Kontracepcijska aplikacija ni najbolj zanesljiva

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 17. 01. 2018 04:13:00, Kategorija: Trendi

Švedska bolnišnica je vložila prijavo proti podjetju, ki je izdelalo aplikacijo, ki uporabnici pove, kdaj lahko ima spolni odnos brez zaščite. Posledica – najmanj 37 neželenih nosečnosti.

Kontracepcijska aplikacija ni najbolj zanesljiva
Aplikacijo Natural Cycles naj bi uporabljalo že več kot 500.000 uporabnic. Deluje tako, da med menstrualnim ciklom spremlja meritve telesne temperature uporabnice in iz tega izračuna, kdaj je varno imeti spolne odnose brez zaščite. Dnevi, ko je seks »varen« so na koledarju znotraj aplikacije označeni zeleno, »nevarni« pa rdeče. Podjetje, ki je aplikacijo razvilo pravi, da je njihova metoda, če se uporablja pravilno, bolj zanesljiva od kontracepcijskih tablet.

A v bolnišnici Södersjukhuset v Stockholmu imajo glede tega drugačne izkušnje. Ugotovili so, da je aplikacija samo na Švedskem kriva za najmanj 37 neželenih nosečnosti. To je slabih 6 odstotkov vseh neželenih nosečnosti, ki so jih v tej bolnišnici obravnavali od septembra lani pa do konca leta. In zato se je vodstvo bolnišnice odločilo, da o posledicah aplikacije obvesti švedsko Agencijo za medicinske izdelke.Odstotek se mogoče ne zdi velik, toda če je posledica nečesa takšnega, kot je aplikacija na telefonu, je stvar seveda malce zaskrbljujoča.

Seveda se je na obtožbe odzval tudi Natural Cycles. V objavi za javnost so zapisali, da »…nobena kontracepcija ni stoodstotno zanesljiva in da se neželene nosečnosti pojavljajo pri prav vseh oblikah zaščite. Teh 37 od 668 neželenih nosečnosti pomeni 5,5 odstotka, kar je nižje od 93-odstotne zanesljivosti, ki jo navajamo…«

Zapisano se sliši, kot da gre pri Natural Cycles za nateg. A ni tako. Zadevo sta razvila zakonca dr. Raoul Scherwitzl in dr. Elina Berglund in je prva aplikacija, ki je bila tudi uradno priznana kot kontracepcijsko sredstvo. Priznalo jo je nemško ministrstvo za zdravje, tako da je aplikacijo v Nemčiji iz Veliki Britaniji mogoče dobiti tudi »na recept«. Aplikacija namreč ni brezplačna, saj stane 9 € mesečno.

Vir: SVT