Uporabno zaklepanje

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 16. 10. 2017 04:20:00, Kategorija: Računalništvo

Ko gremo od računalnika, ga je dobro zakleniti, da zavarujemo informacije in preprečimo neslane šale s strani sodelavcev. A kaj, ko je to tako nadležno. Ni nujno…

Uporabno zaklepanje
Zaklepanje računalnika je malce podobno rezervnemu kopiranju – vsi vemo, da jo pametno, če to naredimo, a le redki to redno počnemo. Se vam je že zgodilo, da ste skočili na stranišče in ko ste se vrnili, je na vaši Facebook strani bila kakšna neumna objava, napisana v vašem imenu? To je eden od razlogov, ki je sicer zoprn, ni pa najpomembnejši. Bolj pomembno je preprečevanje nepooblaščenega dostopa do podatkov. Če nekdo recimo dobi dostop do vaših nabavnih cen, je to lahko njemu precej v prid med pogajanji o ceni. Če ima nekdo dostop do pacientovih podatkov, ko zdravnik kam skoči, tudi ni najbolj primerno. Primerov je še veliko. In več ali manj se jih vsi zavedamo, a se pogosto obnašamo, kot da jih ni.

Zato je dobro, če je stvar avtomatizirana. Kar zadeva rezervno kopiranje je jasno, kako se to naredi, saj avtomatizacijo omogoča program, preko katerega delamo vse te stvari. Kaj pa zaklepanje? To ni tako preprosto, saj mora računalnik nekako ugotoviti, da smo se oddaljili, preden se zaklene. Ena možnost sicer je, da spremlja dogajanje in če nekaj časa ne pritisnemo na tipko ali premaknemo miške, zadevo zaklene. A tu je težava v tem »nekaj časa«. Ko moramo na hitro kam skočiti, smo običajno že nazaj, preden ta čas poteče. Tak način je dober recimo za to, da se računalnik po nekem določenem času neaktivnosti postavi v stanje mirovanja oziroma spanje, da malce privarčujemo pri elektriki.

Za sprotno zaklepanje potrebujemo nekaj več. Potrebujemo sistem, ki bo samodejno zaznal, da smo se oddaljili z delovnega mesta in računalnik zaklenil, zaradi uporabniške prijaznosti pa je dobro, če bi zaznal tudi naš povratek in računalnik samodejno spet odklenil.

In prav to naredi GateKeeper 2.5 Wireless Bluetooth PC Lock. Gre za majhen obesek, ki ga lahko imamo za pasom, v žepu ali kjerkoli pri sebi, ki počne prav to. Preko povezave Bluetooth je povezan s sprejemnikom, na zunaj takšnim kot so tisti za brezžično miško, ki je vtaknjen v režo USB na računalniku. GateKeeper lahko deluje na tri načine. Najpreprostejši je, da sam zaznava oddaljevanje in približevanje in temu primerno odreagira. Razdaljo, na kateri naj odreagira lahko določimo sami, podpira pa razpon od nekaj centimetrov do devet metrov. Drugi način je, da se računalnik samodejno zaklene, ko se oddaljimo, odklene pa le, ko se z obeskom dotaknemo sprejemnika USB. Tretji način pa je dvostopenjski, kjer je za odklepanje potrebno vnesti PIN ali geslo, ki ima lahko od 50 do 100 znakov. Tale zadnji način uporabniško seveda ni hudo prijazen, je pa vsekakor najvarnejši.

Kaj pa, če nekdo iz računalnika potegne sprejemnik? Takrat se računalnik, če že ni, samodejno zaklene, odkleniti pa ga je mogoče le s pomočjo gesla.

Kaj pa, če obeska ne najdemo? Brez skrbi, ima vgrajen sledilnik, tako da ga je mogoče najti s pomočjo aplikacije na telefonu, preko katere je mogoče vključiti pisanke in obesku tako dopovedati, naj se nam javi.

Kaj pa cena? Na nemškem Amazonu je za komplet potrebno odšteti 60 €.

preberite še to

Računalništvo
HP EliteBook 860 G11 - moč, eleganca in zanesljivost za sodobno poslovno okolje.
Računalništvo
Hitreje do zaporednih števil

Hitreje do zaporednih števil

Excelu tudi dolga zaporedja števil ne predstavljajo težave... če znaš...

Računalništvo
Razlika med dvema datumoma

Razlika med dvema datumoma

Excel nam lahko z (ne tako) preprosto formulo pove, koliko let, mesecev in dni je minilo med dvema datumoma.

Računalništvo
Kako računalniki stisnejo besedilo

Kako računalniki stisnejo besedilo

Kako zmanjšati količino podatkov, ki jih shranjujemo? Če pri sliki zmanjka kak odtenek barve ali pri zv...

Računalništvo
Šifrirana skrivnost ali kaj nedolžnega?

Šifrirana skrivnost ali kaj nedolžnega?

Objave, ki veljajo za ene najstarejših in najbolj čudnih skrivnosti v internetu…

Računalništvo
Presneti presledki

Presneti presledki

Kako se »profesionalno« znebiti odvečnih presledkov v Wordovem dokumentu

Računalništvo
Konec OneNote za Windows 10

Konec OneNote za Windows 10

Uporabljate OneNote? Verjetno ne, če pa, potem vas bo zanimalo…

Računalništvo
Ne štejte ničel!

Ne štejte ničel!

V Excelu obstaja simpatičen trik, ki lajša pisanje števil z veliko ničlami.

Računalništvo
Prvi hekerji so - piskali

Prvi hekerji so - piskali

Mogoče niste vedeli, toda prvo orodje hekerjev ni bil računalnik ampak piščalka. In to tista iz &scaron...

Računalništvo
Spletne brihte 2.0 - Svet digitalnih veščin za otroke, starše in učitelje
Računalništvo
USB je tudi (malo) butast...

USB je tudi (malo) butast...

Kako to, da je priključek USB narejen tako, da ga ni mogoče obrniti? A ob nastanku niso razmišljali o t...