Prihaja navpično kmetijstvo

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 7. 07. 2018 07:05:00, Kategorija: Trendi

Takšna pridelava baje zahteva 99 odstotkov manj vode, herbicidi in pesticidi so nepotrebni, pridelek pa 300-krat večji. Kaj pa okus?

Prihaja navpično kmetijstvo
Število ljudi na Zemlji dokaj strmo raste in, če se na področju kmetijstva ne bo kaj spremenilo, bo kmalu prišel čas, ko bo preprosto zmanjkalo prostora za pridelavo ustrezne količine hrane. Toda kaj lahko naredimo? Najpreprostejša ideja je, da poskušamo povečati hektarski donos obstoječih površin. A če je preprosta ideja, to ne pomeni, da je preprosta tudi rešitev. Hektarskega donosa brez postopkov genske manipulacije ter povečane uporabe pesticidov, herbicidov, fungicidov in še kakšnih –cidov, ni mogoče kar tako povečati. Da o vedno bolj nepredvidljivih vremenskih vplivih ne govorimo. Kaj še lahko naredimo?

Zadnja leta se vse več govori o tako imenovanih navpičnih kmetijah. Gre za zgradbe, v katerih rastline rastejo v zaprtih prostorih, v katerih se nadzorujejo vsi parametri rasti. Po svetu je takšnih kmetij kar nekaj, novembra pa se bo začela gradnja nove, največje. Kje? Seveda tam, kjer zadnje čase raste vse, kar je največje – v Dubaju.

Nova kmetija bo namenjena pridelavi solat in druge listne zelenjave za letalskega prevoznika Emirates. Kmetijo, veliko 12.000 m2 bo postavilo ameriško zagonsko podjetje Crop One, financiral pa Emirates Flight Catering, podjetje, ki se ukvarja s pripravo hrane za potnike, ki potujejo z omenjenim prevoznikom. Ko bo kmetija v polnem zagonu, naj bi proizvedla toliko zelenjave, kot bi je zraslo na 364 hektarjih klasičnih polj oziroma 2700 kilogramov dnevno.

Kmetija, ki jo bo gradil Crop One, bo precej večja od obstoječih. Trenutno največja obratujoča je tista podjetja FarmedHere, nahaja se v Chicagu in je velika 8400 m2, druga pa je 6400 m2 velika kmetija v New Jerseyu, postavilo pa jo je podjetje Aerofarms.

In kaj takšno navpično kmetijstvo pomeni v številkah? Tako na prvi pogled so te zelo prepričljive. To, da zahtevajo bistveno manj kmetijskih površin, je le najočitnejša prednost. Poleg tega naj bi takšna pridelava zahtevala kar 99 odstotkov manj vode, ker se vse skupaj dogaja v zaprtem prostoru, pa tudi vremenski vplivi ne igrajo posebne vloge. Poleg tega takšna pridelava ne zahteva pesticidov, herbicidov, fungicidov in podobnih kemikalij, ki človeku niso najbolj prijazne, saj se vse skupaj dogaja v nadzorovanem okolju, kjer je mogoče že s prilagajanjem temperature, vlage, svetlobe in podobnih parametrov preprečiti pojav bolezni in škodljivcev. Le o okusu se ne govori kaj dosti…

Omenjena kmetija v Dubaju bo postavljena v neposredni bližini letališča  Al Maktoum, kar pomeni, da bodo tudi transportni stroški minimalni, potniki pa bodo dobili zelenjavo, ki je le nekaj ur nazaj bila še na »njivi«.

Ideja pa ima še drugo zanimiv plat. Takšne kmetije je mogoče postaviti kjerkoli – v mestnih središčih, na prikolicah, ladjah in celo v vesolju. Da, tudi tam bo nekoč treba jesti…


Vir: Emirates Flight Catering

preberite še to

Trendi
Dolina kvadratnih dreves

Dolina kvadratnih dreves

Ne, menda jih niso klesali… kar sama rastejo tako…

Trendi
Razrešen misterij Loch Nessa?

Razrešen misterij Loch Nessa?

Enoletna študija je pokazala, da je Nessie najverjetneje - velika jegulja.

Trendi
»Veščine«, ki jih pozabljamo

»Veščine«, ki jih pozabljamo

Nekatera včasih samoumevna opravila so sedaj skoraj pozabljena.

Trendi
Stolpi namesto dreves?

Stolpi namesto dreves?

Stolp, ki čisti zrak kot 368 dreves…

Trendi
Gozdni internet

Gozdni internet

A veste, da imajo tudi drevesa v gozdu svoj »internet«. Koreninski sistemi dreves se med seboj &ra...

Trendi
Ne gre in ne gre…

Ne gre in ne gre…

Ali imate tudi vi kakšno besedo, ki vam nikakor ne gre z jezika…

Trendi
Moški in ženski jezik

Moški in ženski jezik

Pravijo, da so ženske z Venere, moški pa z Marsa… in pri skupnosti Ubang je to več kot očitno&he...

Trendi
Najstarejši zapornik na svetu

Najstarejši zapornik na svetu

Ni v zaporu ampak je že od leta 1899 priklenjen v - parku

Trendi
Prespal je cilj

Prespal je cilj

Pilot je med letom zaspal in zgrešil cilj za dobrih 45 kilometrov.

Trendi
Kaj počnemo z Zemljo?

Kaj počnemo z Zemljo?

Google Earth že nekaj časa ponuja funkcijo časovnega sprehoda skoti zgodovino posameznih področij

Trendi
Oglejte si osebno knjižnico Charlesa Darwina

Oglejte si osebno knjižnico Charlesa Darwina

Na spletu je bila pred kratkim objavljena celotna vsebina osebne knjižnice naravoslovca Charlesa Darwina,...

Trendi
Nad plastiko z mutiranim encimom

Nad plastiko z mutiranim encimom

Bakterijski encim iz komposta bi lahko pomagal k hitrejši in učinkovitejši reciklaži plastenk.