Najstnik toži Apple za milijardo dolarjev

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 24. 04. 2019 04:14:00, Kategorija:

Applova prepoznava obraza naj bi privedla do aretacije nedolžnega človeka…

Najstnik toži Apple za milijardo dolarjev
Lanskega novembra newyorška je policija aretirala 18-letnega Ousmano Baha in ga obtožila ropov več Applovih trgovin v Bostonu, New Jerseyu, Delawaru in na Manhattnu. In kako so prišli do njega?

Vse skupaj je sicer malce konfuzno, potekalo pa je menda nekako takole. Ousmane naj bi pred časom v Bostonu že poskušal krasti v Applovi trgovini, a so ga varnostniki prijeli. Ko so ga poskusili identificirati, jim je pokazal dokument, na katerem so bili Bahovi osebni podatki, ni pa bilo fotografije. Varnostniki so verjeli, da so podatki na kartici res podatki tatovi, a ker so krajo preprečili, so osumljenca spustili. So pa si zapisali njegove podatke. Niso pa vedeli, da je kartica ukradena in da to ni bil Ousmane.

No, od tu naprej naj bi se začela Applova »krivdna pot«. Ousmanejevi podatki naj bi se vnesli v sistem prepoznave obraza, ki ga domnevno uporablja Apple v svojih trgovinah z namenom lažje prepoznave roparjev, ki svoja dejanja ponavljajo. Ta sistem naj bi kasneje Osumaneja prepoznal kor roparja v Applovih trgovinah v New Jerseyu, Delawaru in na Manhattnu. In policija je seveda Baha aretirala.

Detektivi, ki so raziskovali primer, so čez čas preverili posnetke nadzornih kamer in ugotovili, da ni Bah niti najmanj podoben storilcu, razen tega je bil v času »originalne« tatvine v Bostonu, kjer je nepridiprav poskušal odnesel za 1200 dolarjev izdelkov, na svojem – maturantskem plesu.

Ousumane je seveda jezen, kdo ne bi bil in odločil se je tožiti Apple. In to za zajetno milijardo dolarjev. Znesek je tako visok menda zato, ker naj bi »uporaba programske opreme za  prepoznavo obraza z namenom sledenja posameznikom, osumljenim kraje, predstavlja najhujšo obliko orwellovskega nadzora, saj obiskovalci trgovin ne vedo, da se njihove obraze skrivoma analizira«.

In kaj pravi Apple? Zaenkrat le to, da v svojih trgovinah ne uporablja programov za prepoznavo obraza.

Vse skupaj je torej ena velika zmešnjava, pri kateri bo potrebno najprej ugotoviti, kako je, če sistema za prepoznavo obraza dejansko ni bilo, sploh prišlo do povezave med Bahom in ropi. Ali Applova izjava, da nje uporablja tovrstne programske opreme pomeni, da ne uporablja SVOJE? Kaj pa, če jo je uporabilo podjetje, ki skrbi za varovanje?

Kakorkoli že, mladenič skorja zagotovo ne bo dobil milijarde dolarjev, nekaj malega pa bi si zaradi nevšečnosti vseeno zaslužil…

Vir: New York Post, slika je simbolična