Je to prihodnost televizije?

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 1. 11. 2017 07:52:00, Kategorija: Zvok in slika

Televizorji so naprave, ki sedijo na polici ali so pritrjene na steno. Kljub temu, da so sedaj precej tanjše in lažje od predhodnikov, pa so še vedno dokaj okorne. Posebej velike.

Je to prihodnost televizije?
Dokler imamo televizor »normalne« velikosti, ta na polici ali na steni ne zaseda veliko prostora in je lahko celo estetsko nemoteč element. Če pa imamo željo ali potrebo po večjih diagonalah, pa stvar postane kar osrednji objekt sobe, česar si marsikdo seveda ne želi. Kaj narediti?

Ena od rešitev je recimo projektor. Ti so zadnja leta dokaj majhni, od sebe dajejo precej dobro sliko, ki je lahko tudi večjih dimenzij, zadnje čase pa imamo tudi projektorje, ki lahko projicirajo veliko sliko tudi če so od stene oddaljeni le nekaj (deset) centimetrov.  Sliši se dobro a tudi tu je kar nekaj težav. Najprej ta, da mora biti na steni oziroma projekcijski površini dovolj (belega) prostora za želeno velikost projicirane slike. To pa pomeni, da na tem mestu ne smemo imeti nobene slike ali kakšnega drugega stenskega okrasja. Pri sliki diagonale 2,5 ali 3 metre je to kar velik prostor. Druga težava je, da je za projektor potrebno nekoliko zastreti okna oziroma zmanjšati osvetljenost prostora, sicer slika ne bo lepo vidna. Tu so potem še težave s kakovostjo zvoka, sprejemanjem televizijskega signala (večina nima vgrajenega sprejemnika) in še kaj bi se našlo. A torej res nimamo neke rešitve, ki bi omogočala gledanje televizije tako, da imamo veliko sliko, dober zvok, obilico priključkov in vgrajene vse potrebne sprejemnike?

Obstaja. Imenuje se Hisense 4K Ultra HD Smart Laser TV. Ta trenutek je zadeva še nesramno draga (9999 dolarjev oziroma okoli 8600 evrov), a ideja je videti dobra in če se bo prijela, bodo seveda začele krepko padati tudi cene.

In po čem je tale Hisense tako poseben? Gre za širokokotni laserski projektor, ki mu je dodan še poseben okvir, vse skupaj pa nadomešča televizor diagonale 2,53 metra (100 palcev). Na prvi pogled se sliši kot nekaj, kar je bilo priljubljeno kako desetletje nazaj, sedaj pa o tem ne govori več nihče, a ko zadevo malce bolje spoznamo vidimo, da je še kako smiselna. Nudi namreč enako kakovost slike in zvoka kot velik televizor, le da je namestitev neprimerno manj zahtevna in estetsko bolj prijazna – osrednja enota gre na polico, »platno«, ki je izredno lahko, pa na steno.

Prvo, kar Hisense 4K Ultra HD Smart Laser TV ločuje od drugih projektorjev na trgu je, da za gledanje ni potrebno zatemniti prostora. To pomeni, da lahko imate okna brez žaluzij in celo odprta, slika pa bo še vedno enako kakovostna. Kako jim je to uspelo? V napravo je vgrajen nov čip DLP podjetja Texas Instruments, ki v povezavi s kar štirimi milijoni mikro-zrcal nudi »ostro in fenomenalno sliko naravnih barv«. Slika se generira precej hitreje od tiste pri zaslonih LED kar pomeni še bolj kakovostno predvajanje hitrih scen. Ker je zaslon tako velik, ima naprava vgrajen sistem povečevanja ločljivosti slike, ki sliki HD poveča ločljivost na 4K.

Že to je kar impresivno, a s tem novosti še ni konec. Ker je naprava namenjena gledanju televizijskega in podobnega programa in ne (le) poslovnim predstavitvam, je vanjo vgrajen TV sprejemnik, ki omogoča sprejem tako zemeljskega kot tudi kabelskega signala. Kar zadeva zvok ima naprava vgrajena 110-vatni sistem 2.1 podjetja Harman Kardon. Sestavljata ga dva srednjetonska in dva visokotonska zvočnika, vsakega od njih pa napaja svoj 15-vatni ojačevalnik, za nizke tone pa poskrbi 60-vatni nizkotonski zvočnik diagonale 20.3 cm (8 palcev). Če zvočniški sistem uporabljate skupaj z  vašim obstoječim ojačevalnikom, bo naprava delovala, kot sredinski zvočnik.

Kar zadeva priključke, poleg naštetih najdemo še dva HDMI, brezžični vmesnik Wi-Fi, v napravo pa je nameščeno še kopica aplikacij za dostop do različnih storitev, kot so YouTube, Netflix, Amazon Video, Tiki Live in še kaj.

Projektor nudi sliko svetilnosti 3000 ANSI lumnov, življenjska doba svetlobnega elementa pa je 20.000 ur kar pomeni dolga leta uporabe brez težav. No ja, za takšno ceno skorja mora…

preberite še to

Zvok in slika
Trumanov šov bi skoraj bil drugačen

Trumanov šov bi skoraj bil drugačen

Izbrisana scena, ki bi lahko naredila film še precej bolj mračnjaškega.

Zvok in slika
Kako velik naj bo televizor?

Kako velik naj bo televizor?

Kupujete nov televizor, pa ne veste, kako velikega? Tu je nekaj napotkov…

Zvok in slika
Brez odprave šumov... namenoma...

Brez odprave šumov... namenoma...

Sony je izdelal slušalke, ki okoljskih zvokov ne utišajo ampak jih namenoma prepuščajo&he...

Zvok in slika
Od kod jim odlomki iz filmov?

Od kod jim odlomki iz filmov?

Ste se kdaj vprašali, od kod v reklamah odlomki iz filmov s točno določenimi besedami?

Zvok in slika
Samsung zvočnik soundbar že 11. leto zapored na vrhu svetovne prodaje
Zvok in slika
Kako kupiti zvočno letev?

Kako kupiti zvočno letev?

Zvočne letve (soundbar) so že nekaj časa precej priljubljene. Kako kupiti pravo?

Zvok in slika
Vodnik po kvantnih pikah

Vodnik po kvantnih pikah

Promocijska vsebina
10 let inovacij Samsung, ki na novo opredeljujejo standarde kakovosti slike

Zvok in slika
In največjega ima...

In največjega ima...

Kateri pevec oziroma pevka ima največji razpon glasu? Kdo lahko zapoje najnižji in kdo najvišji ton?

Zvok in slika
Če bi bili še živi…

Če bi bili še živi…

Kako bi bili danes videti zvezdniki, ki so umrli mladi? Umetna inteligenca pravi, da takole…

Zvok in slika
Da se glasba ne bo izgubila

Da se glasba ne bo izgubila

V okviru projekta Great 78 so glasbeni zanesenjaki digitalizirali več kot 40.000 gramofonskih plošč, na...

Zvok in slika
Kdo najlepše pove?

Kdo najlepše pove?

Od legend ima največji besedni zaklad Patti Smith, od sodobnih pa Billie Eilish…