Sferna aberacija je napaka, ki se pojavlja na optičnih napravah. Nastane zaradi tega, ker se žarki, ki zadenejo zunanji del leče, lomijo drugače kot žarki, ki vstopajo v lečo v osrednjem delu leče. Zaradi tega je slika na svojih robovih običajno manj ostra kot na sredini. V svoji knjigi Goreča zrcala jo je opisal že grški matematik Diokles (240 - 180 pr.n.št.), čeprav je takrat ni imenoval tako, problem pa vse od takrat še ni rešen. In glede na to, da se v raziskave in razvoj na področju kamer zadnjih nekaj desetletij ogromno investira, mora biti težava res težko rešljiva.
A če je nekaj težko, še ne pomeni, da je res nerešljivo. Tri leta nazaj se je problema lotil matematik, doktorski kandidat Héctor A. Chaparro-Romo iz mehiške Državne neodvisne univerze (UNAM), ki je čez čas k sodelovanju povabil še kolega Rafaela G. González-Acuña. In slednjemu se je rešitev nekega dne posvetila, menda med mazanjem Nutelle na kruh.
Vse skupaj je matematično zelo zapletena zadeva, saj jo opisuje formula na spodnji sliki, njeno bistvo pa je v tem, da se za lečo postavi še ena, na osnovi te formule izdelana asferična leča, ki nevtralizira sferno aberacijo.
In kje bo zadeva uporabna? Seveda v fotografiji, še bolj pa je bodo veseli uporabniki znanstvene in medicinske optične opreme, saj bo uporabna v vsem, od mikroskopov do teleskopov.
Vir: PetaPixel, OSA Publishing, Wikipedia