Na zunaj so ušesne slušalke Fidelio T1 precej velike, zato smo se k testu nosljivosti spravili precej previdno. Ker je v škatli poleg slušalk in polnilne škatlice tudi etui s kupom različnih nastavkov za ušesa je jasno, da se proizvajalec velikosti zaveda. Ko enkrat najdemo prave, zadeva zelo udobno sedi v ušesu in prenese kar nekaj gibanja. Na kak jogging jih sicer ne bi vzeli, a to velja za več ali manj vse čepke, mar ne…

Funkcionalnost Bluetooth je pri T1 nekoliko nenavadna. Povezljivost je zgrajena na platformi 5.2 in kar zadeva zvočno funkcionalnost podpira SBC, AAC in LDAC, ne pa aptX. Podatka, kolikšen odstotek mobilnih telefonov podpira LDAC napram aptX, sicer nismo zasledili, a nekako ne verjamemo, da gre za večino. LDAC sicer res nudi 32 bit/96 kHz pri hitrosti do 990 kb/s, aptX pa v različici HD največ 24 bit/ 28 kHz na 576 kb/s, a je slednji pri telefonih izredno pogost. Če hočete torej iz Fidelo T1 izvleči največ, kar je mogoče, potem se pred nakupom prepričajte ali vaš telefon podpira LDAC. Naš Samsung A71 ga in rezultati so slišni. Ali to pomeni, da bo zvok, če telefon ne podpira LDAC, slab ali podpovprečen? Še zdaleč ne. Uporabniki iPhonov recimo, kjer LDAC ni podprt, boste z AAC in SBC, ki pa sta podprta, dobili skoraj enako kakovost. LDAC je le nekkašna pika na i.

Funkcija odpravljanja okoljskih šumov je podobna kot pri slušalkah polne velikosti in temelji na štirih mikrofonih, ki dinamično primerjajo raven hrupa v ušesnem kanalu in zunaj njega. Odpravljan je šumov je izvedeno kot je treba, tako da boste recimo lahko v miru gledali film tudi če družina v ozadju aktivno klepeta, ne bo pa dušilo zvoka, kot se to rado zgodi pri nekaterih drugih slušalkah. Odpravo šumov smo testirali z visokokakovostnim posnetkom skladbe No Sanctuary Here Chrisa Jonesa, ki je za takšne namene izredno zanimiva. Upravljanje odprave šumov poteka prek aplikacije (iste kot pri klasičnih slušalkah), nudi pa različne ravni - intenzivno, zmerno, odpravljanje šumov vetra, govorni način, ročno nastavitev intenzitete ter samodejno prilagajanje, kjer se odpravljaje šumov prilagaja ambientu. In v vseh okoljih je zadeva res dobro delovala. Velik plus.
Pri slušalkah je seveda na prvem mestu zvok. Če vaš telefon podpira funkcionalnost LDAC, boste iz T1 dobili zvok, pri katerem boste pozabili, da ga poslušate prek Bluetootha. To pa zato, ker imajo slušalke izredno kakovosotne nizke tone, kar zadeva glasnost pa precejšnje »rezerve«. Igra pri tem vlogo tudi velikost? Seveda. Priložena aplikacija nudi tudi nekaj prednastavljenih funkcij izenačevalnika (EQ), ki pa ni ravno nekaj, s čemer bi se lahko hvalili. Najbolje se je obnesla nastavitev »visoki toni«, saj so ostale za naš okus imele preveč poudarjene nizke tone. A ker predvajalniki zvoka v telefonih pogosto vsebujejo tudi izenačevalnike, je zvok mogoče prilagoditi na njih. Mi smo to naredili preko predvajalnika Pi Music Player, ki se je dobro obnesel in dobro kompenziral preprostost izenačevalnika v Philipsovi aplikaciji.
Kaj pa baterija? Ta po tehničnih podatkih z vključeno odpravo šuma nudi 9 ur + 25 ur avtonomije iz škatlice, z izključeno pa 13 + 35 ur, kar je za takšne naprave impresiven podatek. V praksi takšnega sicer nismo dosegli, a tudi namerjenih okoli deset odstotkov manj je daleč od slabega. Takšna avtonomija se seveda nekje mora poznati in v primeru T1 je to na teži. Čepki kot taki sicer niso hudo težki, vsaj ne do te mere, da bi postali neprijetni za dolgotrajnejšo uporabo, polnilna škatlica pa je nekaj, kar boste raje nosili v kakšni torbi ali nahrbtniku kot pa v žepu. Je namreč res »robustna«
Upravljanje slušalk je preprosto, a kot pri vseh zahteva malce privajanja. Večina dogajanja poteka preko desne slušalke, preko katere vključujemo in izključujemo predvajanje, se premikamo med skladbami in odgovarjamo na klice, preko leve pa vključujemo in izključujemo mikrofon. Standardno, torej…
Je slušalke Philips Fidelio T1 mogoče primerjati s konkurenco, recimo Sony WF-1000XM4, Bowers & Wilkins PI7, Devialet Gemini in podobnimi? Vsekakor. Kar zadeva zvok in odpravo šumov brez dvoma, glede baterije še toliko bolj, saj jih prekaša, če bi podpirale še prej omenjeni aptX pa bi bile, kljub svoji velikosti, celo najbolj logična izbira. Tudi kar zadeva ceno. Te pri nas sicer še nismo zasledili, v nekaterih evropskih spletnih trgovinah pa je že znana in se giblje malo nad 200 € (nemški Amazon), kar je nekje na ravni omenjenega Sonyja in Devialeta in na slabi polovici Bowers & Wilkinsa. ▪