Ponovni zagon – pravi in napačen način

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 16. 11. 2022 05:16:00, Kategorija: Računalništvo

Ali je pri odpravljanju težav kakšna razlika med ugašanjem in ponovnim zagonom računalnika? Je! Raje ga ponovno zaženite…

Ponovni zagon – pravi in napačen način
Med delovanjem računalnika se v njem zaganja kup različnih procesov, tvorijo se različna poročila, programi, ki jih uporabljate ustvarjajo začasne datoteke, ki omogočajo hitrejše nalaganje podatkov in še kaj se najde. In v vsej tej kolobociji lahko pride do zmešnjave, ki povzroči, da računalnik začne povzročati težave. Te je najpogosteje mogoče odpraviti s preprostim ponovnim zagonom, ki očisti delovni pomnilnik (RAM) in predpomnilnik (cache), v katerem se ti podatki nahajajo. V meniju imamo za to dve možnosti – Ponovni zagon in Zaustavitev sistema. Pri prvi se računalnik sam ponovno zažene, pri drugi pa je treba to storiti ročno. Sta metodi enakovredni? Včasih sta bili, zadnja leta pa ne več…

Intuitivno se nam bi zdelo, da je bolje uporabiti Zaustavitev sistema, saj z njo zagotovo ugasnejo vsi procesi, pri Ponovnem zagonu pa bi lahko »kak ostal«. A ni tako. Resnica je ravno obratna – »čiščenje« sistema se izvede ob ponovnem zagonu, ob ugašanju in ročnem zagonu pa ne. Hmm…

Vse skupaj se je začelo z Windows 8, ko je Microsoft uvedel nekaj, čemur so rekli Hitri zagon (Fast Startup), ki je v sistemih Windows postal privzeta nastavitev in je takšna tudi pri Windows 11. Bistvo hitrega zagona je, kot pove že ime, pospešitev zagona računalnika. Toda kako to izvesti? Ob zagonu se v vsakem primeru morajo naložiti sistemske datoteke, gonilniki in podobno, kar seveda zahteva svoj čas. V Redmondu so prišli na idejo, da bi najpomembnejše sistemske datoteke in gonilnike med ugašanjem računalnika shranili v posebno »hibernacijsko« datoteko. Ob naslednjem vklopu računalnika sistemu tako ni treba teh elementov iskati po disku (in s tem izgubljati dragocenega časa), saj lahko vse potrebno najde v tej datoteki. In zagon je zato hitrejši. Ideja se ne sliši slabo, a ima en kaveljc – v »hibernacijsko« datoteko se lahko shranijo tudi procesi oziroma podatki, ki so delali težave. In te se ob zagonu seveda lahko ponovijo. Če hočete res »očistiti« sistem morate torej izbrati Ponovni zagon, v katerem sistem naredi vse »po starem« in ponovno naloži vse naprave, procese, gonilnike in vse ostalo kar potrebuje.

Toda če je res tako, zakaj imamo ob pojavu nadgradnje Windows na voljo posodobitev in ponovni zagon ter posodobitev in zaustavitev sistema? Vprašanje je seveda legitimno, odgovor pa je – tudi če izberemo posodobitev in zaustavitev, bo sistem najprej izvedel ponovni zagon, šele nato pa zaustavitev. Na ta način se bo ustrezno prečistil, naložil vse ustrezne gonilnike, to shranil v hibernacijsko datoteko in se zaustavil.

Pri celotni stvari se pojavi vprašanje ali hitri zagon res potrebujemo. Se zagon res opazno pospeši? Nam to res toliko pomeni? Odgovor bi bil – če imate kolikor toliko nov prenosni ali namizni računalnik z diskom SSD, potem razlike več ali manj ni oziroma je ta minimalna in lahko funkcijo hitrega zagona preprosto izključite in s tem izenačite ponovni zagon in zaustavitev sistema. Kako o narediti?

Pritisnite gumb Start in pričnite pisati »Nadzorna plošča« (seveda brez narekovajev). Ko se ta prikaže, jo zaženite in poiščite rubriko Možnosti porabe energije, v njej pa na levem robu Izberi funkcijo stikala za vklop. Prikazalo se bo novo okno, v katerem boste v razdelku Nastavitve zaustavitve našli vključeno možnost Omogoči hitri zagon. Spremeniti oziroma izključiti jo je mogoče tako, da na vrhu okna izberete Spreminjanje nastavitev, ki trenutno niso na voljo in nato odstranite kljukico pred hitrim zagonom. Spremembe nato shranite in to je to...▪

preberite še to

Računalništvo
Nič več ne bo, kot je bilo…

Nič več ne bo, kot je bilo…

Googlova nova umetna inteligenca Gemini menda premaga GPT in človeške strokovnjake na 57 področjih

Računalništvo
Zajem za profesionalce

Zajem za profesionalce

Majhen brezplačen programček, ki zajemanje zaslona dvigne na povsem novo raven…

Računalništvo
Dva velikana za natančnost, zmogljivost in popolnost

Dva velikana za natančnost, zmogljivost in popolnost

Promocijska vsebina
AGON by AOC pred...

Računalništvo
Skrči, da ustreza

Skrči, da ustreza

Za mnoge verjetno manj znana, a večkrat zelo uporabna funkcija.

Računalništvo
USB je tudi malo butast...

USB je tudi malo butast...

Kako to, da je priključek USB narejen tako, da ga ni mogoče obrniti? A ob nastanku niso razmišlja...

Računalništvo
Prihodnost evropske umetne inteligence

Prihodnost evropske umetne inteligence

Evropska komisija omogoča dostop do superračunalnikov EU za pospešitev razvoja umetne inteligence

Računalništvo
Za boljšo digitalno pismenost starejših

Za boljšo digitalno pismenost starejših

Promocijska vsebina
Živimo v hitro s...

Računalništvo
Kaj narediti, ko program »zmrzne«?

Kaj narediti, ko program »zmrzne«?

Najpogosteje je edina rešitev ta, da ga prisilno končamo. Tako gre v dveh klikih.

Računalništvo
ZIP-bomba

ZIP-bomba

Ko 46 MB velika datoteka »eksplodira« v 4,5 PB…

Računalništvo
Evropska digitalna prihodnost

Evropska digitalna prihodnost

Evropska komisija pozdravlja dogovor voditeljev skupine G7 o vodilnih načelih in kodeksu ravnanja na področju ...

Računalništvo
Kroglični računalnik

Kroglični računalnik

Če si ne znate predstavljati delovanje ničel in enic v računalniku, je tule nazoren prikaz.

Računalništvo
Hitra pretvorba

Hitra pretvorba

Še en koristen trik v Excelu – pretvorba iz ene v več celic