In kaj počne funkcija TAKE? Iz nekega nabora podatkov vzame (take) le tiste, ki jih potrebujete. Pa si jo oglejmo na primeru preproste preglednice, v kateri imamo v prvem stolpcu oddelek, v drugem ime, v tretjem pa znesek. Iz te preglednice bi radi vzeli le prve tri elemente in jih prikazali ločeno, poleg obstoječe preglednice. Najprej prekopiramo naslovno vrstico, torej vrstico z oznakami Oddelek, Ime in Znesek, nato se postavimo v levo zgornje polje nove tabele (na spodnji sliki polje E3) in vpišemo funkcijo:
=TAKE(A3:C11;3)
Kot lahko vidite, so se iz originalne tabele prekopirali prvi trije vnosi. Če bi funkcijo opisali z besedami, bi se ta glasila: iz obsega A3:C11 vzemi prve tri vnose. Dokaj praktično.
Kaj pa, če pogoj ni vrstni red vnosov ampak kaj drugega? Recimo znesek? Kaj če bi recimo iz naše tabele radi ločeno prikazali tri vnose z najvišjimi zneski? Tudi za to je mogoče uporabiti funkcijo TAKE, a jo je potrebno malce »zakomplicirati« z vgnezdenjem funkcije SORT. Ta ima obliko:
SORT(obseg; kriterij; način razvrščanja)
Naš obseg je enak kot prej, torej A3:C11, kriterij se nahaja v tretjem stolpcu (3), razvrstili pa bi ga radi v padajočem, vrstnem redu (-1), se bo vgnezdena funkcija glasila:
SORT(A3:C11;3;-1)
Celotna funkcija pa se bo glasila:
=TAKE(SORT(A3:C11;3;-1);3)
Kot lahko vidite, so se iz originalne tabele prekopirali trije vnosi z najvišjimi vrednostmi, rezultat pa je razvrščen od najvišje proti najnižji vrednosti. ▪