Facebook se čisti

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 16. 05. 2018 05:42:00, Kategorija: Trendi

Da je Facebook potrebe temeljite prevetritve, je jasno tudi njemu. In očitno tudi dela na tem. Do sedaj je ukinil kar 583 milijonov lažnih računov.

Facebook se čisti
Facebook je prejšnji mesec objavil smernice, ki ji se jih namerava držati pri poskusu izboljšanja stanja tega najbolj priljubljenega družbenega omrežja. Sedaj je zadeva tako daleč, da so lahko postregli s prvimi številkami.

V svoji strategiji je Zuckerbergova ekipa boju proti neželenim vsebinam razdelila v šest kategorijnazorno nasilje, odrasla golota in spolne aktivnosti, teroristična propaganda, sovražni govor, spam, in lažni računi. V poročilu, ki so ga izdali sedaj, sledilo pa bo novo vsake tri mesece, so navedli količino omenjene vsebine, ki so jo prijavili uporabniki, kolikšen del te so odstranili in koliko so je odstranili še preden so dobili prijavo s strani uporabnikov.

Po pričakovanjih je so najbolj problematična neželena oglasna sporočila (spam). V prvem četrtletju jih je Facebook odstranil kar 837 milijonov. Številka je sicer velika, a ne hudo presenetljiva. Bolj presenetljivo je število lažnih računov. Teh naj bi v prvem četrtletju odstranili kar 583 milijonov. Sicer je res, da pri Facebooku ni majhnih številk, a da so te tako velike, si nismo mislili. Poleg omenjenega so odstranili še 21 milijonov objav, povezanih z eksplicitno goloto in/ali seksualno vsebino, 3,5 milijona objav z nasilno vsebino, 2,5 milijona objav s sovražnim govorom, in 1,9 milijona objav s teroristično vsebino.

Pri odkrivanju omenjenih vsebin jim v veliki meri pomaga tehnologija. Pravijo, da ta samodejno odkrije skoraj 100 odstotkov spama in terorističnih vsebin, 99 odstotkov lažnih računov, 96 odstotkov golote in seksa ter 86 odstotkov objav z nasilno vsebino. Največja težava je seveda sovražni govor, kjer je samodejne zaznave le okoli 38 odstotkov, tako da na Facebook na tem področju čaka še veliko dela. In prav zato baje veliko vlagajo v sisteme umetne inteligence. A dokler ti ne bodo sposobni odkriti spodobnega odstotka, bodo delo morali »ročno« opravljati zaposleni.

Vse skupaj se sliši zelo obetavno, a je rezultate vsaj delo potrebno jemati z rezervo. Facebook namreč ne navaja, koliko najdene vsebine je bilo neupravičeno označeno kot neželeno oziroma koliko uporabnikom so morali vsebino spet aktivirati. Poleg tega bodo morali nekaj narediti tudi na komunikaciji z uporabniki glede tovrstne vsebine. Pri prijavi neželene vsebine recimo ni mogoče povedati, zakaj je ta neprimerna. To je recimo dokaj nazorno pri uporabnikih, ki, tako kot mi, govorijo manj zastopan jezik. Če nekdo pri nas recimo sproži sovražni govor, Facebook tega ne bo zaznal, prijavitelj pa tudi nima možnosti, da bi mu to razložili. Druga težava je, ker so sporočila o umaknjeni vsebini zelo skopa in uporabnik pogosto ne ve, zakaj je bila umaknjena. A dajmo jim še nekaj časa. Zadnji meseci so jih precej streznili in to je šele prvo poročilo.

Vir: Facebook

preberite še to

Trendi
Stolpi namesto dreves?

Stolpi namesto dreves?

Stolp, ki čisti zrak kot 368 dreves…

Trendi
Gozdni internet

Gozdni internet

A veste, da imajo tudi drevesa v gozdu svoj »internet«. Koreninski sistemi dreves se med seboj &ra...

Trendi
Ne gre in ne gre…

Ne gre in ne gre…

Ali imate tudi vi kakšno besedo, ki vam nikakor ne gre z jezika…

Trendi
Moški in ženski jezik

Moški in ženski jezik

Pravijo, da so ženske z Venere, moški pa z Marsa… in pri skupnosti Ubang je to več kot očitno&he...

Trendi
Najstarejši zapornik na svetu

Najstarejši zapornik na svetu

Ni v zaporu ampak je že od leta 1899 priklenjen v - parku

Trendi
Prespal je cilj

Prespal je cilj

Pilot je med letom zaspal in zgrešil cilj za dobrih 45 kilometrov.

Trendi
Kaj počnemo z Zemljo?

Kaj počnemo z Zemljo?

Google Earth že nekaj časa ponuja funkcijo časovnega sprehoda skoti zgodovino posameznih področij

Trendi
Oglejte si osebno knjižnico Charlesa Darwina

Oglejte si osebno knjižnico Charlesa Darwina

Na spletu je bila pred kratkim objavljena celotna vsebina osebne knjižnice naravoslovca Charlesa Darwina,...

Trendi
Nad plastiko z mutiranim encimom

Nad plastiko z mutiranim encimom

Bakterijski encim iz komposta bi lahko pomagal k hitrejši in učinkovitejši reciklaži plastenk.

Trendi
»Izgini, ti pravim!«

»Izgini, ti pravim!«

Tako pa je videti najbolj jezna želva na svetu…

Trendi
Uporabimo uporabljeno in namestitev morske oaze v Piranskem zalivu
Trendi
Kontejnerski bazen

Kontejnerski bazen

Zakaj bi bazen vkopavali, če pa ga lahko spravimo v kontejner…