Francosko podjetje NAWA Technologies je razvilo tehnologijo izdelave tako imenovanih utrakondenzatorjev, temelječih na ogljikovih nanocevkah, ki naj bi v kratkem vrgli rokavico litijevim baterijam, ki sedaj dominirajo na trgu. Še letos naj bi namreč začeli s serijsko proizvodnjo kondenzatorjev, ki imajo petkrat višjo energetsko gostoto od konkurence. To je sicer še vedno le četrtina tega, kar nudijo litij-ionske baterije, zaradi 10-20 odstotne izgube energije dnevno pa tudi niso uporabni za dolgoročno shranjevanje energije, je pa na drugi strani res, da se tak kondenzator napolni v manj kot 20 sekundah, da vzdrži več kot milijon napajalnih ciklov in bistveno manj temperaturno odvisen kot baterije.

In kje bodo uporabni takšni kondenzatorji? Bodo res lahko nadomestili baterije? Pravzaprav bodo. V avtomobilih sicer zaenkrat še ne, v ročnem orodju, samovoznih skladiščnih vozilih, napravah IoT in podobnem pa. Če bo neko orodje ali naprava delovala le četrtino »baterijskega« časa je sicer mogoče zoprno, a če se stvar napolni v nekaj sekundah je tak kompromis v mnogih primerih več kot sprejemljiv.
Podjetje NAWA bo ultrakondenzatorje začelo komercialno izdelovati konec leta v tovarni v mestu Aix-en-Provence, njena kapaciteta pa bo okoli 100.000 kondenzatorjev mesečno. Ta trenutek naj bi bil svetovni trg ultrakondenzatorjev vreden okoli 500 milijonov evrov, v naslednjih petih letih pa naj bi zrasel za 400 do 500 odstotkov.
Vir: Nawa Technologies