Če ne gre drugače, pa ga posesajmo...

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 1. 07. 2022 05:53:00, Kategorija: Trendi

Na Islandiji so pričeli z gradnjo drugega, še večjega sesalnika ogljikovega dioksida…

Če ne gre drugače, pa ga posesajmo...
Zdaj je tudi največjim skeptikom jasno, da moramo nujno zmanjšati emisije ogljikovega dioksida (med drugim), sicer se nam slabo piše. A kot gredo stvari naprej tudi to ne bo dovolj za zaustavitev globalnega segrevanja. Najti bomo morali načine, kako količine CO2 v zraku tudi zmanjšati.

S tem se ukvarja kar nekaj inštitucij in podjetij, med katerimi je tudi švicarski Climeworks. Podjetje je pred nekaj leti postavilo prvi obrat z »negativno emisijo« - islandsko geotermalno toplarno so opremili tako, da je ta s pomočjo odvečne toplote in elektrike zajemala CO2 iz zraka in ga zakopavala v tla. Projekt je dokaj uspešen, zato so se za tem lotili novega v Italiji, kjer so postavili obrat v katerem iz zraka zajemajo CO2 in ga kombinirajo z vodikom, proizvedenim s pomočjo alkalne elektrolize, tako da nastane metan. Ta se nato lahko uporabi kot vsak drugi zemeljski plin, a s to razliko, da je ta ogljično nevtralen. Tovarna naj bi na ta način letno predelala okoli 150 ton ogljikovega dioksida.

Vse skupaj se seveda sliši dokaj zanimivo, toda… Kaj pomeni 150 ton? Malce preračunajmo. Zaradi lažjega računanja vzemimo, da naš avtomobil proizvede 100 g CO2 na kilometer, kar je relativno malo, saj tega ne dosega prav veliko avtomobilov, ki so trenutno na trgu. To pomeni, da bo v desetih kilometrih v zrak spustil kilogram CO2, eno tono pa v 10.000 kilometrih. Če vzamemo, da letno prevozimo 30.000 kilometrov, je to nekako tri tone CO2. Omenjena tovarna naj bi letno predelala 150 ton CO2 kar pomeni, da bo v metan spremenila izpuste, ki jih letno povzroči petdeset avtomobilov.

Vse skupaj torej niti kapljica v morje ni, če pa k temu dodamo še visoke stroške, stvar ni več tako privlačna. Tovarna je sicer zgrajena modularno in jo je menda mogoče dokaj preprosto razširiti, a tudi če jo podeseterijo, bo še vedno predelala le za 50 avtomobilov CO2 letno. A nekje je bilo  treba začeti… In kako daleč smo zdaj?

Pravzaprav je bil napredek kar precejšen. Sistem »neposrednega zajemanja zraka« (direct air capture – DAC) Orca, ki so ga na Islandiji zagnali lani jeseni, je sposoben letno »posesati« toliko ogljikovega dioksida kot ga letno proizvede dobrih 1300 avtomobilov. Zadeva očitno dobro deluje, zato je podjetje Climeworks zdaj začelo graditi še drugi komercialni obrat, imenovan Mammoth, ki bo prav tako uporabljal modularno arhitekturo in je zasnovan tako, da bo vsako leto absorbiral 36.000 ton CO2, torej devetkrat več od obstoječega. Gradnja bo predvidoma trajala od 18 do 24 mesecev, podobno kot v primeru Orca pa se bo za delovanje sistemov za neposredno zajemanje in shranjevanje zraka uporabljala energija iz obnovljivih virov.

Je to nekaj, s čemer smo lahko zadovoljni? Ja in ne. Ideja, v pomanjkanju ali kot dopolnilo drugih, pravzaprav ni slaba, saj je vsako zmanjšanje dobrodošlo, a številke so še daleč od vzpodbudnih. Mednarodna agencija za energijo meni, da bi morali, če bi hoteli pozitivne spremembe, do leta 2030 zmanjšati količino CO2 v ozračju za 10 milijonov ton letno, kar je gromozanska številka napram 40.000 tonam, kolikor jih boxsta letno zmogla najnovejša »sesalnika«. A kot smo zapisali, nekje je treba začeti.

Vir: Climeworks

preberite še to

Trendi
Dolina kvadratnih dreves

Dolina kvadratnih dreves

Ne, menda jih niso klesali… kar sama rastejo tako…

Trendi
Razrešen misterij Loch Nessa?

Razrešen misterij Loch Nessa?

Enoletna študija je pokazala, da je Nessie najverjetneje - velika jegulja.

Trendi
»Veščine«, ki jih pozabljamo

»Veščine«, ki jih pozabljamo

Nekatera včasih samoumevna opravila so sedaj skoraj pozabljena.

Trendi
Stolpi namesto dreves?

Stolpi namesto dreves?

Stolp, ki čisti zrak kot 368 dreves…

Trendi
Gozdni internet

Gozdni internet

A veste, da imajo tudi drevesa v gozdu svoj »internet«. Koreninski sistemi dreves se med seboj &ra...

Trendi
Ne gre in ne gre…

Ne gre in ne gre…

Ali imate tudi vi kakšno besedo, ki vam nikakor ne gre z jezika…

Trendi
Moški in ženski jezik

Moški in ženski jezik

Pravijo, da so ženske z Venere, moški pa z Marsa… in pri skupnosti Ubang je to več kot očitno&he...

Trendi
Najstarejši zapornik na svetu

Najstarejši zapornik na svetu

Ni v zaporu ampak je že od leta 1899 priklenjen v - parku

Trendi
Prespal je cilj

Prespal je cilj

Pilot je med letom zaspal in zgrešil cilj za dobrih 45 kilometrov.

Trendi
Kaj počnemo z Zemljo?

Kaj počnemo z Zemljo?

Google Earth že nekaj časa ponuja funkcijo časovnega sprehoda skoti zgodovino posameznih področij

Trendi
Oglejte si osebno knjižnico Charlesa Darwina

Oglejte si osebno knjižnico Charlesa Darwina

Na spletu je bila pred kratkim objavljena celotna vsebina osebne knjižnice naravoslovca Charlesa Darwina,...

Trendi
Nad plastiko z mutiranim encimom

Nad plastiko z mutiranim encimom

Bakterijski encim iz komposta bi lahko pomagal k hitrejši in učinkovitejši reciklaži plastenk.