Od Spotifyja je mogoče kar dobro živeti…

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 14. 04. 2021 03:52:00, Kategorija: Zvok in slika

…če imaš seveda dovolj priljubljeno glasbo. In kdo jo ima?

Od Spotifyja je mogoče kar dobro živeti…
Ljubitelji glasbe smo nad sodobnimi tehnologijami seveda navdušeni, saj nam omogočajo dostop do več ali manj katerega koli kosa katerekoli posnete glasbe. In to več ali manj v trenutku. A začetki »internetne glasbe« so bili precej kot posuti z rožicami.

Vse skupaj se je v bistvu začelo takrat, ko je nemški Fraunhoferjev inštitut razvil tako imenovani psihoakustični način stiskanja zvočnih podatkov MPEG-1 Audio Layer III oziroma kasneje MPEG-2 Audio Layer III, ki so ga zaradi poenostavitve poimenovali kar MP3, sčasoma pa smo ga zaradi »domačnosti« pričeli pisati kar za malo, torej mp3. Osnovni namen formata je bil zmanjšanje velikosti takratnih računalniških zvočnih datotek wav, ki so v CD-kakovosti takrat zasedale okoli 10 MB za minuto zvoka, kar je bilo za takratne razmere ogromno, predvsem pa neuporabno v takrat nastajajočem formatu DVD, multimedijskih spletnih straneh in še kje. In ker takratni standardi stiskanja datotek zvoka niso znali dovolj dobro stisniti, so se pri omenjenem Fraunhoferjevem inštitutu odločili k zadevi pristopiti malce drugače. Vzeli so datoteko wav, iz nje »izrezali« vse zvoke in frekvence, ki jih človeško uho ne sliši dobro (od tod psiohoakustika), preostanek podatkov pa stisnili. In dobili datoteko, ki se je dovolj dobro slišala, bila pa desetkrat manjša. To pa je pomenilo, da triminutna skladba ni bila velika več 30 MB ampak le še 3 MB.

A DVD in multimedijske spletne strani seveda niso ostali edini načini uporabe mp3. Kaj kmalu se je zgodilo tudi to, kar je bilo nekako pričakovati – po spletu so pričele krožiti priljubljene skladbe znanih avtorjev in zasedb in, kar je bilo seveda bolj pomembno, na voljo so bile brezplačno. Sicer je bila pot do njih dokaj dolgotrajna, saj je preko Napsterja in 56k-modema trajalo kar nekaj časa, da se je skladba prenesla na lokalni računalnik, a smo to z veseljem vzeli v račun. A se kaj hitro s tem niso strinjale glasbene založbe in začele napadati omenjeno storitev Napster in sčasoma dosegle, da je ugasnila. A duha je nemogoče spraviti nazaj v steklenico. Napsterja so zamenjale najrazličnejše alternative, ko je prišla tehnologija bittorrent pa je bilo tudi najbolj naivnim jasno, da bo klasičnemu modelu prodaje glasbe kmalu odklenkalo. Založbe so se sicer dolgo časa upirale, lobirale za spremembo zakonodaje in tudi tožb je padlo kar nekaj, a sčasoma so morale priznati poraz in se prilagoditi novim razmeram na trgu. In te so zdaj takšne, da je glasba na voljno v trenutku in na celi vrsti naprav, tudi mobilnih. In avtorji lahko, v nasprotju s tem, kar so na ves glas kričale založbe od konca devetdesetih, od spletne glasbe kar lepo živijo. Vzemimo na primer Spotify. Ta ima ta trenutek okoli 155 milijonov uporabnikov, ki vsak mesec za to, da lahko brez omejitev poslušajo glasbo, plačajo deset dolarjev. To je več kot milijarda in pol dolarjev mesečno. In del tega denarja gre seveda avtorjem… Koliko pa? V spodnji interaktivni tabeli so zbrani podatki o nekaterih najbolje prodajanih pesmih na Spotifyju. Najbolje gre ta trenutek pesmici »Shape of You«, ki je Edu Sheeranu za 2,7 milijarde pretokov prinesla dobrih 6,5 milijona dolarjev. Kar dobro za eno samo pesem...



Kaj pa avtorji nasploh? Ta trenutek najbolje zasluži hip-hoper Drake, ki je preko Spotifyja do zdaj zaslužil več kot 52,5 milijona dolarjev.



In to je le Spotify, ki seveda ni edini…

Vir: James Crugnale/Digg

preberite še to

Zvok in slika
Od kod jim odlomki?

Od kod jim odlomki?

Ste se kdaj vprašali, od kod v reklamah odlomki iz filmov s točno določenimi besedami?

Zvok in slika
Kako se gleda Vojna zvezd?

Kako se gleda Vojna zvezd?

Filmov na temo Vojna zvezd je bilo že veliko, zaradi dogajanja v njih pa je vrstni red gledanja precej pomembe...

Zvok in slika
Kaj pa vi slišite?

Kaj pa vi slišite?

Po internetu zadnje dneve ponovno kroži zvočni posnetek, za katerega se ne ve ali glas v njem reče »Yann...

Zvok in slika
Kaj pravijo?

Kaj pravijo?

Gluhi možak je pred časom tožil PornHub zaradi pomanjkanja – podnapisov.

Zvok in slika
Štiri strašne note

Štiri strašne note

Kaj imajo skupnega filmi Levji kralj, Vojna zvezd in Čudovito življenje?

Zvok in slika
Digitalni Forrest

Digitalni Forrest

V filmu Forrest Gump je bilo precej več posebnih učinkov kot bi si mislili…

Zvok in slika
Najstarejša pesem na svetu

Najstarejša pesem na svetu

Nastala naj bi okoli leta 1400 pred našim štetjem, slišati pa je takole.

Zvok in slika
Če bi Terminator bil Stallone…

Če bi Terminator bil Stallone…

Nekdo je prvega Terminatorja s tehnologijo deepfake zmešal do obisti… in rezultat je… čud...

Zvok in slika
Tako se je vse začelo

Tako se je vse začelo

Testni posnetek, v katerem Harrison Ford in Mark Hamill kandidirata za Vojno zvezd.

Zvok in slika
Samsung in Marimekko združila moči

Samsung in Marimekko združila moči

Promocijska vsebina
Samsung in finska oblikov...

Zvok in slika
Samsung predstavlja televizorje 2024 Neo QLED, MICRO LED, OLED in Lifestyle