezala, da bosta v okviru pobude EU za zagonska podjetja na področju umetne inteligence omogočila in razširila dostop do vrhunskih superračunalniških virov EU za zagonska podjetja, mala in srednja podjetja ter širšo skupnost na področju umetne inteligence. Za podporo nadaljnjemu razvoju in nadgradljivosti modelov umetne inteligence je ključen dostop do vrhunskih superračunalnikov, ki pospešujejo učenje in preizkušanje umetne inteligence, s čimer se čas učenja skrajša z več mesecev ali let na nekaj tednov.

Izjava je bila podana v okviru četrte skupščine zavezništva za umetno inteligenco v Madridu in sledi napovedi predsednice Komisije Ursule von der Leyen iz njenega govora o stanju v Uniji leta 2023. Evropski akterji na področju umetne inteligence in visokozmogljivostnega računalništva bodo tesno sodelovali pri spodbujanju prodornih inovacij in izboljševanju konkurenčnosti evropskega industrijskega ekosistema za umetno inteligenco. To bo pospešilo razvoj umetne inteligence, Evropska unija pa bo postala vodilna v svetovni konkurenci.

Evropska unija ima trenutno vodilno vlogo v svetu na področju superračunalništva. V EU se po zaslugi Skupnega podjetja EuroHPC nahajajo trije vrhunski superračunalniki, in sicer LEONARDO, LUMI in MareNostrum5. S prihodnjo okrepitvijo zmogljivosti Skupnega podjetja EuroHPC na eksaravni in še višje, in sicer z eksaravenskim superračunalnikom JUPITER in eksaravenskim superračunalnikom konzorcija JULES VERNE, ki bosta zagotavljala še večjo zmogljivost za delo z modeli umetne inteligence, bodo imeli evropski superračunalniški viri ključno vlogo pri ustvarjanju in učenju obsežnih temeljnih modelov umetne inteligence.

Naslednji koraki
Države, ki sodelujejo v Skupnem podjetju EuroHPC, si bodo ob podpori Komisije prizadevale za pospešitev raziskav, razvoja, predstavljanja in uvajanja na področju evropske superračunalniške infrastrukture. Cilj te zaveze je prispevati k splošnemu cilju Unije, tj. vzpostaviti zaupanja vreden in odgovoren umetnointeligenčni ekosistem na svetovni ravni. To pomeni:
  • začetek velikega izziva na področju umetne inteligence: ta natečaj, ki se je začel sredi novembra, poteka pod okriljem projekta AI-BOOST, ki ga financira EU. V njem sodeluje tudi Skupno podjetje EuroHPC, ki bo omogočilo dostop do evropskih superračunalnikov. Natečaj spodbuja široko sodelovanje evropskih zagonskih podjetij, ki imajo izkušnje z obsežnimi modeli umetne inteligence. Od zmagovalcev se pričakuje, da bodo razvite modele objavili pod odprtokodno licenco za nekomercialno rabo ali v obliki ugotovitev raziskav. V okviru tega izziva bodo izbrana do štiri obetavna evropska zagonska podjetja na področju umetne inteligence, ki bodo imela dostop do superračunalniških centrov Skupnega podjetja EuroHPC. S tem se bo spodbujal razvoj obsežnih modelov umetne inteligence v Evropi, izbrana podjetja pa bodo skupno prejela nagrado v višini milijona evrov;
  • omogočanje dostopa do evropskih superračunalniških zmogljivosti: omogočen bo dostop za etična in odgovorna zagonska podjetja na področju umetne inteligence, da bodo lahko uporabljala evropske superračunalnike za učinkovito učenje svojih modelov;
  • okrepitev dejavnosti in storitev: Skupno podjetje EuroHPC bo okrepilo dejavnosti in storitve, ki temeljijo na visokozmogljivostnem računalništvu, da bi spodbudilo razvoj zaupanja vredne umetne inteligence v Evropi. Cilj teh prizadevanj bo omogočiti večjo dostopnost za skupnosti na področju umetne inteligence ter spodbujati optimalno in učinkovito uporabo tehnologij visokozmogljivostnega računalništva za znanstvene in industrijske inovacije.
Poleg tega bodo v delovnem programu Komisije za leto 2024 predlagali spremembe uredbe o Skupnem podjetju EuroHPC, da bi evropskim zagonskim podjetjem na področju umetne inteligence zagotovili trajnosten in trajen dostop do evropskih superračunalniških zmogljivosti.

Vir: Evropska komisija

preberite še to

Računalništvo
Microsoft je Skype tudi uradno poslal v pokoj

Microsoft je Skype tudi uradno poslal v pokoj

Uporabniki lahko svoje podatke prenesejo v Teams Free.

Računalništvo
Uresničene napovedi

Uresničene napovedi

Video iz leta 1993, v katerem AT&T napoveduje prihodnost… in to dokaj dobro…

Računalništvo
Uporabniki Worda, preizkusite tole

Uporabniki Worda, preizkusite tole

Preprost trik, s katerim lahko prikažete vse bližnjice, ki jih ponuja Word

Računalništvo
Bo novi lastnik Chroma OpenAi?

Bo novi lastnik Chroma OpenAi?

Če ga bo Google moral prodati, bo avtor ChatGPT-ja menda eden resnih kupcev...

Računalništvo
HP EliteBook 860 G11 - moč, eleganca in zanesljivost za sodobno poslovno okolje.
Računalništvo
Hitreje do zaporednih števil

Hitreje do zaporednih števil

Excelu tudi dolga zaporedja števil ne predstavljajo težave... če znaš...

Računalništvo
Razlika med dvema datumoma

Razlika med dvema datumoma

Excel nam lahko z (ne tako) preprosto formulo pove, koliko let, mesecev in dni je minilo med dvema datumoma.

Računalništvo
Kako računalniki stisnejo besedilo

Kako računalniki stisnejo besedilo

Kako zmanjšati količino podatkov, ki jih shranjujemo? Če pri sliki zmanjka kak odtenek barve ali pri zv...

Računalništvo
Šifrirana skrivnost ali kaj nedolžnega?

Šifrirana skrivnost ali kaj nedolžnega?

Objave, ki veljajo za ene najstarejših in najbolj čudnih skrivnosti v internetu…

Računalništvo
Presneti presledki

Presneti presledki

Kako se »profesionalno« znebiti odvečnih presledkov v Wordovem dokumentu

Računalništvo
Konec OneNote za Windows 10

Konec OneNote za Windows 10

Uporabljate OneNote? Verjetno ne, če pa, potem vas bo zanimalo…