Kako so filmi napovedovali prihodnost

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 5. 07. 2024 05:00:00, Kategorija: Zvok in slika

Prav zanimivo je primerjati ideje, ki so jih imeli filmarji o tem, kako bo videti prihodnost in jih primerjati s tem, kar se je res zgodilo. Tu je nekaj primerov »jasnovidnosti«…

Kako so filmi napovedovali prihodnost
Znanstvena (ali manj znanstvena) fantastika je v filmski industriji prisotna več ali manj od nastanka filma kot medija. To seveda ni nič čudnega, saj se ljudje od pamtiveka sprašujemo, kaj nas čaka, »kam to vodi« in podobno. In filmarji imajo to možnost, da vse skupaj spravijo v gibljive slike.

In kot vsako predvidevanje je tudi pri znanstveno fantastiki tako,da se nekatere stvari uresničijo, druge delno, tretje pa sploh ne. Pa si oglejmo nekaj primerov starejših filmov, ki so kolikor toliko točno napovedali, kaj se bo zgodilo v naslednjih desetletjih.

Woman in the moon (1929) – 28 let preden so Sovjeti v zemeljsko orbito spustili svoj Sojuz, je Fritz Lang prikazal polet v vesolje z večstopenjsko raketo.

Dick Tracy (1937) – Desetletja pred pojavom pametnih ur je nastal film po stripovski predlogi, v katerem agent Dick Tracy s svojimi sodelavci komunicira preko zapestne ure.

The Jetsons (1961) – Risana serija je več kot štirideset let nazaj predvidela pojav sesalnikov za prah, ki se sami vozijo po stanovanju in ga čistijo, pa tudi leteče avtomobile, o katerih se zadnje čase kar nekaj govori, najdemo v njej.

2001: Odiseja v vesolju (1968) - Seveda ne moremo mimo računalniškega pomočnika iz tega kultnega filma. HAL 9000 je v njem sicer zloben, mi pa imamo bolj prijazne različice v obliki Siri, Alexe, Cortane, Googlovega pomočnika. V filmu je tudi prikazana vesoljska postaja, malce podobna tisti, ki jo imamo sedaj.

Six million dollar man (1973) - Kriminalistično-akcijska serija, v kateri je glavno vlogo igral junak z bioničnimi okončinami.

Short Circuit (1986) - Vojaški roboti, ki jih sedaj premorejo nekatere vojske, sicer niso tako samozadostni, še manj pa prijazni, kot je bil Johnny 5 iz tega priljubljenega filma.

Nazaj v prihodnost II (1989) - V tem filmu je kar nekaj zanimivih napovedi. Najprej je tu holografski morski pes, ki je v filmu sicer neprimerno bolj prepričljiv kot so hologrami, ki jih imamo sedaj, a z očali za nadgrajeno resničnost smo prišli precej blizu. Druga stvar pa je seveda lebdeča rolka (hoverborad), katere delujoč prototip imamo v obliki tega, kar je izdelalo podjetje Hendo.

Darkman (1990) - V filmu glavni junak uporablja 3D-tiskanje za to, da si izdela nadomestek poškodovane kože. Kože sicer še ne moremo tiskati, čeprav se na bio-tiskanju precej dela, lahko pa tiskamo proteze.

Total Recall (1990) - V filmu se Schwartzenegger vozi z avtonomnim avtomobilom, kar je zadnje leto ali dve tehnološka moda. Do tega, da bodo samovozni avtomobili prevladovali, nas sicer loči še nekaj desetletij, a zametki so vsekakor tu.

Posebno poročilo (2002) - Se spomnite Toma Cruisa, kako je upravljal z računalnikom s pomočjo gest? Nekaj podobnega sedaj delamo na mobilnih telefonih, če želimo recimo povečati sliko, pa tudi vmesnike, ki se krmilijo z gestami, smo že videli.

Tako, tukaj končajmo. Vsekakor je filmov, ki so zadeli dogajanje še veliko, mi smo jih navedli le nekaj. Prav zanimivo bo podoben prispevek narediti recimo čez 15 ali 20 let. Upajmo, da se do takrat ne bo uresničil kak Terminator. ▪

preberite še to

Zvok in slika
Kako velik naj bo televizor?

Kako velik naj bo televizor?

Kupujete nov televizor, pa ne veste, kako velikega? Tu je nekaj napotkov…

Zvok in slika
Brez odprave šumov... namenoma...

Brez odprave šumov... namenoma...

Sony je izdelal slušalke, ki okoljskih zvokov ne utišajo ampak jih namenoma prepuščajo&he...

Zvok in slika
Od kod jim odlomki iz filmov?

Od kod jim odlomki iz filmov?

Ste se kdaj vprašali, od kod v reklamah odlomki iz filmov s točno določenimi besedami?

Zvok in slika
Samsung zvočnik soundbar že 11. leto zapored na vrhu svetovne prodaje
Zvok in slika
Kako kupiti zvočno letev?

Kako kupiti zvočno letev?

Zvočne letve (soundbar) so že nekaj časa precej priljubljene. Kako kupiti pravo?

Zvok in slika
Vodnik po kvantnih pikah

Vodnik po kvantnih pikah

Promocijska vsebina
10 let inovacij Samsung, ki na novo opredeljujejo standarde kakovosti slike

Zvok in slika
In največjega ima...

In največjega ima...

Kateri pevec oziroma pevka ima največji razpon glasu? Kdo lahko zapoje najnižji in kdo najvišji ton?

Zvok in slika
Če bi bili še živi…

Če bi bili še živi…

Kako bi bili danes videti zvezdniki, ki so umrli mladi? Umetna inteligenca pravi, da takole…

Zvok in slika
Da se glasba ne bo izgubila

Da se glasba ne bo izgubila

V okviru projekta Great 78 so glasbeni zanesenjaki digitalizirali več kot 40.000 gramofonskih plošč, na...

Zvok in slika
Kdo najlepše pove?

Kdo najlepše pove?

Od legend ima največji besedni zaklad Patti Smith, od sodobnih pa Billie Eilish…

Zvok in slika
Samsung predstavlja barvni e-papir in rešitve UI za digitalno signalizacijo