Pesticide uporabljamo zelo neumno

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 17. 05. 2023 04:25:00, Kategorija:

Škropljenje s pesticidi je izredno neučinkovito, saj le 2 % ostane na rastlinah, ostalo pa steče v zemljo. Se res moramo zadovoljiti z 98 odstotno neučinkovitostjo?

Pesticide uporabljamo zelo neumno
V ZDA so izračunali, da letno porabijo okoli 115.000 ton glifosata, herbicida, ki ga kmetje na veliko uporabljajo za zatiranje plevela. A takšna količina ni posledica velikih kmetijskih površin ampak naravnost grozno neučinkovitega načina škropljenja. Na rastlinah namreč ostane le dva odstotka kapljic, preostalih 98 odstotkov pa spolzi neposredno v tla in s tem onesnažuje okolico in ogroža zdravje ljudi. Zato mogoče odgovor ni v iskanju novih pesticidov, herbicidov in drugih -idov ampak v iskanju novega, bolj učinkovitega načina škropljenja.

Raziskovalci MIT so iznašli tak nov način škropljenja. V mešanico za škropljenje je potrebno dodati dva dokaj poceni dodatka na osnovi polimerov, katerih bistvo je, da imata nasprotni električni naboj. Ko se dve kapljici različnega naboja »srečata« na listu, tvorita kapljice, ki se prilepijo na list in ne stečejo z njega. In ker na listih konča večja količina strupa, se ga lahko porabi manj, kar je seveda manj nevarno za okolje kot tudi ceneje.

Prvi testi, ki so jih opravili na MIT so zelo obetavni, tako da jih bodo kmalu preizkusili v Indiji na mnogo večjih površinah. In zakaj ravno v Indiji? Zato, ker je onesnaženje s pesticidi in herbicidi tam precej veliko, pa tudi zato, ker bodood nove tehnologije imeli največ koristi ravno manjši kmetje, ki si ne morejo privoščiti nakupa velikih količin pesticidov.


Vir: MIT