Ga čaka smrtna kazen?

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 9. 01. 2019 06:14:00, Kategorija: Trendi

Znanstvenik, ki je trdil, da je ustvaril prve gensko spremenjene otroke, bi lahko bil obsojen celo na smrt.

Ga čaka smrtna kazen?
Konec lanskega leta je kitajski znanstvenik He Jiankui presenetil svet z novico, da je z metodo spreminjanja genov CRISPR ustvaril prve gensko spremenjene otroke, točneje deklici, ki so ju poimenovali Lulu in Nana. Možak, po osnovni izobrazbi fizik, je svoj »dosežek«, namesto v kakšni akademski publikaciji, objavil kar na YouTubu, je bil deležen hudih kritik akademskih skupnosti z vsega sveta. Kmalu po tem, ko je svoje dejanje poskušal zagovarjati na neki konferenci, je He izginil in nekaj tednov nihče ni vedel, kje je, nato pa se je razvedelo, da se skupaj z družino nahaja v hišnem priporu v študentskem naselju Univerze za znanost in tehnologijo v mestu Shenzhen na jugu Kitajske. Njegova usoda zaenkrat še ni znana, pravni strokovnjaki pa se bojijo, da bi ga oblasti lahko obtožile tudi korupcije, kar na Kitajskem ni šala, saj je za tovrstna dejanja zagrožena celo smrtna kazen. In Kitajci se zanjo dokaj pogosto odločajo…

He Jiankui seveda ni edini, ki ima prste pri celotni zadevi. Pri celotnem projektu naj bi sodeloval tudi profesor Michael Deem iz ameriške univerze Rice. Profesor Deem je bil leta 2010 Jiankuijev svetovalec pri doktoratu iz biofizike, stike pa naj bi ohranila tudi po tem, ko se je He vrnil na Kitajsko. Menda obstajajo indici, da je dr. Deem pri celotnem projektu gensko spremenjenih otrok aktivno sodeloval in bil celo prisoten na sestanku, na katerem sta bodoča starša podpisala pristanek na celoten poseg. Profesor je preko svojih odvetnikov vse skupaj zanikal in zatrdil, da se nikoli ni ukvarjal z genskimi raziskavami na ljudeh in da tudi v tem projektu ni sodeloval.

In kaj je CRSPR in kaj je He Jiankui dejansko naredil. Na kratko – CRISPR je kratica za Clustered regularly interspaced short palindromic repeats, gre pa za metodo spreminjanja genskega zapisa, kjer znanstveniki v milijardah »črk«, ki sestavljajo genski zapis nekega organizma, zamenjajo posamezne »črke« ali odstranijo nek segment, nekako podobno kot mi urejamo besedilo v urejevalniku. Znanstveniki so tako recimo na tak način »izdelali« jabolka, ki bistveno počasneje oksidirajo oziroma »rjavijo«, drevesa, ki se ne morejo razmnoževati in tako ne morejo razširiti na mesta, kjer to ni zaželeno, delajo na pšenici, ki ne bo sprožala imunskih reakcij pri bolnikih s celiakijo, pa komarje, ki so imuni na plazmodij, parazitski organizem, ki prenaša malarijo in še kaj. Metode CRSPR pa do sedaj, vsaj uradno, še nikoli niso uporabili na ljudeh. Tveganja so preprosto prevelika, saj znanstveniki ne vedo, na kaj vse lahko vpliva sprememba nekega gena oziroma kakšen »stranske učinke« lahko povzroči.

Če je to, kar je naredil He Jiankui dejansko res, potem je možak dejansko ignoriral vse moralne in znanstvene norme, ne glede na to, da naj bi bili njegovi nameni zelo dobri. Dvojčici Lulu in Nana naj bi »predelal« tako, da sta imuni na virusi HIV. V osnovi se ideja sliši dobro, težava je le v tem, da je poznavanje človeškega genoma zelo nepopolno in ne vemo, naj kaj vse vpliva nek gen, pa tudi metoda CRISPR je še premalo izpopolnjena, da bi bila primerna za uporabo v tovrstne namene. Zato ni čudno, da je znanstveni svet novico sprejel z ogorčenjem in tudi He Jiankuijeve razlage ni sprejel z odobravanjem.

Vir: The Telegraph, slika HANG WEI/Getty Images

preberite še to

Trendi
Tudi implantat ni pomagal

Tudi implantat ni pomagal

Indijski študent si je dal v uho kirurško vstaviti slušalko Bluetooth, da bi lahko goljuf...

Trendi
Hitro kvadriranje

Hitro kvadriranje

Tako lahko na pamet in (dokaj) hitro kvadrirate dvomestna števila…

Trendi
Najdaljši vodni tobogan na svetu

Najdaljši vodni tobogan na svetu

Ni pretirano hiter, se pa zato po njem peljete dobre štiri minute…

Trendi
Zakaj pa to leti?

Zakaj pa to leti?

Ali lahko helikopter leti brez vrtenja elise? Tale očitno lahko. Ali pa tudi ne…

Trendi
Ne, hvala... Bom raje klasiko...

Ne, hvala... Bom raje klasiko...

Zakaj bi nekdo dovoli frizerju, da ga striže s - kotnim brusilnikom?

Trendi
Zakaj pa to ne gre?

Zakaj pa to ne gre?

Znano sestavljanko je mogoče rešiti na več načinov, le na enega ne…

Trendi
Dobrota je sirota

Dobrota je sirota

Kaj se zgodi, če si vrane napačno razlagajo reševanje njihovega mladička.

Trendi
Mladi in stare tehnologije

Mladi in stare tehnologije

Poglejte, kako sta dva najstnika poskušala odvrteti številko na starem telefonu.

Trendi
Življenje s Tourettom

Življenje s Tourettom

Iz prve roke o žalostnih in zabavnih posledicah zoprne motnje…

Trendi
To pa je vztrajnost

To pa je vztrajnost

Možak je kar 11 let sestavljal »progo« v Line Riderju…

Trendi
Zakaj žoga »felša«?

Zakaj žoga »felša«?

V nogometu, tenisu, odbojki in še kje se pogosto zgodi, da žoga ne leti ravno ampak med letom zavije. Z...

Trendi
Resetirani možgani

Resetirani možgani

Zaradi možganske poškodbe se je dekletu vsaki dve uri zbrisal spomin.