Tudi Bela hiša je proti

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 8. 10. 2018 05:58:00, Kategorija: Trendi

Google razvija cenzurirano različico iskalnika za Kitajsko, kar zaposlenim ni všeč, sedaj pa je proti tudi Tumpova administracija.

Tudi Bela hiša je proti

Dva tedna nazaj smo pisali o tem, da Google v okviru projekta Dragonfly razvija posebno različico svojega iskalnika, namenjeno kitajskemu trgu. Njena posebnost bo ta, da bo kitajskim oblastem omogočala cenzuro rezultatov in nadzor nad tem, kaj uporabniki iščejo.  To zaposlenim pri Googlu ni všeč, zato naj bi jih okoli 1400 podpisalo pismo, v katerem so vodstvo pozvali k večji transparentnosti projekta.

Sedaj se je k temu »protestu« priključila še Trumpova administracija, ki je preko podpredsednika Mika Pencea pozvala Google, naj »nemudoma prekine razvoj projekta Dragonfly, ki bo okrepil cenzuro, ki jo izvaja kitajska komunistična partija nad svojimi državljani in pomagal k še večji ogroženosti zasebnosti«. Seveda poteze Bele hiše ne gre jemati kot željo po dobrobiti Kitajcev, ampak jo je potrebno jemati kot del trgovinske vojne, ki so jo ZDA napovedale prti Kitajski. Kljub temu pa je to še dodaten udarec Googlu, ki mu milijardni kitajski trg tako spet polzi med prsti…


[Originalna novics, 24.9.2018]
Kitajska
je velik trg in tudi Google bi seveda rad kak njegov košček. Težava je v tem, da mu tamkajšnja vlada že od leta 2010 ne dovoli vstopa, saj zahteva, da iskalnik cenzurira vsebino, ki jo smatra za neprimerno. In tega ni tako malo - Facebook, Instagram, Twitter, NY Times, Wall Street Journal in tudi »občutljive« teme v zvezi s politiko, svobodo govora, človekovimi pravicami, miroljubnimi protesti in še čem. Google se je dolgo delal načelnega, a Kitajska gospodarsko in finančno strmo raste in načelnost se počasi umika želji po zaslužku. 700 milijonov uporabnikov ni malo…

Pred časom je tako Google pričel razvijati posebno različico svojega iskalnika, imenovano Dragonfly, namenjeno izključno kitajskemu trgu. Iskalnik naj bi »samodejno identificiral in blokiral vsebine, ki jih kitajska država označuje za neželene«, državi omogočal, da po lastni presoji sama ureja seznam strani, do katerih je prepovedan dostop, omogočal pa bi tudi »vohunjenje« za uporabniki. Ti se bodo morali za uporabo brskalnika namreč prijaviti, s tem pa naj bi se omogočilo shranjevanje njihovih naslovov IP, povezav, ki so jih izbirali, pa tudi lokacijo in telefonsko številko uporabnika.  Do vseh teh podatkov naj bi imel dostop Googlov neimenovani kitajski lokalni partner, ki bo, kot je že jasno, igral vlogo cenzorja in vohuna.

Informacije o projektu so bile znane dokaj ozkemu krogu zaposlenih, a ne za dolgo. Nekomu se vse skupaj očitno ni zdelo prav, zato je interno okrožnico poslal tudi zaposlenim, ki s projektom niso imeli zveze. In nastal je pravi mali upor, saj so se v podjetju kar vrstili jezni komentarji, zbirali so se podpisi z zahtevki za ukinitev projekta in še kaj. In kako je reagiralo vodstvo? No ja, nič kaj »demokratično«, saj so vsi zaposleni, ki so videli ali dobili omenjeno okrožnico, od kadrovske službe prejeli sporočilo, da morajo vse, kar je povezano s projektom Dragonfly, zbrisati s svojih naprav.

Je na tak način mogoče duha spet spraviti v steklenico? Nismo ravno prepričani.

Vir. Fossbytes

preberite še to

Trendi
Kontejnerski bazen

Kontejnerski bazen

Zakaj bi bazen vkopavali, če pa ga lahko spravimo v kontejner…

Trendi
Vsestransko električno kolo

Vsestransko električno kolo

Švedska Husquarna bo v kratkem poslala na trg novo serijo zmogljivih modelov električnih koles 2024 Gra...

Trendi
Kako bi nas zmečkalo…

Kako bi nas zmečkalo…

… če bi na različnih planetih naš avtomobil padla paleta lesa…

Trendi
Zabavna naključja

Zabavna naključja

Nekateri fotografi preždijo ure in celo dneve, da ujamejo tisti pravi trenutek, drugim pa se to posreči kar mi...

Trendi
Obrezovanje na višjem nivoju

Obrezovanje na višjem nivoju

6 metrov dolgo rezilo z desetimi noži, vse skupaj pa »vihti« helikopter…

Trendi
Razbijamo mite o robotskih sesalnikih iRobot

Razbijamo mite o robotskih sesalnikih iRobot

Promocijska vsebina
Kljub temu, da ...

Trendi
Tudi implantat ni pomagal

Tudi implantat ni pomagal

Indijski študent si je dal v uho kirurško vstaviti slušalko Bluetooth, da bi lahko goljuf...

Trendi
Hitro kvadriranje

Hitro kvadriranje

Tako lahko na pamet in (dokaj) hitro kvadrirate dvomestna števila…

Trendi
Najdaljši vodni tobogan na svetu

Najdaljši vodni tobogan na svetu

Ni pretirano hiter, se pa zato po njem peljete dobre štiri minute…

Trendi
Zakaj pa to leti?

Zakaj pa to leti?

Ali lahko helikopter leti brez vrtenja elise? Tale očitno lahko. Ali pa tudi ne…

Trendi
Ne, hvala... Bom raje klasiko...

Ne, hvala... Bom raje klasiko...

Zakaj bi nekdo dovoli frizerju, da ga striže s - kotnim brusilnikom?

Trendi
Zakaj pa to ne gre?

Zakaj pa to ne gre?

Znano sestavljanko je mogoče rešiti na več načinov, le na enega ne…